Prawo

5 oryginalnych źródeł do nauki matematyki (apliakcje, gry logiczne, itd.)



Internet, nowe technologie oraz konformizm do jakiego przyzwyczaiła ans cywilizacja zmieniły na przestrzeni czasu również naukę, sposoby zdobywania wiedzy i uczenia się. Mimo zastępowania zdolności matematycznych kalkulatorami i komputerami nie przestajemy się uczyć matematyki, która otacza nas z każdej strony w życiu codziennym. Dzięki atrakcyjnym formom nauki uczymy się szybciej i chętniej niżeli wyłącznie z książek i zbiorów zadań pożyczanych z biblioteki szkolnej. Moc wiedzy dostępna w sieci skłania do samodzielnej nauki i poszukiwań wiedzy, czy to w języku polskim czy angielskim. Mając dostęp do internetu zyskujemy dostęp do wielu rozmaitych źródeł informacji, często darmowych, do pobrania. Pomocą w poszukiwaniu stosownych informacji służą społeczności skupiające się wokół określonych zainteresowań, dziedzin nauki. Istotnym elementem podkreślanym w przypadku źródeł pochodzących z internetu jest interaktywność.

Wiele wzorów oraz reguł matematycznych prezentowanych w sieci jest w sposób wyjątkowo atrakcyjny nie tylko dla oka, ale i dla ucha. Tym samym prezentacje interaktywne pozwalają oswoić z matematyką zarówno słuchowców jak i wzrokowców. Co więcej coraz częściej mają również element komunikacji dwustronnej. Oryginalne źródło wiedzy nie gwarantuje jej łatwego przyswojenia. Bezsprzecznie należy przyznać, iż współcześnie jest znacznie łatwiej dotrzeć do wiedzy niżeli jeszcze kilkanaście lat wcześniej. Nawet najnowsze tezy i dowody matematyczne dostępne są od razu, co prawda wymagają znajomości angielskiego, jednakże informacja ta nie wymaga czasu na dotarcie zza granicy. Czasopisma popularno-naukowe również są dostępne w sieci, co więcej funkcjonują biblioteki cyfrowe udostępniające e-booki i audio booki, z jakich można skorzystać niezależnie od miejsca fizycznego pobytu. Warto dodać, iż w dużej mierze to dzięki matematykom możliwa jest komunikacja online a coraz głośniej mówi się o teleportacji jak podaje Marcin z Preply,(korepetycje, matematyka - Kraków)

Największym źródłem wiedzy matematycznej jest internet, jednak trudno jest skorzystać z sieci, kiedy nie wiemy gdzie dokładniej sięgnąć po wiedzę. Podpowiedzią może być wyszukiwarka internetowe, jednak doskonałym rozwiązaniem jest forum tematyczne poświęcone matematyce, nauce matematyki i zainteresowaniom matematycznym. Forów i grup tematycznych, dyskusyjnych dedykowanych wszystkim, których pasjonuje matematyka jest wiele, mniej i bardziej liczne. Warto dołączyć co najmniej do kilku, by móc poznać osoby równie poszukujące wiedzy i dzielące się nią na forum z innymi użytkownikami. Poza forami matematyki uczyć się możemy z Facebooka. Wydawałoby się, że nie temu służy ten portal, a jednak wiele osób udostępnia rozmaite linki, testy, zadania i informacje, a jeszcze więcej użytkowników korzysta z pomysłów na efektywną naukę, rozwiązania zadania itp. Zaglądając w miejsca, w których mówi się o matematyce zawsze można znaleźć coś dla siebie. Nawet będąc matematykiem zawodowym, zaawansowanym naukowcem badającym tajniki matematyki w sieci znaleźć można wiedzę stosowną dla siebie, spotkać osoby równie zafascynowane tą dziedziną nauki. Równie popularnym i oryginalnym sposobem na wiedzę matematyczną z sieci są blogi. Poziom blogów jest bardzo różny od prowadzonych przez nastolatków z kółka zainteresowań matematyką aż po poważne blogi wykwalifikowanych matematyków opisujących swoje postępy w badaniach, czy prowadzących rozważania filozoficzne wespół z czytelnikami. Blogerzy chętnie uczą matematyki poprzez zamieszczane posty.

Dając przykłady tłumaczą zarówno łatwe jak i trudne zadania i zagadnienia matematyczne. Wiele blogów tyczy się podstawy programowej szkolnej, jednak znaleźć można również blogi pasjonatów wykraczające poza matematykę szkolną, a nawet akademicką. W interesującej formie przekazywane są treści z pozoru skomplikowane. Do popularnych blogów z matematyką w roli głównej należy matematyczny-swiat.pl, a także e-matematyk.blogspot.com oraz lubiematematyke.blog.pl. Wpisy na blogach to matematyka zupełnie w nowej odsłonie, traktowana bardziej luźno niżeli tylko wyliczenia na tablicy. Taki sposób jej przedstawienia przemawia szczególnie do osób zniechęconych tym przedmiotem, aczkolwiek są to również idealne adresy dla pasjonatów. Nietypowym źródłem wiedzy idealnym do nauki matematyki jest Youtube. Ogrom filmików, często cyklicznych wykładów matematycznych pozwala zrozumieć matematykę bez wychodzenia z domu - podaje Marcin z Preply,(korepetycje, matematyka - Kraków)

Innowacyjną metodą nauki w sieci są e-kursy i platformy learningowe z bogatą bazą multimediów i interaktywnymi zadaniami. To kompleksowe źródło wiedzy począwszy od poziomu podstawowego aż po maturę. Korzystając z platformy masz dostęp do yablic i wzorów matematycznych, zadań, testów, jak również wykładów i forum internetowego. Tym samym platformy learningu łączą w sobie to co można znaleźć w sieci oddzielnie na własny rachunek. Również do nauki matematyki istnieje szereg kursów online, dzięki którym możemy wybrać stosowny poziom, czas trwania, intensywność, a nawet działa matematyki, z którego chcemy się podszkolić. Pewną alternatywą dla kursów w sieci, są aplikacje mobilne, które poniekąd są również kursami. Poprzez szereg aplikacji z matematyki można uczyć się, przygotowywać do egzaminów, w tym matury. Niektóre z aplikacji nie służą nauce a raczej wsparciu nauki, oferują dostęp do tablic, przyspieszają obliczenia algorytmów. Do takich należy GraphMath, PhotoMath, czy Euklides, Matma ze sklepu GooglePlay.

Prócz nauki poprzez zadania i teoretyczne wykłądy można uczyć się również poprzez rozrywkę. O ile poza siecią świetną pomocą mogą być klocki Lego jak również najrozmaitsze gry czy to podwórkowe czy domowe planszówki jak kultowy Biznes warto sięgać także po gry edukacyjne w sieci. Dostępność gier jest bardzo duża, tak dla dzieci jak i studentów. Kolejne wyzwania, coraz trudniejsze zagadki logiczne, zadania matematyczne wymagające wiedzy i obliczeń skłaniają do ćwiczenia swoich umiejętności przy okazji nie ą, iż się uczymy. Do popularnych, niekoniecznie matematycznych gier logicznych należy Wieża Hanoi, szachy jak również Mathsisfun, sudoku. Najwięcej gier obejmuje obszar matematyki elementarnej jak Ten Gen, What's your sign, tantrix czy Offboard. Wiele gier online przeniesionych jest z typowych gier planszowych. Wiele gier strategicznych również wykorzystuje elementy matematyki do budowy obiektów czy zakupów materiałów, broni, amunicji itp. W końcu doskonałą rozrywkę zapewniają gry symulujące grę na giełdzie papierów wartościowych oraz pozwalające doskonalić swój model zarządzania oraz inwestycji. Są to gry wykorzystujące wiele kompetencji jednocześnie, a jedną z nich jest matematyka.

Które ze źródeł wiedzy uznasz za najlepsze zależy od Ciebie i Twoich potrzeb. Jeśli szukasz wiedzy o matematyce i sposobach uczenia matematyki na poziomie szkoły podstawowej i edukacji przedszkolnej to internetowe blogi itp. są bezcenną kopalnią wiedzy. O wiele trudniej znaleźć jest konkretne omówienia zagadnień czy rozwiązania zadań z komentarzem. Im wyższy poziom zaawansowania tym trudniej dostępne źródła online, zwłaszcza bezpłatne. Stąd też jednym ze sposobów na pozyskanie wiedzy są korepetycje online z osobistym nauczycielem, samodzielnie wybranym. Obecnie korepetycje przez Skype przezywają rozkwit, cechuje je mobilność i niskie koszty zarówno udzielania korepetycji jak i ich pobierania. To bez wątpienia niecodzienne źródło informacji branżowej, naukowej a zarazem umożliwiające wymianę doświadczeń i wiedzy niezależnie od odległości dzielącej dyskutantów podaje Marcin z Preply,(korepetycje, matematyka - Kraków)

Źródło: http://preply.com/pl/krakow/korepetycje-z-matematyka , Preply,(korepetycje, matematyka - Kraków)