Prawo

Egzamin gimnazjalny 2015



Z dnia na dzień wątpliwości pojawia się coraz więcej: jakie będą pytania, czy są jakieś przecieki, czego można się spodziewać, co było w poprzednich latach i jak przygotować się do tego najważniejszego, zaraz po maturze, egzaminu w życiu każdego młodego człowieka. Wszystkie te wątpliwości z dnia na dzień nasilają się w głowie każdego nastolatka, który już 21 kwietnia przystąpi do egzaminu gimnazjalnego. W materiale przypominamy na co zwrócić uwagę i jak poukładać sobie wszystko w głowie przed wielkim dniem ostatecznym.

Harmonogram egzaminów

Od 21 do 23 kwietnia w całej Polsce przeprowadzany będzie egzamin gimnazjalny, który składa się z trzech części: humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i językowej. Złośliwi podkreślają jednak, tegoroczni absolwenci gimnazjum nastawieni są na tak samo ciężką próbę jak za trzy lata, podczas matury. I w sumie mają trochę racji – każdy uczeń gimnazjum będzie musiał napisać pięć lub sześć testów, na które składać się będą egzaminy z języka polskiego, historii i WOS-u (część humanistyczna), przedmioty przyrodnicze i matematyka (część matematyczno-przyrodnicza) i język obcy na poziomie podstawowym (i dobrowolny na poziomie rozszerzonym).

Co można mieć przy sobie na egzaminie

Zgodnie z rozporządzeniem CKE gimnazjalista może wnieść ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem, natomiast na części matematycznej również ‎przybory do rysowania: ołówek, gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel i kątomierz. ‎ Zabronione jest korzystanie ze słowników, kalkulatorów i posiadanie przy sobie telefonów komórkowych czy innych urządzeń komunikacyjnych.

Egzamin gimnazjalny 2015 – przecieki

Niestety, w tej materii nic się nie zmieni. Mimo że każdy z nas chce, żeby poszło mu jak najlepiej, zdany jest wyłącznie na swoją wiedzę. Podobnie jak w przypadku tego i innych egzaminów państwowych, gdyby jakiekolwiek informacje wydostały się przed egzaminem, skutkowałoby to unieważnieniem wszystkich testów. Uważaj więc na wszystkie strony internetowych naciągaczy – nie rejestruj się na nich, nie wysyłaj sms i najlepiej nawet na nie nie zaglądaj – twój komputer może stać się ofiarą hakera i groźnych wirusów.

Jakich pytań nie będzie?

O ile trudno zgadywać, czego na egzaminie nie będzie, warto zapoznać się z tym, co już było na przykład w 2014 czy 2013 roku. Dzięki temu wyeliminujesz np. lektury, które raczej nie pojawią się drugi rok z rzędu.

Gdzie po gimnazjum?

Po testach (a czasem nawet przed) warto przemyśleć, jaka droga będzie dla ciebie najlepsza w przyszłości. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na liceum, technikum, np. ZSK (http://szkolykreatywne.pl/) czy zawodówkę, ważne byś był zadowolony ze swojego wyboru i nie ulegał presji innych – szkoła, do której idzie kolega czy koleżanka niekoniecznie jest najlepszą szkołą dla ciebie. Pamiętaj – wybór należy do ciebie!