NEWSY

Poradnik wrocławskiego studenta, część III. Jak mądrze zagospodarować wolny czas i rozwijać własne zainteresowania?



Studia to coś więcej niż tylko zajęcia na uczelni. To także czas wypełniony podróżami, spotkaniami z ciekawymi ludźmi, zabawą, często też angażowaniem się w pomoc potrzebującym. Dla studentów wrocławskich uczelni studia są również doskonałą okazją do realizacji ich pozanaukowych pasji oraz zainteresowań.

Rekordy, sukcesy i podróże

Wrocławscy studenci o inklinacjach do techniki i technologii mają szansę realizować się bądź to jako członkowie zespołu PWR Racing Team zajmującego się konstruowaniem bolidów wyścigowych (zespół w związku ze swoją działalnością odwiedził już m. in. Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Węgry), bądź też w roli projektantów Lekkiego Elektrycznego Motocykla, którzy z ubiegłorocznej wyprawy do Barcelony przywieźli kolejną nagrodę za swoje osiągnięcia. Zainteresowani technologią telekomunikacyjną mogą natomiast dołączyć do Wireless Group, która w ramach projektu Radiolinia ustanowiła nieoficjalny rekord w nawiązaniu stabilnego połączenia WiFi. Studentom z Wireless Group udało się połączyć za pomocą internetu bezprzewodowego oddalone od siebie o 250 km szczyty – Wielką Sowę oraz Babią Górę.

Oczywiście na tym nie zamyka się lista naukowych lub sportowych dokonań wrocławskich studentów. W stolicy Dolnego Śląska, na kilkunastu działających tu uczelniach, funkcjonują setki najróżniejszych kół naukowych, sekcji sportowych, teatrów, klubów filmowych, zespołów muzycznych czy tanecznych. Na samej tylko Politechnice Wrocławskiej jest ich ponad 150.

Inicjatywy przygotowujące do zawodu

Ważne jest, iż koła naukowe, koła sportowe lub koła zainteresowań na wrocławskich uczelniach oferują studentom coś więcej niż tylko zabawę, wyjazdy i aktywność społeczną. Uczestnictwo w nich jest doskonałą okazją do poznawania ciekawych ludzi, a także do nauki skutecznej organizacji oraz zasad obowiązujących podczas pracy w grupie. Większość zebranych w ten sposób doświadczeń nie jest możliwa do zdobycia przez osoby, które ograniczają się jedynie do zajęć obowiązkowych. Co więcej, zyskana dzięki uczestnictwu w kołach naukowych wiedza często okazuje się czynnikiem decydującym o szybkiej i błyskotliwej karierze obecnych studentów.

W ostatnich latach na wrocławskich uczelniach wyjątkową aktywnością wyróżniali się pasjonaci historii, nauk biologicznych oraz nauk o ziemi. Udział w kole naukowym skupiającym tych ostatnich to szczególnie dobra okazja do odbycia ciekawych wypraw w dalekie kraje – studenci z Koła Naukowego Geologów odwiedzili już m. in. Albanię, Czarnogórę, Gruzję oraz Indonezję. Z kolei wśród inicjatyw przygotowujących do zawodu największą popularnością cieszą się koła naukowa na wydziałach prawa. Doskonały przykład stanowi utworzone w Wyższej Szkole Prawa im. Heleny Chodkowskiej we Wrocławiu Koło Nauk Penalnych „Liberum”. Koło to jest propozycją dla studentów pragnących poszerzyć swoją wiedzę, umiejętności oraz kompetencje w zakresie szeroko pojętej problematyki prawno-karnej. Członkowie koła „Liberum” organizują i biorą udział m. in. w warsztatach tworzenia pism procesowych, warsztatach badania pisma, wizytach studyjnych w zakładach karnych, wielu konferencjach naukowych oraz w symulacjach rozpraw sądowych. Praktyka pokazuje, iż doświadczenie i umiejętności zdobyte dzięki członkostwu w tego typu studenckich inicjatywach procentują przez długie lata.

Artykuł powstał we współpracy z http://www.prawowroclaw.edu.pl/