NEWSY

Jak przygotować się do matury z języka polskiego?



Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego warto zacząć planować naukę do matury. Jak wiadomo, przedmiotem, z którym każdy maturzysta musi się zmierzyć, jest język polski. Warto uzyskać wysoki wynik z egzaminu z języka ojczystego, ponieważ bardzo często jest on brany pod uwagę podczas rekrutacji na studia z zakresu nauk humanistycznych i społecznych. Właśnie z tego powodu prezentujemy poniżej sposoby na to, jak dobrze i skutecznie przygotować się do matury z języka polskiego.

Nauka języka polskiego do matury wcale nie musi oznaczać długiego i żmudnego ślęczenia nad książkami. Nawet 15 minut dziennie spędzonych na powtórce do  egzaminu da znakomite efekty. Nie od dziś wiadomo, że systematyczna nauka to klucz do sukcesu, bowiem – jak głosi pewna łacińska sentencja – repetitio mater studiorum est (powtarzanie jest matką wiedzy). Stąd też naukę polskiego do matury warto rozpocząć wraz z nastaniem nowego roku szkolnego.

Pozbądź się nudy!

Obawiasz się, że ślęczenie nad lekturami jest nudne? W takim razie nie pozwól sobie na nudę! Urozmaicenie nauki pozwoli Ci na zminimalizowanie rutyny. Teraz przyswajanie wiedzy  może być przyjemne i skuteczne,  jeśli tylko wprowadzisz  do niego różnorodność, dzięki zamiennemu stosowaniu aktywności wymaganych na maturze z języka polskiego. Do tych aktywności zaliczamy kolejno:

  • mówienie,
  • czytanie ze zrozumieniem,
  • pisanie.

Te trzy, niezbędne w codziennym życiu, umiejętności, ćwiczone na zmianę, pomogą uniknąć monotonii.  Wiesz już zatem, jak urozmaicić formę. Teraz kolej na treść.

Przyjemne z pożytecznym

Poza urozmaiceniem formy nauki, postaw także na różnorodność treści. Z pewnością w tak zróżnicowanym materiale, jakim jest język, literatura czy kultura znajdziesz coś, co cię zainteresuje. Postaraj się zatem poświęcić trochę czasu na „twarde” przyswajanie wiedzy, resztę zaś przeznacz na tę przyjemną, relaksacyjną część. To tak jak w sporcie – można uprawiać sport ostro trenując, można też uprawiać go w celach rekreacyjnych. Postaw więc częściowo na tę drugą opcję i zacznij przygotowywać się do matury z polskiego robiąc to, co jest dla ciebie lekkie, miłe i przyjemne. Możesz między innymi:

  • czytać książki i/lub artykuły na interesujące Cię tematy,
  • pisać opowiadania,
  • wybrać się na spacer do muzeum lub galerii sztuki,
  • słuchać ulubionych piosenek próbując je analizować i interpretować itd.

Dzięki temu wyćwiczysz praktyczne umiejętności, nabędziesz wiedzę i poszerzysz swoje horyzonty.  

Nie taka ustna straszna, jak o niej mówią

Matura ustna z języka polskiego jest już przeprowadzana w nowej formie. Piętnastominutowa prezentacja została zastąpiona samodzielną wypowiedzią ucznia na wylosowany przez niego temat. Wielu przyszłych maturzystów wpada z tego powodu w panikę – jeszcze do niedawna mogli przygotowywać się przez cały rok do wypowiedzi na wybrany przez siebie temat w domu. Teraz, mając piętnaście minut na przygotowanie, będą musieli wykazać się wiedzą na egzaminie dotyczącą wylosowanego tekstu kultury (prozy, wiersza, dzieła plastycznego). Ale czy tylko?

Dzięki przygotowaniom do nowej matury ustnej z języka polskiego zdobędziesz kilka bardzo praktycznych umiejętności, które przydadzą Ci się w przyszłości, np. podczas szukania pracy i chodzenia na rozmowy kwalifikacyjne.

Zatem ćwicz staranne mówienie: głośne, wyraźne i spokojne. Ta umiejętność pomoże Ci w opanowaniu stresu. Najlepszym sposobem na odtworzenie atmosfery takiego egzaminu jest stworzenie na potrzeby ćwiczeń specjalnej „komisji”, złożonej np. z twoich znajomych czy rodziny. Dzięki temu poczujesz emocje towarzyszące maturze ustnej i nauczysz się nad nimi panować. Po zakończeniu „egzaminu” poproś „komisję” o informacje zwrotne – co im się podobało oraz nad czym jeszcze warto popracować.

Rozwiązuj testy maturalne

Nie jest tajemnicą, że jednym z najlepszych sposobów na przygotowanie się do matury pisemnej z języka polskiego jest rozwiązywanie przykładowych testów maturalnych, które są dostępne w różnego typu repetytoriach przeznaczonych dla maturzystów. Zdaniem ekspertów rozwiązywanie zadań przygotowanych dokładnie w takiej formie, w jakiej sformułowane są one na egzaminie, jest najskuteczniejszą formą przygotowania się. Dzięki temu nie tylko nauczysz się biegle rozwiązywać pewne typy zadań, ale też pozbędziesz się części stresu towarzyszącego maturze, ponieważ forma egzaminu z pewnością cię nie zaskoczy. Systematycznie rozwiązując testy staniesz się biegły w czytaniu ze zrozumieniem – umiejętności niezwykle przydatnej w codziennym życiu i pożądanej przez pracodawców.

Pisz, pisz i jeszcze raz pisz!

Powszechnie wiadomo, że praktyka czyni mistrza, więc aby osiągnąć mistrzowski poziom w konstruowaniu maturalnej wypowiedzi pisemnej, trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć pisanie. Warto pisać wypracowania na tematy umieszczane w arkuszach zawierających testy maturalne i zapoznawać się po takim ćwiczeniu z kluczem. Dzięki temu dowiesz się, na co powinno się zwrócić uwagę. Ich przykłady dla poziomu podstawowego i rozszerzonego znajdziecie np. tutaj.

Podczas przygotowań należy pamiętać o tym, iż najwięcej punktów uzyskuje się – w zależności od wybranego tematu lub poziomu matury – za: sformułowanie swojego stanowiska, określenie problemu, pomysł interpretacyjny lub porównanie, oraz za uzasadnienie. Dlatego też jeśli trenujesz przygotowywanie wypowiedzi pisemnej, pamiętaj, by prezentowane sądy znajdowały swoje potwierdzenie w odczytywanym tekście, na przykład przez umieszczanie w swojej wypowiedzi cytatów z interpretowanego wiersza lub prozy. Dbaj także o kompozycję i staraj się stosować do zasad poprawnej polszczyzny.

Zacznij już dziś!

Jeszcze dziś poświęć 15 minut na powtórkę do matury. Przypomnij sobie środki stylistyczne. Następnie posłuchaj piosenki, którą lubisz i zastanów się, jakie zabiegi stylistyczne w niej występują i czemu one służą. Zobacz, jakie to proste!