NEWSY

Nowoczesne studiowanie, a kompetencje kluczowe – czy mogą iść w parze?



Czasy się zmieniają, a wraz z nimi ludzie i wszystko wokół. Nie dziw się więc, gdy słyszysz od osoby dużo starszej od Ciebie, że kiedy ona studiowała, wszystko wyglądało zupełnie inaczej. Nie obrażaj się – to kwestia spojrzenia i światopoglądu, którego przecież nie chcesz na siłę zmieniać. Tym bardziej więc, skoro wszystko idzie do przodu a Twoje studia muszą nadążyć za zmieniającym się światem, powinieneś sprawdzić, czy dzisiejsze programy nauczania na uczelniach wyższych rzeczywiście przygotowane są do wymogów współczesnego rynku pracy. Chcesz dowiedzieć się jak to obecnie wygląda? Sprawdziliśmy za Ciebie!

Sytuacja na polskich uczelniach

Chociaż najoptymalniejszym rozwiązaniem byłoby, gdyby programy nauczania na polskich uczelniach wyższych były co roku aktualizowane i zmieniane pod kątem tego, jak wygląda w danym czasie rynek pracy, sprawa nie jest tak prosta i oczywista. Wiązałoby się to bowiem z ogromnymi wydatkami i zaangażowaniem wielu osób, które musiałyby nadzorować wszystkie procedury i projekty. Całe szczęście w tej materii też wiele się dzieje i choć zmiany nie następują co rok, raz na kilka lat mamy kolejną małą rewolucję w polskim szkolnictwie wyższym. To dobrze, bo dzięki temu studenci i uczniowie dopiero wybierający się na studia mogą wybierać kierunek spośród najnowszej oferty, która w znacznej mierze odpowiada zapotrzebowaniu na rynku pracy. Taka praktyka pozwoli po pewnym czasie znacznie obniżyć liczbę bezrobotnych absolwentów w naszym kraju.

Program nauczania a kompetencje kluczowe

Problem pojawia się jednak w momencie, gdy student zapoznaje się ze szczegółowym programem nauczania dopiero dostaniu się na studia. Dlaczego? Bo może się okazać, że mimo iż kierunek jest przyszłościowy i dobrze rokujący, nauczany jest w stary sposób. Zanim więc zapiszesz się na jakiekolwiek studia, przeanalizuj szczegółowo harmonogram studiów. Zestaw ilość zajęć teoretycznych z praktycznymi, które nie zawsze muszą skupiać się wyłącznie na zagadnieniach związanych z Twoim kierunkiem. Co jest powszechną praktyką na zachodzie, a dopiero powoli i nieśmiało pod postacią takich programów jak http://www.katw.pl/ wkracza do naszego kraju, może okazać się bowiem przełomowym momentem w Twojej przyszłej karierze. O czym mowa? O kształtowaniu w studentach kompetencji miękkich, na które z dnia na dzień zwraca uwagę coraz więcej pracodawców.

Dlaczego warto kształcić kompetencje miękkie?

Umiejętność autoprezentacji, radzenia sobie ze stresem, pracy w grupie czy kreatywność – to tylko jedne z wielu kompetencji miękkich, które powinien posiadać każdy absolwent wyższej uczelni. Gdyby jednak zastanowić się, jak wiele kierunków studiów w Polsce rzeczywiście przykłada wagę do rozwijania tego rodzaju wiedzy u swoich studentów, wydaje nam się, że statystyki nie byłyby zbyt zadowalające. Dlatego, jeśli harmonogram Twoich studiów nie obejmuje tego rodzaju wiedzy, zainwestuj w naukę tych umiejętności we własnym zakresie. To kompetencje, które przydadzą się podczas szukania pracy w przyszłości – możesz być pewien, że Twój przyszły pracodawca o nie zapyta.