NEWSY

Poradnik wrocławskiego studenta, część I. Jak tanio i bezpiecznie poruszać się po mieście?



Wrocław to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miast w Polsce. Wspaniała architektura, niepowtarzalny klimat oraz duża ilość uczelni sprawiają, iż do stolicy Dolnego Śląska każdego roku przybywają całe rzesze nowych studentów. Ponieważ często są to osoby nie tylko spoza miasta, ale wręcz z odległych rejonów kraju, pierwsze miesiące bywają dla nich dosyć trudne.

Każdego roku na wrocławskich uczelniach naukę rozpoczyna około 100 tys. nowych studentów. W przeważającej większości są to młode osoby, które muszą dopiero zapoznać się z zasadami panującymi na uczelni, z najważniejszymi punktami na mapie kulturalnej miasta czy z miejscami, gdzie można odpocząć po całym tygodniu wypełnionym nauką. Przede wszystkim jednak muszą nauczyć się, jak tanio i bezpiecznie poruszać się po Wrocławiu.

Tramwajem czy autobusem?

Najprostszym, najłatwiejszym i z całą pewnością jednym z bardziej preferowanych środków transportu we Wrocławiu jest komunikacja miejska. Składa się ona zarówno z połączeń tramwajowych, jak i autobusowych. Wrocławskie tramwaje kursują każdego dnia od 4 rano do północy na ponad dwudziestu liniach, zaś autobusy w tych samych godzinach jeżdżą aż po około pięćdziesięciu trasach. Warto przy tym pamiętać, iż autobusy we Wrocławiu dzielą się na zwykłe, pospieszne, szczytowe, przyspieszone, podmiejskie oraz strefowe.
W porze nocnej do dyspozycji spóźnionych pasażerów pozostaje trzynaście linii autobusowych kursujących ze skrajnych dzielnic Wrocławia, przez centrum i Dworzec PKS. Taki rozkład jazdy z całą pewnością ułatwia przesiadki, jednak kursy te nie są zbyt częste – średnio autobusy nocne we Wrocławiu odjeżdżają co godzinę.

Jaki bilet wybrać?

We wrocławskiej komunikacji miejskiej występują różne systemy biletowe. Mamy tu bilety jednorazowe, bilety czasowe, bilety okresowe kodowane na kacie URBANCARD imiennej lub na okaziciela oraz bilety semestralne. Najlepszym i najtańszym rozwiązaniem dla studenta jest ulgowy bilet semestralny dostępny w wariancie na 4 lub 5 miesięcy. Bilet ulgowy semestralny na 4 miesiące, uprawniający do poruszania się dwiema wybranymi liniami, kosztuje 97 zł. Taki sam bilet obowiązujący na wszystkich liniach to wydatek rzędu 150 zł.

Bilety komunikacji miejskiej dostępne są w wybranych kioskach lub w znajdujących się w pobliżu przystanków biletomatach – płacić za nie można zarówno gotówką, jak i kartą. Popularnym wśród młodych ludzi sposobem jest płacenie za bilety przez internet oraz za pomocą aplikacji mobilnej.

Jakie zalety wynikają z posiadania Karty Miejskiej?

W przypadku biletów na systematyczne przejazdy komunikacją miejską, najlepszym rozwiązaniem jest Wrocławska Karta Miejska URBANCARD. Można na niej zakodować bilet na jedną lub więcej linii na wybraną liczbę dni czy miesięcy. Kartę taką można wyrobić po wypełnieniu elektronicznego wniosku i dołączeniu swojego zdjęcia (również w formie elektronicznej).

Ponieważ na początku roku akademickiego liczba chętnych do posiadania URBANCARD jest bardzo duża, na jej wyrobienie trzeba czekać nawet do dwóch tygodni. Niektórych studentów może za to ucieszyć fakt, iż Karta Miejska upoważnia również do podróży pociągami na terenie Wrocławia. Rozwiązanie to może szczególnie ułatwić życie tym, którzy wynajmują mieszkania w odległych od centrum częściach miasta, jak chociażby w Leśnicy czy Brochowie.

Artykuł powstał z we współpracy z http://www.prawowroclaw.edu.pl/