Analiza wierszy

Edyp to główny i tytułowy bohater tragedii Sofoklesa pt. Król Edyp

Jest synem Lajosa i Jokasty. W młodości został porzucony w górach przez rodziców, gdyż wyrocznia przepowiedziała im, że zabije własnego ojca i ożeni się z matką. Chłopiec zostaje znaleziony przez pasterzy i oddany do Koryntu, gdzie opiekę otrzymuje od Polibosa. Gdy dorasta powraca do Teb, ponieważ dowiaduje się o przepowiedni. (...)

Analiza wierszy

Wierzenia starożytnych Greków

Religia grecka była religią politeistyczną, nie miała twórcy ani świętych ksiąg, nie było także ustalonych formuł modlitewnych. Grecy wierzyli, że bogowie mają wpływ na ludzkie losy, dlatego dbano o ich przychylność, wznosząc świątynie oraz odmawiając modlitwy i składając ofiary. Obrzędy te miały charakter wesoły, wspólnych zabaw. Najpowszechniejszą formą zapewniania sobie (...)

Analiza wierszy

Tragizm Antygony - bohaterki tragedii Sofoklesa i uniwersalność "Antygony" - utworu

Zawiązaniem akcji w "Antygonie" jest sprawa zabitego zdrajcy ojczyzny - Polinejkesa. Nie można go pogrzebać, ponieważ wydał taki zakaz Kreon - król Teb. Antygona, siostra Polinejkesa kierowana pobudkami religijnymi i miłością siostrzaną łamie ten zakaz i grzebie ciało brata. Za ten czyn Kreon skazuje Antygonę na śmierć. Robi to, ponieważ (...)

Analiza wierszy

Sarmata - patriota czy pieniacz?

Każda epoka literacka posiada charakterystyczne nurty kulturowe, kierunki filozoficzne tworzące jej wizerunek historyczny. Według mnie barok związany jest głównie z sarmatyzmem. Sarmatyzm, jako prąd kulturowy, skrystalizował się pod koniec XVI wieku, apogeum zaś osiągnął za panowania dynastii Wazów. Dotyczył głównie szlachty polskiej, która utożsamiała się z antycznym ludem sarmatów zamieszkującym pierwotnie (...)

Analiza wierszy

Antyk i Bibilia

Antyk i Biblia (notatki) 1. Biblia i mitologia jako źródła kultury europejskiej. B I B L I A : Stary (46 ksiąg) i Nowy (27 ksiąg) Testament. S.T.- występują księgi królewskie, historyczne, prorockie, dydaktyczne oraz Pięcioksiąg Mojżeszowy. N.T.- składa się z czterech Ewangelii, Listów Apostolskich, Dziejów Apostolskich, Apokalipsy św. Jana. P (...)

 
Analiza wierszy

Król Edyp - człowiek przeznaczony do nieszczęścia (charakterystyka)

Król Edyp - człowiek przeznaczony do nieszczęścia: - troskliwy, - sprawiedliwy, - prawirządny, - troszczący się o dobro państwa i obywateli, - porywczość, gwałtowność (rozmowa z Terezjaszem), - rządny zemsty, - przekonany o nieomylności, - duma bohatera (w tragedii antycznej hybris; wyzywanie wobec bogów sciągające na bohatera karę), - pycha, trwoga, - konsekwentny do końca, - nieszczęśliwy człowiek, - przekonany (...)

Analiza wierszy

Edyp - postać archetypowa - rozprawka

"Król Edyp" jest to tragedia antyczna autorstwa Sofoklesa. Po raz pierwszy została wystawiona w teatrze ok.430-425 r.p.n.e. Autor ukazuje w niej tragiczne losy głównego, a zarazem tytuowego bohatera-Edypa. Jest on królem Teb-miasta, którego mieszkańców nęka zaraza. Jej przyczyną jest, jak się później okazuje gniew bogów na zabójcę Lajosa (byłego króla),który (...)

Analiza wierszy

Znaczenie Biblii dla współczesnego człowieka

Biblia jest arcydziełem literatury światowej. Jej znaczenie dla współczesnego człowieka jest ogromne. Uświadomienie sobie tego znaczenia wymaga głębszej analizy i refleksji, ponieważ często nie zdajemy sobie z niego sprawy. Dla nas Europejczyków niezwykle istotny jest fakt, że Biblia jest źródłem naszej kultury. W pewien sposób dekalog jest podstawą współczesnej moralności. Niezależnie (...)

Analiza wierszy

Charakterystyka porównawcza Achillesa i Hektora

Achilles i Hektor to jedni z głównych bohaterów fragmentu Iliady. Posiadają wiele wspólnych cech, lecz jednak w ogólnej ocenie ich charaktery pozostają bardzo różne. Achilles, tesalski bohater, król Myrmidonów we Ftyi, był synem Peleusa i pięknej boginki morskiej Tetydy. Gdy był niemowlakiem matka wykąpała go w wodach Styksu dzięki czemu (...)

Analiza wierszy

Walory artystyczne utworów renesansowych.

GATUNKI LITERACKIE Fraszka - jest to krótki utwór poetycki, odmiana epigramatu, najczęściej żartobliwa i na błahy temat. Nazwę wprowadził Jan Kochanowski w okresie renesansu. Fraszka renesansowa miała charakter głównie sytuacyjny, współczesna posługuje się chętnie kontrastem form językowych. Figlik - jest to utwór ośmiowierszowy o charakterze epigramatycznym, o treści przede wszystkim obyczajowej. Taki (...)