Biologia

Budowa zewnętrzna i szkielet ptaków

1. systematyka. Jest ona oparta na cechach anatomicznych. PODGROMADA I : Bezgrzebieniowe ( biegające ) PODGROMADA II : Pływające ( np. pingwiny ) PODGROMADA III : Grzebieniowe ( latające ) 2. budowa zewnętrzna. Sylwetka opływowa. Mała głowa zwężająca się ku przodowi z dziobem osadzonym na ruchliwej, o różnej długości szyi. Tułów jest duży, jajowaty. (...)

Biologia

Płazy - charakterystyka

Charakterystyka płazów: - organizmy dwuśrodowiskowe – Amphibia Budowa morfologiczna: - w ciele płazów można wyróżnić kilka odcinków (głowę, tułów i ogon, którego brak u bezogonowych) - brak szyi - posiadają parzyste kończyny (za wyjątkiem beznogich), z silniej rozwiniętymi odnóżami tylnymi (szczególnie u bezogonowych) - kończyny dzielą się na: Ramię Udo (...)

Biologia

Gady - charakterystyka

Budowa morfologiczna: - Części ciała – głowa, szyja, tułów, ogon - Dwie pary kończyn wolnych typu lokomocyjnego o planie budowy takim samym jak u płazów (jednak występują tu różnorodne rozwiązania – beznogie węże i uskrzydlone pterozaury) - Wzmocnienie kośćca i muskulatury - Zmiana ustawienia kończyn względem korpusu – częściowe podciągnięcie (...)

Biologia

Mejoza

Mejoza. Podczas tworzenia się komórek rozrodczych (gamet u zwierząt lub zarodników u roślin) zachodzi podział jądra, zwany mejozą, prowadzący do zmniejszenia liczby chromosomów o połowę. Podczas mejozy zachodzą dwa sprzężone ze sobą podziały. Pierwszy rozpoczyna się, tak jak w mitozie, wyróżnicowaniem się chromosomów z substancji chromatynowej. Proces wyróżnicowania się chromosomów (...)

Biologia

Czynniki fotosyntezy.

FOTOSYNTEZA to proces endoenergetyczny polegający na syntezie związków organicznych z CO2 i H2O - związków nieorganicznych, przy udziale energii świetlnej słońca i barwników asymilacyjnych np. chlorofilu. Chlorofil jest transportem energii słonecznej, która jest przez niego zamieniana na chemiczną z wydzieleniem tlenu. Aby zaszedł proces fotosyntezy muszą być spełnione następujące czynniki: STĘŻENIE CO2 Źródłem (...)

 
Biologia

Ptaki - charakterystyka

Pokrycie ciała - skóra ptaków jest delikatna - tworzy ja wielowarstwowy i zrogowaciały naskórek, pod którym znajduje się elastyczna skóra właściwa - brak gruczołów potowych - występują gruczoły łojowe: gruczoł kuprowy - ciało pokryte piórami - zawiązek pióra powstaje jako wpuklenie naskórka, które zapada się w głąb skóry, gdzie styka (...)

Biologia

Pierścienice - charakterystyka.

Pierścienice są grupą wybitnie progresywną. W grupie tej pojawiło się wiele istotnych nowości, z których część ma charakter amorfoz - istotnych zmian w budowie i funkcjonowaniu organizmów. WIELOSZCZETY na przykładzie NEREIDY 1. niemal wyłącznie wolno żyjące morskie zwierzęta 2. ciało podzielone na pierścieniowate segmenty (metamery), z tendencją do cefalizacji - (...)

Biologia

Ryby - charakterystyka

Ryby to pierwotne wodne kręgowce szczękouste, oddychające skrzelami, o dwóch parach płetw i parzystych narządów węchu. Laicy uważają ryby za grupę stosunkowo jednorodną. Jednak naprawdę różnią się między sobą tak bardzo, że niektórzy badacze twierdzą, że należy ryby uznać za gromadę równorzędną czworonogom i podzielić ją na liczne gromady równorzędne (...)

Biologia

Mitoza.

Mitoza. Podział komórki rozpoczyna się podziałem jądra, który poprzedzony zostaje intensywną syntezą kwasu deoksyrybonu kleinowego (DNA) i białek zasadowych (histonów). Dopiero po podwojeniu ilości DNA możliwe jest rozpoczęcie podziału. Substancja chromatynowa zawarta w jądrze zaczyna wówczas zmieniać swoją postać, przyjmując stopniowo formę coraz silniej skręcających się i grubiejących nici aż do (...)

Biologia

Budowa oraz zasada działania mikroskopu.

W budowie mikroskopu wyróżniamy dwa zasadnicze układy: mechaniczny i optyczny. Układ mechaniczny statyw z podstawą stolik (osadzony poziomo) tubus rewolwer śruba makrometyczna śruba mikrometryczna przesłona (blenda) Układ optyczny okular obiektyw kondensor lusterko płasko-wklęsłe (lub wbudowane źródło światła) Statyw opatrzony jest w uchwyt, za który należy zawsze trzymać mikroskop przy wyjmowaniu go ze skrzyni (...)