Geografia

Maroko

Maroko znajduje się na północno-zachodnim skraju kontynentu afrykańskiego, w odległości 15 Km od Hiszpanii. Jest ono krajem nadmorskim, otoczonym od połnocy Morzem Śródziemnym z 500 kilometrową linią brzegową i od zachodu Oceanem Atlantyckim z linią brzegową o długości 2.900 Km. (...)

Geografia

Krakowski okręg przemysłowy

Krakowski Okręg Przemysłowy obejmuje przede wszystkim  Kraków,  Bochnię,  Skawinę,  Myślenice,  Wieliczkę (1,3 tys.km2 i ok. 1 mln ludności). Jego przemysł daje ok. 4% ogólnej produkcji sprzedanej tego działu. Specjalizuje się w hutnictwie żelaza i stali, produkcji odlewów i wyrobów walcowanych oraz w karbochemii. Dzisiaj jednak metalurgia (...)

Geografia

Kataklizmy

Co to jest wulkan? Erupcje wulkanów należą do tych potężnych sił przyrody, których zawsze się lękano. Podczas wybuchu wulkanu masy lawy mogą spływać w dół po stoku, niszcząc wszystko po drodze. Potężna eksplozja może też wysadzić wierzchołek góry, wyrzucając jednocześnie w powietrze chmury gazów i kawałki materiału skalnego. Niezależnie od (...)

Geografia

ruch obiegowy ziemi i jego nastepstwa

Ruch obiegowy Ziemi jest to ruch wykonywany przez Ziemię wokół Słońca. Odbywa się po orbicie w kształcie elipsy zbliżonej do koła. Odległość Ziemi od Słońca zmienia się w czasie ruchu obiegowego. Najbliższe położenie (peryhelium) występuje 2 stycznia i wynosi 147 mln km, a najdalsze (...)

Geografia

Planety układu słonecznego

MERKURY MERKURY [łac.], pierwsza wg oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego, znana już w starożytności. Elementy orbity: półoś wielka 57,91 mln km, mimośród 0,206, nachylenie płaszczyzny orbity względem ekliptyki 7°0'15'', okres obiegu wokół Słońca 87,969 dnia, okres obrotu ok. 59 dni, albedo 0,06. Obrót linii apsyd orbity Merkurego o 04 rocznie (...)

 
Geografia

Indonezja

Indonezja Indonesia, Republika Indonezji, Republik Indonesia- wyspiarskie państwo w południowo-wschodniej części Azji. Obszar: 1 904 443 km2 , ok. 3000 wysp. Kraj posiada lądowe granice z Malezją i Papuą-Nową Gwineą. Archipelag indonezyjski rozciąga się na przestrzeni ponad 5000 kilometrów wzdłuż równika (to jest w przybliżeniu odległość od Irlandii po Kaukaz), tworząc pomost (...)

Geografia

Krainy geograficzne w Polsce

Pojezierza Południowobałtyckie Podprowincja fizycznogeograficzna położona w północnej Polsce i w północnych Niemczech. W granicach Polski zajmuje ok. 79 tys. km2 (25% terytorium kraju). Pojezierza Południowobałtyckie są typowym regionem młodoglacjalnym, w całości leżą na obszarze ostatniego zlodowacenia plejstoceńskiego. W rzeźbie przeważają pagórkowate wysoczyzny morenowe, częste są też równiny morenowe i sandrowe oraz szerokie, (...)

Geografia

Rosja i wszystko co z nią związane. Klimat, ludność, krainy geograficzne, historia.

Rosja, Rossija, Federacja Rosyjska, Rossijskaja Fiedieracyja, największe państwo na świecie, położone w Europie Wschodniej i północnej Azji. Graniczy na zachodzie z Finlandią, Norwegią, Estonią, Łotwą, Białorusią, a poprzez obwód kaliningradzki z Polską, na południu z Ukrainą, Gruzją, Azerbejdżanem, Kazachstanem, Mongolią, Chinami i Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną, natomiast przez Cieśninę Beringa z USA, (...)

Geografia

Odkrycia geograficzne

Przyczyny, przebieg i skutki wielkich odkryć geograficznych Wielkie migracje plemion odbywały się już w górnym paleolicie. Jednak za największych podróżników uważa się Fenicjan. Wielkie wyprawy podejmowano wtedy dla handlu lub chęci kolonizacji nowych ziem. Dalekie wyprawy zapewniły Fenicjanom oraz Grekom dominację w basenie Morza Śródziemnego. Wtedy też powstawały pierwsze podania na (...)

Geografia

Kraków

Kraków, miasto wojewódzkie położone w dolinie Wisły, na pograniczu trzech regionów: Bramy Krakowskiej, Kotliny Sandomierskiej i Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Powierzchnia miasta obejmuje 325 km2, ok. 741 tys. mieszkańców (1993). Warunki fizyczno-geograficzne Obszar miasta przecinają doliny dopływów Wisły: Rudawy, Prądnika, Dłubni, Wilgi i Drwiny Długiej. W obrębie Krakowa występuje kilka zbiorników wód podziemnych o (...)