Historia

Polska w okresie panowania Mieszka I.

Pierwszym zanotowanym przez źródła współczesne, władcą Polan był Mieszko I, ale znaczna część historyków uznaje za wiarygodną listę dynastyczną Piastów przekazaną przez Galla Anonima, zawierającą imiona Siemowita, Leszkai, Siemomysła wskazującą na nich jako na bezpośrednich przodków pierwszego historycznego księcia. Ekspansja Polan na sąsiednie terytoria zajmowane przez Goplan, Mazowszan, Lędzian przypadła (...)

Historia

Polska w czasach Gomółki.

Konsekwencją tych wszystkich wydarzeń był powrót do PZPR Władysława Gomółki, którego rządy jednak obawiała się Moskwa.19 października 1956 roku na VIII plenum PZPR przybywa Chruszczow, zarządza manewry wojsk radzieckich. Jest gotów użyć siły. Jednak złagodzono jego postawę i przekonano do słuszności objęcia przez Gomułkę urzędu I Sekretarza PZPR. Polska zapewniła (...)

Historia

Gospodarka II Rzeczpospolitej

Bezpośrednio po odzyskaniu niepodległości największym problem młodej państwowości było zjednoczenie różniących się pod każdym względem ziem dawnych zaborów. Miały one odmienne systemy prawne, podział administracyjny , przepisy podatkowe i handlowe. Inna była waluta, a nawet zasady ruchu drogowego. Jednoczenie kraju utrudniały dodatkowo zniszczenia i rekwizycje wojenne. O katastrofalnych skutkach wojny (...)

Historia

Państwa demokracji ludowej.

II wojna światowa przyniosła ogromne straty ludnościowe, migracje uciekających przed działaniami wojennymi lub przemieszczających się w wyniku nowego podziału ziem po zakończeniu wojny, ruinę gospodarczą, chaos i destabilizację sytuacji społeczno politycznej. Do społeczeństw zmęczonych wojną łatwiej trafiały hasła reformy rolnej, nacjonalizacji przemysłu, powszechnej oświaty i zabezpieczeń społecznych. Na konferencjach Wielkiej Trójki (...)

Historia

Rola polityczna i militarna USA i ZSRR po II wojnie światowej.

Dzień w którym wojska amerykańskie i radzieckie spotkały się nad Łabą 25 kwietnia 1945roku był symbolicznym początkiem nowej ery, w której stosunki obu państw stały się najważniejszym elementem sytuacji międzynarodowej. Współpraca ZSRR i USA trwała jeszcze kilka miesięcy do zakończenia wojny na dalekim wschodzie po czym stopniowo ustąpiła ona miejsca (...)

 
Historia

Powstanie listopadowe.

W końcu 11828 roku wokół Piotra Wysockiego, podporucznika i instruktora Szkoły Podchorążych, zgromadziło się grono młodych wojskowych, wspierane przez członków Towarzystwa Patriotycznego. Zrodzony wśród nich pomysł zbrojnego powstania, niezbyt przygotowany polityczne i przemyślany organizacyjnie, zaowocował atakiem na Belweder- siedzibę księcia Konstantego, nocą 29 listopada 1830 r . Książe zdołał uciec. (...)

Historia

Wielka emigracja.

Polska tzw. Wielka Emigracja rozpoczęła się wraz z upadkiem powstania listopadowego- na Zachód udało się 44,5 tyś uchodźców, witanych entuzjastycznie zwłaszcza w państwach niemieckich. Kolejne nie tak już liczne fala uchodźców pojawiły się w 1846 r. i w latach 1848-1849. skład społeczny emigracji politycznej różnił się nieco w poszczególnych okresach. (...)

Historia

Kongres Wiedeński.

Kongres wiedeński 1815 zgromadził monarchów i dyplomatów państw zwycięskiej antynapoleońskiej koalicji wśród których najważniejszą rolę odgrywali minister spraw zagranicznych Austrii Klemens ks. Matternich kanclerz Prus Karol von Mardenberg, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Robert Castlereagh, kanclerz Rosji Karol Nesselrode, a z czasem minister spraw zagranicznych Francji Charles de Telleyrand. Zmęczona (...)

Historia

Początek rozbicia dzielnicowego w Polsce.

Bolesław Krzywousty w swoim testamencie z 1138 roku podzielił Polskę na dzielnice. Podział dzielnicowy państwa był skutkiem traktowania państwa jako monarchii patrymonialnej w której uznawano prawo każdego syna władcy do tronu. Krzywousty dążył do uregulowania zasad następstwa tronu aby jego liczni synowie nie doprowadzili do walk bratobójczych. Dzielnicą senioralną miał (...)

Historia

Polska pod rządami Bolesława Krzywoustego.

Na początku XII wieku w 1102 roku umiera Władysław Herman. Władzę w Polsce przejmują jego synowie Zbigniew który zajął Mazowsze i Bolesław zagarnia grody należące do Władysława Hermana. Bracia rywalizują ze sobą o władzę i w 1106-1107 roku Bolesław zajmuje dzielnice brata. Zbigniew ucieka do króla Niemieckiego Henryka V. W (...)