Historia

Walka o granice po I wojnie swiatowej

Po zakończeniu I wojny światowej niepodległości Polski zagrażały Niemcy i ZSRR, które wcale nie skrywały swej wrogości do Polski. Szczególnie niebezpieczna była granica z Niemcami, która była pozbawiona przeszkód naturalnych, a Niemcy po przyznaniu im terenów prus wschodnich otaczały Polskę od zachodu i północy. Podczas gdy niemieccy posłowie w czerwcu (...)

Historia

Starożytna Grecja

Starożytna Grecja- koleba kultury europejskiej Niezależność i rozkwit Grecji trwały bardzo krótko (od roku 500 do 338 p.n.e., czyli około 150 lat), jednakże okres ten zaznaczył się głębokim wpływem na całą cywilizacje. Grecy, podobnie jak inne ludy, mają swoich niewolników i surowo ograniczają obcym wstęp do swoich miast, lecz obywatele greccy (...)

Historia

Starożytna Grecja

Położenie Grecji Grecja położona jest w południowej Europie - Bałkany na półwyspie Peloponez. Grecja oblewana jest przez morza z trzech stron: z wschodu Morze Egejskie, z zachodu Morze Jońskie i z południa Morze Śródziemne. Warunki naturalne Ciepły i suchy klimat. Tereny górzyste. Dobry dostęp do morza. Dobrze rozwinięta linia brzegorz. Mało ziem uprawnych. Zajęcia Hellenów rybołówstwo pasterstwo uprawa drzew oliwnych, winorośli, (...)

Historia

Zimna wojna

Przez okres ponad czterdziestu lat napięcia między Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Radzieckim groźba wojny nuklearnej stale wisiała w powietrzu.Potem, nagle i dość niespodziewanie, zimna wojna zakończyła się.Zima wojna jest terminem określającym wzmożoną wrogość przejawijącą się w stosunkach między USA i ZSRR oraz państwami należącymi do sojuszu, na których czele stały (...)

Historia

Stosunki polsko-krzyżackie

Początki konfliktu sięgają roku 1226, czyli daty sprowadzenia Krzyżaków na ziemię chełmińską przez księcia Konrada, który miał nadzieję, że Krzyżacy będą mu oddawali podbite ziemie. Krzyżacy mając jednak nieuczciwe zamiary w stosunku do swojego darczyńcy, sfałszowali przywilej fundacyjny na ziemię chełmińską i w tej formie wysłali go do papieża, aby (...)

 
Historia

Kształtowanie się granic II Rzeczpospolitej

1795 r. był rokiem w którym dokonano III rozbioru Polski. Polska znikła wówczas z map Europy i świata. Przez 123 lata Polacy podejmowali liczne próby odzyskania niepodległości, jednak bez skutku. Starali się odzyskać swoja Ojczyznę zbrojnie, czego przykładem są powstania zorganizowane przez Polaków. Zrywy te nie były jednak przygotowane na (...)

Historia

Walki o granice Polski

I wojna światowa zakończyła się klęską wszystkich trzech państw zaborczych, co umożliwiło wyzwolenie Polski. Wobec klęski państw centralnych, 7 X 1918 Rada Regencyjna wydała manifest do narodu polskiego proklamując niepodległość i zjednoczenie Polski. 23 X Rada Regencyjna powołała rząd J. Świerzyńskiego, który zwrócił się do paryskiego KNP (Komitet Narodowy Polski) (...)

Historia

Perykles

Perykles (ok. 500-429 p.n.e.), ateński polityk. Długoletni przywódca Aten. Rozszerzył i wzmocnił ustrój demokratyczny, otaczał opieką filozofów i artystów. Dokonania Peryklesa: ˇ przeprowadził na zgromadzeniu ludowym uchwałę odbierającą Areopagowi dotychczasowe uprawnienia administracyjne i kontrolne, zwłaszcza nad działalnością (...)

Historia

Zjednoczenie Włoch

Zjednoczenie Włoch. Po roku 1849 tylko na krótko zamarł ruch narodowy i zjednoczeniowy we Włoszech. Szczególnie królestwo Sardynii z królem Wiktorem Emanuelem II stawało się tym państwem, na które oczy Włochów, marzących o zjednoczeniu, zaczęły się coraz częściej zwracać. Po przeprowadzeniu niezbędnych reform społecznych i ekonomicznych właśnie ziemie północnych Włoch wysunęły (...)

Historia

Unia w Krewie / Jagiellonowie / ściaga

Unia w Krewie – 14 sierpień 1385r. Jagiełło za rękę Jadwigi i koronę Polski zobowiązał się przyjąć chrzest, zchrystjanizować Litwę i przyłączyć ją do Polski (unia realna), odzyskać utracone Polskę ziemie, oddać jeńców, zapłacić odszkodowanie Habsburgom (za złamane serce Wilhelma). Zrealizowano tylko unię personalną i chrzest Litwy. 1386 r. – na (...)