Język polski

„Los zbiorowy i indywidualny Polaków wpisany w historię. Przedstaw na podstawie wybranych utworów.”

Niewiele jest na świecie państw, które przez historię traktowane były w podobnie bezwzględny sposób jak Rzeczpospolita. Literatura, na którą dzieje ludzkości mają bardzo duży wpływ i odciskają na niej olbrzymie piętno, nie mogła pozostać obojętna tej kwestii. Toteż, na przestrzeni wieków, wielu polskich bohaterów literackich zmuszonych było do podejmowania ogromnej (...)

Język polski

Egoizm

Egoizm jak wyjaśnia ten wyraz „Słownik j.polskiego” jest to „postać człowieka myślącego wyłącznie o sobie, kierujący się jedynie własnym interesem ze szkodą innych”. Dla mnie jest to cecha charakteryzująca wielu ludzi. Pisząc o egoiźmie można również wspomnieć o egoiście. Jest to człowiek przejawiający egoizm, myślący wyłącznie o sobie i swoich (...)

Język polski

Tragedia jako gatunek literacki.

Tragedia to utwór o silnie zarysowanym konflikcie moralnym. Powstała w starożytności, wedle wierzeń oznaczała ona "śpiew kozła" - ulubionego zwierzęcia Dionizosa, boga wina i zabawy, który to natchnął greków również ideą stworzenia teatru. Jak wspomniałem we wstępie, w tragedii silnie ujawnia się pewien konflikt. Najczęściej jest to konflikt nierozwiązywalny, mamy (...)

Język polski

Prometeizm w „Dies irae” Jana Kosprowicza i w „Wielkiej improwizacji” z III części „Dziadów” Adama Mickiewicza

„Dies irae” Jana Kasprowicza i „Wielka improwizacja” z III części „Dziadów” Adama Mickiewicza to dwa znakomite przykłady prometeizmu w naszej literaturze i to wzięte z dwóch różnych epok literackich. W obydwu utworach bohater czy podmiot liryczny zdecydowanie występują przeciw Bogu. W „Wielkiej improwizacji” Konrad buntuje się przeciw nieszczęściom i szuka (...)

Język polski

Jak wygląda tradycyjny model rodziny

Rodzina-to grupa osób połączonych ze sobą pokrewieństwem (więzami krwi ) lub powinowactwem (wejście do rodziny dzięki małżeństwu z jednym z jej członków ); -rodzina patriarchalna jej głową jest mężczyzna -rodzina matriarchalna jej głową jest kobieta Rodzina jest naturalną grupą społeczną każdego człowieka. Dlatego nazywana jest też podstawową grupą społeczną. Składa (...)

 
Język polski

Nato

NATO powstało w okresie tzw. "zimnej wojny" i miało stworzyć w Europie przeciwwagę dla bloku państw wschodnich. Setki tysięcy stacjonujących w Europie żołnierzy USA miało stworzyć tzw. "parasol ochronny" nad Europą Zach. przeciwko komunistycznemu zagrożeniu ze Wschodu. W czerwcu 1948 r. rezolucja Vandenberga wzywała USA do tworzenia bloków wojskowych. 4.04.1949 (...)

Język polski

Przeszłość- jest to dziś, tylko cokolwiek dalej (C. K. Norwid). Rozważ uniwersalność postaw i wartości, które odnalazłeś w literaturze różnych epok.

Człowiek w swoim życiu staje przed różnymi wyborami. Musi podjąć decyzję, która niejednokrotnie ma wpływ na całe jego póĄniejsze życie. Łatwo żyje się gdy wokół nas panuje ład i porządek. Nikt wtedy nie podważa naszych poglądów i nie zmusza nas do podejmowania „niewygodnych decyzji” Ale przeważnie tak nie jest (...)

Język polski

Kreacje bohaterów doby romantyzmu w poznanych utworach epoki. Przedstaw ich portrety psychologiczne na wybranych przykładach. (2 bohaterów ).

Każda epoka kreuje swoje typy bohaterów. W romantyzmie bohater podporządkowywał swoje działania wyzwoleniu kraju i narodu. Rządzą nim silne emocje, jego największa wartością i celem życia jest miłość, zarówno do osoby, jak i do Ojczyzny. Działo się tak dlatego, że romantyzm to pierwsza epoka, która w całości przypadała na okres (...)

Język polski

Człowiek w poszukiwaniu wartości i sensu życia.

Człowiekowi jako istocie rozumnej i lepszej od innych zwierząt nie wystarcza kierowanie się w życiu instynktem. Człowiek od początku swojego istnienia szuka sensu życia oraz wyższych wartości, którymi mógłby się kierować. Najstarsze wierzenia ludzkie jakie przetrwały do naszych czasów są zapisane w mitologii greckiej i rzymskiej oraz w Biblii. (...)

Język polski

Biblia - jeden z najdawniejszych zabytków językowych, literackich, religijnych

Biblia: ukazuje dzieje narodu izraelskiego zawiera pouczenia - ma charakter dydaktyczny wprowadza pojęcia dobra i zła, nagrody i kary formułuje nakazy i zakazy moralne Zawiera wiele rodzajów literackich: Epika poemat opisowy (ks. Rodzaju) biografia (Ewangelia) powieść obyczajowa przypowieść kroniki (ks. Kronik) epistolografia (listy apostołów) zbiór praw Liryka pieśń miłosna (“Pieśń (...)