Język polski

Holocaust.

Tragiczne doświadczenia XX wieku zadecydowały o tym, że jednym z głównych tematów współczesnej prozy stał się świat nieludzki. Dla wielu ludzi wojna była najstraszniejszym wspomnieniem, czegoś wstydliwego i przerażającego, czegoś co w historii ludzkości nie powinno się zdarzyć. Sprawa obozów koncentracyjnych dotyka granicy między tym co ludzkie, z tym co (...)

Język polski

Moralna ocena zbrodni faszyzmu i stalinizmu w literaturze

Bardzo trudno jest dziś wypowiadać się na ten temat. Trudność ta spowodowana jest jedną przyczyną: dziś nie sposób sobie wyobrazić rzeczywistości stalinowskiego łagru czy hitlerowskiego obozu. Obraz ten po prostu nie mieści się w głowie człowieka, który wojnę zna wyłącznie z opowiadań. Moim zdaniem, najbardziej wstrząsający jest przekaz zawarty w (...)

Język polski

Studiowanie literatury nie jest niczym innym jak studiowaniem ludzi. Jakiej wiedzy o człowieku dostarczyły ci wybrane utwory literackie?

Literatura od zarania dziejów jest zwierciadłem, w którym odbijają się ludzie i ich życie. Jest ona wyrazicielką problemów, z którymi borykali się ludzie na przestrzeni wieków. Jeśli bliżej tym problemom się przyjrzeć, łatwo dostrzec, iż mentalność ludzka w toku rozwoju historii nie ulegała prawie żadnym zmianom. Toteż studiowanie literatury od (...)

Język polski

Nawiązując do znanych ci utworów literackich skomentuj słowa de Saint-Exupery: "wojna nie jest przygodą, nie jest nawet namiastką przygody. Wojna jest chorobą."

1. Pamiętnik z powstania warszawskiego. 2. Zdążyć przed Panem Bogiem. 3. Rozmowy z katem. 4. Borowski. Antoine de Saint-Exupery był pisarzem. Był też pilotem. Był wreszcie żołnierzem. Latał wielokrotnie w misjach nad Północną Afryką. Lądował nawet awaryjnie na Saharze. Lecz jego wojenne doświadczenia nie były chyba aż tak wstrząsające jak (...)

Język polski

Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać czy Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach, która z koncepcji jest ci bliższa

Wycie syren, krzyk, tłumy ciekawskich gapiów. Nagle z wnętrza palącego się domu dobiega płacz niemowlęcia. Zrozpaczona matka woła o pomoc. Tłum obojętnie patrzy na rozgrywającą się tragedię. Nagle jeden ze świadków zdarzenia, nie zważając na nic, rzuca się w kierunku domu, jego sylwetka gwałtownie znika w gęstym dymie. To, co (...)

 
Język polski

"Człowiek nie jest stworzony na łzy i uśmiechy, Ale dla dobra bliźnich swoich, ludzi" (A. Mickiewicz)

Wyrwana z kontekstu zawarta w tytule myśl Mickiewicza może przyprawić kogoś, kto zapoznał się z twórczością romantyczną o zakłopotanie. Pułapka w wypowiedzi poety kryje się w sformułowaniu "dobro bliźnich". Czy bohaterowie romantyczni rzeczywiście uważali za najwyższą wartość służbę innym ludziom? W jaki sposób ją rozumieli? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania, (...)

Język polski

Szyderstwo i śmiech narzędziem literatury od średniowiecza od oświecenia w kształtowaniu nowego człowieka

Już od dawien dawna wiadomo, że żeby wpłynąć na postępowanie przeciętnego człowieka, łatwiej odwołać się do jego emocji niż rozumu. Nie każdy może być odbiorcą uczonej rozprawy. Jeżeli natomiast tekst stanie się okazją do dobrej zabawy, rozśmieszając czytelnika, na pewno lepiej utkwi mu w pamięci. Kierując się takim rozumowaniem, już (...)

Język polski

Słowa Stachury „Chodzę tu, chodzę tam, z tłumem ludzi zawsze sam” uczyń mottem rozważań o bohaterach literackich, którzy doświadczyli samotności w tłumie.

Życie jest dla człowieka rzeczą nieodgadnioną. Wiele filozoficznych tez, ideologii konstruowanych było w związku z pytaniami: czym jest życie?, jaki jest cel istnienia?, po co zostaliśmy stworzeni? Niestety, nigdy nie uda nam się znaleźć jedynej prawdziwej odpowiedzi. Nie można przecież wystawić recepty na szczęście i dobrobyt w życiu. Stanisław Przybyszewski (...)

Język polski

Wpływ wojny na psychikę ludzi młodych w świetle poznanych utworów.

Każda wojna była, jest i będzie koszmarem i okrucieństwem wobec jej bezpośrednich uczestników. Łatwo się o niej mówi tylko tym, których ona nie dotyczy, lub tym których psychika jest już na tyle zniszczona że wojnę, cierpienie, śmierć nie uważają za nic nadzwyczajnego (np. Jürgen Stroop – likwidator getta warszawskiego). Niezależnie (...)

Język polski

Różne sposoby wykorzystania kultury ludowej w literaturze polskiej na wybranych przykładach

W literaturze polskiej kultura ludowa była wykorzystywana na rozmaite sposoby. W pewnych dziełach lud i jego życie stanowił jakość samą w sobie i w ten sposób stawał się głównym bohaterem utworu. Takie przypadki miały jednak miejsce rzadko. Częściej zdarzało się, iż lud wraz ze swą kulturą był przedmiotem literackiej krytyki. (...)