Język polski

Poeta - nauczyciel, poeta - artysta, poeta - wieszcz; różne rozumienia roli poety i poezji na wybranych przykładach

Poezja spełnia różnorakie role. Trzy wymienione z nich w tytule to zaledwie początek listy możliwych zastosowań poezji i ról poetów. Niemniej, owe tytułowe rozumienia poezji dość przekrojowo oddają cały ich możliwy zasób. Poeta - nauczyciel ma za zadanie wpływać na czytelnika i korygować jego osobowość. Uczyć może on wszystkiego. Cnoty, (...)

Język polski

Obrzędy i obyczaje chłopów

Porządek życia chłopów rejmontowskich w dużej mierze dyktowany był przez prastare obyczaje i obrzędy. Niektóre z nich wywodziły się jeszcze z czasów pogańskich, inne ugruntowane zostały przez chrześcijaństwo. Niezależnie od pochodzenia, wszystkie obrzędy i obyczaje były ściśle przez chłopstwo przestrzegane, gdyż składały się one na wiejską tradycję. W tradycji tej, (...)

Język polski

Nasze wady narodowe w opinii pisarzy oświecenia

Oświecenie było szczególną epoką w historii Europy. Gwałtowne przemiany światopoglądowe i cywilizacyjne wymagały zaangażowania w dzieło wieku jak największych mas społeczeństwa. Po raz pierwszy stało się też to w oświeceniu możliwe. Dzięki narodzinom prasy żywiołowo rozwijała się publicystyka. Dostęp do wiedzy stawał się łatwiejszy dla coraz to liczniejszego grona ludzi. (...)

Język polski

LITERACKIE WIZJE REWOLUCJI

Rewolucja to wyraz pochodzenia łacińskiego, w znaczeniu szerokim i metaforycznym - wszelka szybka i głęboka zmiana ( np. rewolucja obyczajowa, przemysłowa, techniczna ), w znaczeniu węższym - gwałtowna zmiana ustroju politycznego i organizacji społecznych, odbywa się przy znacznym zaangażowaniu społeczeństwa i przy zastosowaniu środków niezgodnych z prawem. Często jest ona (...)

Język polski

Życie jest nieustannym kompromisem między przyjemnością a powinnością. Czy zgadzasz się z tą opinią? Przedstaw własne stanowisko w oparciu o wybrane utwory.

Niewątpliwie na ludzkie życie składają się przyjemności i powinności. Co dzień spełniamy szereg obowiązków. Chodzimy do szkoły do pracy, zamiatamy przedpokój, wynosimy śmieci i Bóg wie co jeszcze. Wszystko to robić trzeba, na tym właśnie polega istota powinności. Gdy jej nie spełnimy narazimy się na społeczne potępienie (gdy przestaniemy pracować (...)

 
Język polski

Od próby samobójstwa do próby morderstwa - choroba wieku czy wielkość patriotycznego poświęcenia?

Przypadek Kordiana uznałbym za chorobę wieku. Ale nim umotywuję moją diagnozę chciałbym o tym wieku powiedzieć nieco więcej. Jest to wręcz niezbędne, aby w pełni zrozumieć los Kordiana. Romantyzm był epoką burzy i naporu, jak to celnie powiedział o nim niemiecki poeta. Lecz romantyzm nie był epoką jednorodną we wszystkich (...)

Język polski

Nobliści w literaturze polskiej

Literacka Nagroda Nobla jest najzaszczytniejszym chyba wyróżnieniem, jakie może spotkać pisarza. Lecz, jak pokazują liczne przypadki historyczne, nie zawsze otrzymują ją wszyscy ci, którzy są jej godni. Niestety, Nagroda Nobla w każdej dziedzinie jest nieco polityczna. O jej przyznaniu decyduje szereg subtelnych czynników, które jednych wynoszą do najwyższych zasług, a (...)

Język polski

Moje rozumienie problemu bezdomności - refleksje nie tylko po lekturze "Ludzi bezdomnych"

Pierwsze skojarzenie, gdy mówi się "człowiek bezdomny", przywodzi na myśl ubogiego kloszarda bez dachu nad głową. Jest to bardzo naturalne. Problem fizycznej bezdomności jest dziś u nas dość nabrzmiały i w każdym mieście możemy spotkać ludzi koczujących na ulicach, bądź dworcach kolejowych. Niemniej, teoretycznie problem ten rozwiązać łatwo - wystarczy (...)

Język polski

„By czas nie zaćmił, i niepamięć...” – które z wartości doby staropolskiej cenisz najwyżej i dlaczego?

Trzeba przyznać, że ktoś, kto zdecydował się odpowiedzieć na pytanie zawarte w powyższym temacie, ma z czego wybierać. Bogactwo materiału - bądź co bądź dorobek czterech epok, a osiemnastu stuleci - można nazwać godziwą ofertą materiału do analizy. Inna rzecz, iż literatura minionych epok rzadko dziś pociąga czytelników, znajduje się (...)

Język polski

Moja kartoteka - refleksje po lekturze

"Kartoteka" Tadeusza Różewicza to coś zupełnie nowego w naszej literaturze, to dramat odbiegający swą budową, a także zawartością od tradycyjnego utworu tego gatunku. Sztuka ta, co jest bardzo ważne dla jej interpretacji, w zasadzie ani się nie zaczyna, ani się nie kończy, brak tutaj również tradycyjnego podziału na akty i (...)