Motywy literackie

Motywy literackie - kariera

Większość ludzi, zapytana, co to znaczy osiągnąć szczęście, zacznie mówić o materialnym dostatku, dobrej pozycji społecznej, szczęśliwej rodzinie, zdrowiu... i o zrobieniu kariery. Tych, dla których najważniejsza jest doskonałość duchowa, a marności tego świata potrafią się wyrzec, by poświęcić wszystko dla innych, jest naprawdę niewielu. Marzymy o sławie, bogactwie, władzy, (...)

Motywy literackie

Motywy literackie - IDEALIZM

Wartość idealistów i postawy jaką jest idealizm, dyskusja o idealizmie w literaturze polskiej - jest, była i będzie. W części pokrywa się zresztą z oceną inteligenta polskiego, czy też bohatera romantycznego. *Hamlet. Bohater tragedii W. Szekspira pt. Hamlet zasługuje na to, choć jest postacią literatury angielskiej i do niej należy. (...)

Motywy literackie

Motywy literackie - DWOREK

M. Rej "Żywot człowieka poczciwego" Jest miejscem, gdzie człowiek z dala od świata może pędzić ciche i spokojne życie w zgodzie z rytmem natury. Tutaj zażywa radości pracy na roli. Tutaj, gdy przypadnie wiosna, może z żonką, czeladką po sadkoch, po ogródkoch sobie chodzić, szczepków naszczepić, drobne drzewka rozsadzić, niepotrzebne (...)

Motywy literackie

Motywy literackie - diabeł

Średniowiecza literatura Diabeł to unaocznione zło walczące z dobrem o dusze człowieka. A. Mickiewicz "Pani Twardowska" Mistrz Twardowski zapisuje duszę i każe wykonać różne zadania. Diabeł przegrywa. A. Mickiewicz "Dziady" cz. III Diabeł walczy o duszę Konrada, podpowiada mu bluźnierstwo. J. Słowacki "Kordian" Diabły pomagają Szatanowi tworzyć przywódców powstania listopadowego. (...)

Motywy literackie

Motywy literackie - CZŁOWIEK

Człowiek współczesny poszukuje nowych dróg , nowych wartości, wzorów i postaw, które wskażą mu jak postępować, jak żyć. Jest słaby, mały, bezradny i zagubiony. Ma ambitne plany i dążenia, ale trudno jest mu je zrealizować. Rzeczywistość, która go otacza, często obojętna jest wobec jego klęsk. Totalitaryzm wojenny, (...)

 
Motywy literackie

Motywy literackie - IKAR (motyw ikarysjki)

,,Wciąż o Ikarach głoszą – choć doleciał Dedal". Ikar jest motywacją do twórczości dla malarzy pisarzy i rzeźbiarzy . Na obrazie Petera Bruegla pt. ,,Upadek Ikara" wszyscy ludzie są zajęci swoimi sprawami np. pasterz pasie owce a chłop prowadzi konia. Nikt podczas swoich codziennych zajęć nie zauważa Ikara , który (...)

Motywy literackie

Motywy literackie - EMIGRANT

Motyw pielgrzyma - wygnańca - emigranta pojawia się w wielu utworach literatury światowej. Tradycja wędrówki pielgrzyma sięga do mitologicznego toposu homo viator tzu człowieka - wędrowca, tułacza. Pierwowzorem wędrowca jest Odyseusz z utworu Homera czy Mojżesz z "Biblii". Wygnaniec, to ktoś, kto opuszcza kraj ojczysty, wychodźca. Motyw pielgrzyma - wygnańca (...)

Motywy literackie

Motywy literackie - DZIECKO

Kiedy prześledzi się szereg utworów literackich, których bohaterami są dzieci, można mieć wrażenie, że nie ma na św dzieci szczęśliwych. Niewinne i bezbronne istoty są ofiarami przemocy bądź zaniedbań, dorośli wykorzystująje, oszukuje, skazują na cierpienie. Dlaczego tak ukazywane jest dziecko w literaturze? Nie jest trudno odpowiedzieć na to pytanie: właśnie dlatego, że (...)

Motywy literackie

Motywy literackie - DOM

Dom-1) pomieszczenie mieszkalne, miejsce stałego zamieszkania, „własny kąt” 2)gniazdo rodzinne, rodzina, mieszkanie wraz z jego mieszkańcami 3)w bardzo szerokim rozumieniu-dom jako ojczyzna 4)dom boży-świątynia. Dom symbolizuje bezpieczeństwo, trwałość, schronienie, twierdzę, zaś jako miejsce zorganizowane, uporządkowane i ogrodzone jest symbolem porządku, ładu kosmicznego, pępka świata. Mitologia -Boginią ogniska domowego była Hestia (...)

Motywy literackie

Motywy literackie - CIERPIENIE

Biblia Stary Testament Hiob, z powodu zakładu między Bogiem a Szatanem, znosi liczne cierpienia - traci cały dobytek, umierają jegodzieci, wreszcie sam zostaje dotknięty trądem, co odbiera mu szacunek u ludzi, bo chorobę traktowano jako karę za szczególnie ciężkie grzechy. Księga Hioba stawia pytanie o sens cierpienia. Jedyną odpowiedź, jaką (...)