Współczesność

Streszczenie dramatu p.t. "Niemcy"

Bohaterami dramatu Leona Kruczkowskiego p.t. "Niemcy" są członkowie i przyjaciele rodziny profesora Sonnenbrucha: Berta - jego żona, Ruth - córka, która jest artystką i podróżuje z występami po podbitej przez Niemców Europie, Willi - syn, zagorzały niemiecki oficer, służący w SS w Norwegii, Leisel - wdowa po zabitym na froncie (...)

Współczesność

Jak rozumiesz słowa motta "Ludzie ludziom zgotowali ten los" ?

Motto utworu "Medaliony" Zofii Nałkowskiej dobitnie oddaje całokształt poruszonych tam spraw. Przedstawione tam zagadnienia, pomimo, że ukazują głównie los przedstawicieli narodu żydowskiego podczas II wojny światowej oraz pozornie odmiennych i nie związanych ze sobą wydarzeń, w rzeczywistości ukazują moc zła, które zrodziło się pod postacią faszyzmu na świecie i "zaowocowało" (...)

Współczesność

Charakterystyczne cechy liryki wybranego poety współczesnego - Zbigniew Herbert

Zbigniew Herbert urodził się we Lwowie w 1924 roku. Data urodzin wiąże go z pokoleniem Kolumbów, jednak ze względu na spóĄniony debiut w 1956 roku, zalicza się go do generacji poetów współczesnych. Tomiki wierszy Herberta: "Struna światła" (1956), "Hermes, pies i gwiazda" (1957), "Studium przedmiotu" (1961), "Napis" (1969), "Pan Cogito" (...)

Współczesność

Czy Judymowie są nam potrzebni?

Czy w obecnych czasach tacy ludzie jak Tomasz Judym, z powieści Stefana Żeromskiego, są nam potrzebni? Judym był społecznikiem, całkowicie zaangażował się w działalność na rzecz ludzi biednych, chciał takim ludziom pomagać. Poświęcił wszystko: swoje życie osobiste, szczęście, ciepło rodzinnego domu i miłość ukochanej. Nie chciał się wiązać z żadną (...)

Współczesność

Język Internautów

1. E-generacja Obecnie mówiąc o młodym pokoleniu coraz częściej spotykamy się z określeniem „e-generacji”. Ma to związek z mentalnością współczesnego młodego człowieka. W dzisiej szych czasach komputery i Internet stały się częścią naszej kultury. Do klasycznego języka jakim się posługiwaliśmy dołączyły nowe wyrazy. Część zapożyczyliśmy z języka angielskiego, ale (...)

 
Współczesność

Martyrologia Żydów w czasie II wojny światowej. Jej obraz w literaturze i filmie.

Opis męki Żydów, a także ich późniejszej zagłady, można odnaleźć w wielu dziełach literackich oraz filmowych. Te drugie wprawdzie są przeważnie ekranizacją utworów literackich, ale równie dobrze trafiają do odbiorcy. O przeżyciach Żydów pisano już po zakończeniu wojny. Pisarze opisywali ich straszne chwile życia, często ostatnie, w czasie II wojny (...)

Współczesność

Czy "Nad Niemnem" można nazwać powieściowym "Panem Tadeuszem"?

Wkrótce po ukazaniu się powieści "Nad Niemnem" pojawiły się głosy krytyków literackich, którzy podkreślali podobieństwo tej powieści do epopei narodowej - "Pana Tadeusza". Elementów świadczących o tym podobieństwie jest na tyle dużo, że można stwierdzić, iż pisarka celowo nawiązywała do dzieła A. Mickiewicza. Korczyn jest odpowiednikiem Soplicowa, natomiast Bohatyrowicze są (...)

Współczesność

Czy wiesz,że...

Jan Pawel II jest pierwszym papiezem czytajacym bez okularwów. Jest równiez pierwszym papiezem noszacym zegarek na reke. Pozatym Karol Wojtyla jest równiez pierwszym papiezem jezdzacym na nartach, uprawiajacym wspinaczke górska, plywajacym kajakiem, Pierwszym który czysto odspiewal \'Ite, missa est\' i pierwzsym w dziejach Slowianinem wybranym na glowe Kosciola. Jest równiez (...)

Współczesność

Przesłanie płynące z dramatu

Dramat Jerzego Szaniawskiego pt: "Żeglarz" uczy. Płynie z niego wiele nauk. Jedną z nich jest silna wiara w mity, legendy. Ludzie wierzą w nie i ich wiara jest silniejsza od prawdy. Dlaczego? Ponieważ pozwalają marzyć, fantazjować a tym samym wierzyć w lepsze jutro, nie poddawać się. Nawet podczas klęsk, (...)

Współczesność

Przestaw mechanizm i skutki działania systemu totalitarnego.

Ludzie XX-go wieku byli świadkami zastępowania Boga kultem partyjnych bożków, wcielania w życie idiotycznych doktryn, zaprzepaszczania dorobku pokoleń w imię absurdalnych "wartości", niszczenia wszystkiego, co piękne, moralne, wartościowe w imię "konieczności dziejowej", "rewolucji kulturalnej", "czystości rasy" lub innych durnych sloganów. XX wiek przyniósł wydarzenia, które okazały się być jednymi z (...)