Współczesność

Faszyzm sięga ludzkich dusz- refleksje po lekturze Nałkowskiej i Borowskiego

Człowiekowi, który wychował się w czasie pokoju, w normalnym świecie, trudno jest pojąć ogrom okrucieństwa wojny, trudno zrozumieć sadyzm niemieckich oprawców. Jedną z wielu metod likwidacji faktycznych bądź potencjalnych wrogów totalitarnego reżimu, zarówno w systemie faszystowskim, jak i komunistycznym były obozy pracy. O istocie totalitaryzmu można mówić w odniesieniu do (...)

Współczesność

Zdążyć przed Panem Bogiem i Campo di Fiori

H. Krall autorka utworu pt. "Zdążyć przed Panem Bogiem" i Cz. Miłosz autor wiersza pt. "Campo di Fiori" to wybitni polscy pisarze współczesnego okresu. Jeden z nich, a mianowicie Cz. Miłosz, otrzymał nawet nagrodę Nobla za całokształt swojej twórczości. Pierwszy utwór, czyli "Zdążyć przed Panem Bogiem" ma budowę niejednorodną. Przeważa w (...)

Współczesność

Opowiadania Tadeusza Borowskiego - koniec starego świata wartości (moralność).

Tadeusz Borowski to poeta z pokolenia kolumbów. Należał do ocalonych z pożogi wojennej. Jego debiut nastąpił podczas okupacji. Był on więźniem Oświęcimia a później obozu w 3 Rzeszy, gdzie doczekał się wyzwolenia w klika lat po tym popełnia samobójstwo. Swój sąd pragnę oprzeć na opowiadaniach pt.: "Proszę państwa do gazu", (...)

Współczesność

Proza Nałkowskiej i Borowskiego wobec doświadczeń

Zbiór "Medaliony" składa się z siedmiu opowiadań. Mieszczą się one w zakresie literatury faktu, ponieważ najczęściej używaną formą są relacje naocznych świadków pewnych wydarzeń. Relacje przybierają charakter niemal wywiadów. Rozmówcami autorki są ofiary obozów i więzień hitlerowskich ("Dno", "Wiza", "Człowiek jest mocny", "Kobieta cmentarna") Wyjątkiem jest pierwsze opowiadanie "Profesor Spanner", (...)

Współczesność

Oskarżenia i refleksje nad systemami totalitarnymi. Powołaj się na właściwe utwory XX wieku.

Jeśli dobrze rozumiemy pojęcie totalitaryzmu - od razu zauważymy, że stał się on tematem bardzo wielu utworów europejskich i polskich. Totalitaryzm to określenie systemów politycznych, które ingerują w osobiste życie człowieka i podporządkowują go odgórnym prawom, są oparte o rozbudowany system kontroli, oddziaływują poprzez strach i przemoc. Przykładem takich systemów (...)

 
Współczesność

Degradujący wpływ wojny i obozów koncentracyjnych

II wojna światowa to wydarzenie historyczne, ale dla ludzkości tamtych lat to coś więcej: kataklizm i apokalipsa. Kiedy minęła, nie wygasła myśl o niej. Temat wojny zdominował literaturę, film, poezję, sztukę. Artyści wszystkich dziedzin włą-czyli się po prostu w dzieło upamiętniania grozy tych czasów, wielkiej przestrogi dla następ-nych pokoleń oraz (...)

Współczesność

Moralne konsekwencje 2 wojny światowej w wierszu Tadeusza Różewicza

Na twórczość Tadeusza Różewicza ogromny wpływ ma fakt, iż jest on urodzony w 1921 roku, a więc jest jednym z pokolenia Kolumbów. Było to pierwsze pokolenie urodzone i wychowane w wolnej Polsce. Wybuch 2 wojny światowej spowodował, że pokolenie to stało się pokoleniem tragicznym. Wkraczający dopiero w wiek dojrzały maturzyści musieli (...)

Współczesność

Druga strona wojny w utworze "Pamiętnik" Białoszewskiego

"Pamiętnik" jest artystycznym zapisem osobistych doświadczeń autora z okresu powstania. Na specyfikę tego obrazu wpływa fakt, że Białoszewski nie był uczestnikiem powstania, dlatego tez nie opowiada o walce zbrojnej. Działania wojenne toczą się na drugim planie, na pierwszy wysuwa się walka o przetrwanie bohatera, jego rodziny i przyjaciół. Białoszewski tworzy obraz (...)

Współczesność

Człowiek zniewolony - łagry sowieckie na przykładzie wybranych utworów literackich

Aby mówić o zniewoleniu człowieka należy zdefiniować to pojęcie. Zniewolenie to utrata wolności, swobody, całkowita zależność od innych. Zagadnienie to może dotyczyć kilku sfer życia ludzkiego. Pierwszą z nich jest fizyczne ograniczenie tzn. uzależnienie czyjegoś zdrowia i życia od woli drugiego człowieka. Zniewolenie umysłu polega na zatraceniu własnej osobowości godności na (...)

Współczesność

Humanistyczna głębia, nowatorstwo i niezwykłość liryki Bolesława Leśmiana.

Przełamywał konwencje młodopolskie: - powrót do natury, - rozważania filozoficzne, - symbolika. W okresie XX lecia znika z jego poezji lekki humor, widać humor posępny, motywy nicości i śmierci. Tragiczny humanizm - podstawowy problem człowieka to drugi człowiek. Jest indywidualnością. MŁODA POLSKA - Związek człowieka z przyrodą. Cywilizacja go osłabia. (...)