XX lecie

Twórczość polskich futurystów na wybranych przykładach

Futuryzm polski był zjawiskiem około 10 lat spóźnionym w stosunku do analogicznych prądów we Włoszech i Rosji. Kształtował się w roku 1919, a więc w czasie, gdy manifesty futurystów włoskich, szczególnie "Akt założycielski i manifest futuryzmu" Marinettiego, były już doskonale znane. Futuryzm to przede wszystkim teorie i hasła, o wiele (...)

XX lecie

"Szewcy" - Stanisław Witkiewicz

Akt I. W warsztacie szewskim pracuje szewc Sajetan Tempe i dwóch czeladników. Robią buty i rozmawiają. Narzekają na bezmyślną i ciężką pracę, służącą wyższym warstwom, czują się wykorzystywani i poniżani. Sajetan nie chce tracić życia na pracy, marzy o władzy. Jest zrezygnowany, narzeka i w nic już nie wierzy. Do (...)

XX lecie

"Przedwiośnie" - jako powieść - dyskusja ideowa.

1) Wizja szklanych domów Pierwsza propozycja naprawy Rzeczypospolitej opiera się o postęp naukowo - techniczny, szklane domy, których twórcą był daleki krewny doktor Baryka. Jest to genialny wynalazek, który w całkowity sposób zmienia warunki życia i sposób myślenia Polaków (szklane domy były tanie, dostępne dla wszystkich, funkcjonalne, zdrowe, trwałe i wytrzymałe) (...)

XX lecie

"Granica" - Zofia Nałkowska

Zenon Ziembiewicz, syn Waleriana, zubożałego szlachcica, rządcy majątku hrabiów Tczewskich w Boleborzy, uczy się w gimnazjum w pobliskim mieście i kocha się miłością chłopięcą, idealną, ale bez wzajemności, w Elżbiecie Bieckiej, koleżance z klasy, którą wychowuje ciotka Cecylia Kolichowska, z domu Biecka, właścicielka kamienicy przy ul. Staszica, wdowa po dwóch (...)

XX lecie

Geneza powstania utworu Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie"

"Przedwiośnie" to utwór wyrosły z zaniepokojenia pisarza sytuacją polityczno-społeczną odrodzonego państwa polskiego. Wewnętrzne rozbicie polityczne, nieporadność zmieniających się rządów, nieodpowiedzialność parlamentu uwikłanego w rozgrywki międzypartyjne, stale pogarszające się położenie gospodarcze, bezrobocie i strajki stwarzały sytuację chaosu i wewnętrznej anarchii. "Przedwiośnie" miało być w intencji autora ujętym na gorąco obrazem Polski (...)

 
XX lecie

Tragizm pokolenia Kolumbów na przykładzie wybranych wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Krzysztof Kamil Baczyński był najwybitniejszym poetą pokolenia, które w chwili wybuchu II wojny światowej osiągnęło dojrzałość. Był poetążołnierzem w stopniu podchorążego w harcerskim Batalionie Szturmowym „Zośka. Zginął jako uczestnik powstania warszawskiego, w pierwszych jego dniach. Całość jego twórczości ukazuje dramat pokolenia, które doznało apokalipsy II wojny światowej. Utwory poety zostały (...)

XX lecie

"Przedwiośnie" - powieść otwartych perspektyw

Powieść Stefana Żeromskiego miała się stać obrazem Polski współczesnej, diagnozą zaniepokojenia polityczno-społeczną sytuacją odrodzonego państwa. Problematyka "Przedwiośnia" koncentruje się wokół losów głównego bohatera - Cezarego Baryki. Na jego społeczną i narodową świadomość decydujący wpływ wywarły wydarzenia Rewolucji Październikowej, obserwowane z perspektywy rosyjskiej (Baku) oraz romantyczno-nostalgiczna wizja Polski "szklanych domów", nakreślona (...)

XX lecie

Interpretacja wiersza Krzysztofa Kamila Baczynskiego "Westchnienie"

Druga wojna światowa to był czas straszny dla ludzi. Dla tych, którzy Bogu ducha winni gineli w meczarniach, lub tak szybko, ze zgola nie zdazyli sie o swej smierci dowiedziec. Gineli rowniez i ludzie o ciezkim sumieniu, lecz i ich smierc nie napawa otucha, kazdy bowiem koniec zywota jest smutny (...)

XX lecie

Galeria postaci kobiecych w "Granicy"

"Granica" Zofii Nałkowskiej to utwór w którym pisarka zawarła galerię postaci kobiecych. Każda bohaterka ma inne cechy, inne podejście do życia, małżeństwa, macierzyństwa, starości. Mnogość postaci kobiecych urozmaica utwór jak również daje pełny przekrój różnorodności postaw kobiecych. Jednym z najważniejszych elementów życia kobiety jest macierzyństwo. Nałkowska pokazuje w powieści kilka (...)

XX lecie

Czy Witkacy zrealizował w Szewcach Teorię Czystej Formy?

Twórczość Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego, 1885 1939, popełnił samobójstwo) wyznacza jeden z głównych nurtów sztuki awangardowej XX wieku. Witkacy wypowiada się zarówno w malarstwie, jak i dramaturgii oraz powieści. Artysta ten był także wybitnym filozofem i teoretykiem sztuki. Teoria Czystej Formy jest słynną witkiewiczowską koncepcją, która odnosi się przede wszystkim (...)