Młoda Polska

Katastrofizm i ekspresjonizm ,,Hymnów'' Jana Kasprowicza

Pod koniec XIX wieku Jan Kasprowicz znalazł się pod przemożnym wpływem niemieckiego ekspresjonizmu. Był to prąd literacki, który formułował zadania sztuki w nowy sposób. Artysta mianowicie nie miał odtąd naśladować rzeczywistości, ale ukazywać świat wewnętrzny człowieka. Ekspresjoniści sięgali do tradycyjnej symboliki, stosowali dłuższe formy liryczne, nie stronili od ostrych środków (...)

Młoda Polska

Interpretacja tytułu "Ludzie bezdomni" - problematyka "bezdomności"

Interpretacji tytułu powieści należy dokonać na dwóch płaszczyznach: dosłownej i metaforycznej. Ludzie dosłownie bezdomni to nędzarze paryscy, których Judym spotyka w obskurnych domach noclegowych podczas swych wędrówek po mieście. Bezdomny jest Judym, który uznaje siebie za służebnika idei i, jak sam mówi, musi być wolny. "Nie mogę mieć ani ojca, (...)

Młoda Polska

Hamlet powiedział - "Żeby być dobrym, okrutnym być muszę."

Słowa te można odnieść do Raskolnikowa, czy są one słuszne? Słowa Hamleta - "Żeby być dobrym , okrutnym być muszę." w powieści Fiodora Dostojewskiego "Zbrodnia i kara", osiągają swój punkt kulminacyjny i przemieniają się w całkowicie nową sentencję : "Żeby być dobrym, zamordować muszę." Radion Raskolnikow jest ubogim, byłym studentem, który (...)

Młoda Polska

Przełom pomiędzy epokami: pozytywizm - Młoda Polska

Daty rozpoczynające i kończące okres literacki mają charakter umowny. Badacze historii literatury dowodzą, iż proces historycznoliteracki jest zjawiskiem ciągłym, "tkaniną bez szwów". Podziały natomiast mają znaczenie porządkujące, wskazują punkty zwrotne w trwającym procesie. Świadectwem takiej zmiany były na przykład trzy równoczesne debiuty poetów reprezentujących nowe pokolenie i nowe tendencje ideowo-artystyczne (...)

Młoda Polska

BOGACTWO TYPÓW CHŁOPSKICH W POWIEŚCI W. S. REYMONTA PT. „CHŁOPI”.

W epoce Młodej Polski, w której tworzył między innymi Władysław Stanisław Reymont wielu pisarzy skupiało swą uwagę na społecznościach wiejskich. Zjawisko to zostało nazwane chłopomanią. Tematem tym zainteresował się również sam Reymont, który w swym dziele pt. „Chłopi” ukazał losy gromady oraz jej stosunki z dworem i kościołem. Choć gromada (...)

 
Młoda Polska

Jednostka a społeczeństwo - refleksje po lekturze "Lalki" i "Ludzi bezdomnych"

Zarówno w "Lalce", jak i w "Ludziach bezdomnych" mamy do czynienia z tym samym zjawiskiem - obrazem jednostki wybitnej (idealisty) na tle społecznego (moralnego) rozkładu. W "Lalce" nie istnieje państwo dbające o społeczeństwo, zapewniające możliwości rozwoju, broniące interesu swoich obywateli za granicą. Arystokracja, mimo posiadania środków, nie czyni nic w (...)

Młoda Polska

Cechy powieści młodopolskiej w "Ludziach bezdomnych"

Cechy powieści młodopolskiej: - rezygnacja z narratora wszechwiedzącego, opis świata z punktu widzenia bohatera w I i III osobie; - psychologizacja postaci, stany emocjonalne, chwilowe przeżycia; - kompozycja luźna, niektóre fragmenty pozbawione akcji, oddziaływanie na odbiorcę przez: - sposób przedstawienia materiału, - fragmenty publicystyczne (odczyt), - reportaż (fabryka cygar), - pamiętniki, - części liryczne, - epizody - odrębna (...)

Młoda Polska

Artystyczna i historyczna tradycja polska, genealogią symbolicznej treści "Wesela".

W akcie drugim pojawiają się na scenie "osoby dramatu". Autor odróżnia je w didaskaliach od postaci realnych, które określa mianem osób. Wszyscy ci niezwykli goście zostali zaproszeni do weselnej izby przez Rachelę i tak kolejno pojawiają się : a) Panu Młodemu - Hetman (symbol zdrady) b) Dziennikarzowi - Stańczyk (symbol niespokojnego sumienia) c) (...)

Młoda Polska

Literacki rodowód bohatera - Jim na tle typowych bohaterów literackich

Tytułowy bohater powieści Joseph'a Conrada "Lord Jim" od dziecka marzył o podróżach i przygodach. Jego ojciec - pastor, wpajał mu wartości moralne, które kształtowały charakter Jima. Jedną z tych zasad było poczucie honoru. Bohatera można więc porównać do średniowiecznego rycerza - np. Rolanda, który był honorowy do granic absurdu. Jednak (...)

Młoda Polska

Czy życie jest coś warte, jeśli honor stracony? Moje rozważania po lekturze "Lord Jim"

Powieść Josepha Conrada - "Lord Jim" to powieść, która ukazuje świat marzeń, dążeń bohatera do ich spełnienia. Głównym bohaterem jest syn anglikańskiego pastora z Essex. Wyniósł z domu surowe zasady moralne. Już jako młody chłopak przejawiał skłonność do marzeń, pragnął zostać bohaterem. Marzył o sytuacji, w której mógłby sprawdzić swój (...)