Średniowiecze

Mentalność człowieka średniowiecza na podstawie znanych utworów tego okresu.

Symbolem średniowiecza są miecz oraz krzyż i uważam, że jest to najkrótsza z możliwych charakterystyka epoki. Czytając literaturę średniowieczną łatwo zauważyć, że stanowią ją głównie utwory o tematyce religijnej. Łatwo z tego wywnioskować, że w epoce tej dla ludzi najważniejszy był Bóg i wiara, której się bezgranicznie podporządkowali i za (...)

Średniowiecze

Asceta i rycerz, jako dwie różne średniowieczne postawy

- asceta i rycerz stanowią dwa podstawowe wzorce osobowe propagowane w parenetycznej literaturze średniowiecznej, obok postawy franciszkańskiej; trzeba wspomnieć, że pareneza polega właśnie na propagowaniu pewnych wzorców osobowych, ideałów i wartości, którymi powinien kierować się człowieka danej epoki; - wzorzec świętego ~ ascety związany jest z bezwzględną dominacją kościoła we (...)

Średniowiecze

Starożytność i średniowiecze - dwie epoki i dwie wizje świata.

Filozofia i sztuka starożytnej Grecji i Rzymu. Wyraz filozofia pochodzi od dwóch słów phileo (lubię) i sophia (mądrość). W starożytności termin ten oznaczał całokształt wiedzy racjonalnej. Filozofia grecka zaczęła rozwijać się w VI w.p.n.e., natomiast jej największy rozkwit przypada na V i IV w.p.n.e. Heraklit z Efezu (VI/V w.p.n.e.) - (...)

 
Średniowiecze

Najdawniejsze zabytki piśmiennictwa polskiego.

“Geograf bawarski” IX w. - spis nazw polskich plemion “Dagome index” X w. - najdawniejszy polski dokument, Mieszko I oddaje państwo pod opiekę papieżowi, nazwy geograficzne “Kronika Theimara” X-XI w. - nazwy plemion (Ślązanie), nazwy rzek (Odra, Bóbr) i nazwy miast (Krosno) “Bulla Gnieźnieńska” XII w. - rejestr dóbr kościelnych, “Złota Bulla języka polskiego” (...)

Średniowiecze

Scharakteryzuj filozoficzne poglądy średniowiecza, jaki wpływ wywarły na kształt ówczesnej literatury.

- w średniowieczu mamy trzy wielkie teorie filozoficzne, odwołujące się do roli człowieka i świata pod panowaniem Boskim, które w jakiś sposób porządkują wartości rządzące życiem człowieka, wszystkie jednak podporządkowują świat Bogowi (teocentryzm) - scholastyka św. Anzelma: podporządkowany wierze, ale starał się tłumaczyć prawdy religijne (dogmaty, orzeczenia i inne uznane (...)