NEWSY

10 zasad efektywnej nauki angielskiego



Planując naukę języka angielskiego zależy nam na tym, by była efektywna. Pozytywne i szybkie wyniki w nauce uzyskać możemy dopasowując metody nauki, pomoce dydaktyczne do własnych zdolności i potrzeb. Indywidualizacja nauki możliwa jest w nauce samodzielnej, jak i z osobistym nauczycielem. Wyznaczenie celu i odpowiednia motywacja, nastawienie.

Znacznie lepsze efekty w nauce uzyskać można, jeśli wiemy w jakim celu się uczymy

Mając przed sobą wyznaczony cel zasadniczy, jesteśmy w stanie wyszczególnić poszczególne etapy osiągania celu poprzez cele pośrednie. Pomaga to w obserwowaniu efektów, jak i ocenie jak wiele za nami, jak i ile jeszcze materiału zostało nam do opanowania. Ważne, by cele były realne i umieszczone w czasie. Prócz celu istotna jest motywacja, która się łączy z celem. To dzięki korzyściom z nauki łatwiej jest nam pokonywać kolejne trudności w nauce. Pozytywne nastawienie, wiara we własne zdolności pozwala osiągać kolejne etapy nauki i mobilizować się do dalszej pracy i rozwoju. Często, by wspomóc motywację warto być pochwalonym. Samoocena oraz dostrzeżenie swoich umiejętności, zwłaszcza w praktyce, w konkretnej sytuacji doskonale wpływa na motywację do nauki.

  • Program nauczania oraz jego weryfikacja

O wiele łatwiej i skuteczniej uczyć się nam według określonego programu przyswajania wiedzy. Nie musi być to profesjonalny program kursu, ale zapis kolejnych po sobie następujących zagadnień, jakie planujemy opanować. Dzięki temu wiemy co już utrwaliliśmy, co jeszcze przed nami. Pomaga on także w weryfikowaniu wiedzy względem założonych planów czasowych na naukę, skuteczności metod itd. Co więcej program nauczania odpowiada za usystematyzowanie wiedzy. Czasem wymagane jest utrwalenie zagadnienia, by móc sięgnąć po kolejne bazujące na wiedzy dotyczącej poprzedniego. Warto co pewien czas weryfikować wiedzę, czy to w postaci sprawdzianu, testu, czy konwersacji w spontanicznej rozmowie, przypadkowych okolicznościach itp. Obiektywna kontrola nauki pozwala uświadomić sobie, czy nasz proces nauki jest efektywny, poprawny, czy nasz przekonanie o umiejętnościach językowych jest prawdziwe i słuszne.

  • Dopasowane metody nauki oraz pomocy dydaktycznych

Kluczową zasadą efektywnej nauki języka angielskiego, jak i wielu innych jest dopasowanie metody nauki do posiadanych zdolności, poziomu wiedzy i preferencji. Dzięki temu nauka nie powinna nam sprawiać trudu, a być przyjemnością, dającą satysfakcję i wiedzę praktyczną. Prócz metod istotne znaczenie mają pomoce dydaktyczne. Ich rynek jest bardzo obszerny i mamy możliwość wyboru, zarówno tańszych, jak i droższych, autoryzowanych, polecanych, oryginalnych, jak i klasycznych. Często wybieramy te, które są dla nas atrakcyjne z uwagi na tematykę związaną z naszymi zainteresowaniami, jak i atrakcyjne wizualnie, ciekawe w formie. Ważne, by pomoce współgrały z metodami nauczania, były zrozumiałe, czytelne i zawsze pod ręką. Do podstawowych należy słownik polsko-angielski i angielsko-polski. Jeśli cenimy sobie wydawnictwo drukowane warto się wyposażyć w słownik w wersji tradycyjnej, jeżeli natomiast jesteśmy nowocześni sięgnąć winniśmy po słownik online. Prócz słownika warto jest zadbać o dostęp do tablic odmiany czasowników nieregularnych. Czasem potrzebny nam może być podręcznik, czy zeszyt ćwiczeń, a czasem wystarczy aplikacja mobilna, czy konwersacje z angielskiego przez Skype.

  • Wartościowy nauczyciel i fachowa pomoc

Jeżeli zdecydujemy się na naukę z nauczycielem, czy to w formie cyklicznych spotkań, czy okazjonalnych korepetycji wspierających, warto znaleźć taką osobę lektora, z którą nawiążemy pozytywne relacje. Nauczyciel winien być dla nas autorytetem, ale również osobą godną zaufania. Najlepiej by łączyły nas z korepetytorem te same zainteresowania, sposób bycia. Istotne są również kompetencje lektora, jego kwalifikacje, doświadczenie i podejście.

  • Urozmaicone metody nauki

Oparcie się na jednej metodzie nauki obniża efektywność nauki. Łącząc kilka różnych metod, a co najmniej próbując wielu sposobów na naukę angielskiego możemy osiągnąć o wiele więcej. Dostępność na rynku jest bardzo dużą, od nauki słówek obudowanych gramatykę, przez konwersacje i immersję, aż po klasykę opartą na harmonijnym rozwijaniu kompetencji językowych zgodnie z podręcznikiem. Im bardziej oryginalne metody nauki jak mnemotechniki, nauka przez muzykę, film, czy sen, tym efekty nauki mogą być lepsze, szybsze. Co więcej mamy szanse znaleźć idealną metodę dla siebie, optymalny sposób na przyswajanie wiedzy nie tylko z języka angielskiego, ale w ogóle.

Więcej na http://jakoszczedzacpieniadze.pl/jak-uczyc-sie-jezykow-obcych (bardzo ciekawy blog)

  • Wzmożony kontakt z żywym językiem, poznanie wielozmysłowe

Poza poznaniem słówek i gramatyki angielskiej, ważny element nauki stanowi jej utrwalenie poprzez praktyczne ćwiczenia. Nie sztuką jest nauczyć się na pamięć znaczeń słówek, ale sztuką jest umiejętnie wypowiedzieć się na każdy temat z zastosowaniem poznanego słownictwa. Im więcej będziemy obcować z językiem, częściej się nim posługiwać, tym szybciej nabierzemy swobody w stosowaniu języka. Warto jest podkreślić, iż poprzez używanie języka, jego doświadczanie w życiu codziennym i przy każdej okazji uczymy się wielu nowych słówek wraz z pełnym kontekstem. Zaletą tej formy nauki jest możliwość nauki mimowolnej i to zapamiętując skojarzenia w pamięci trwałej.

Więcej na: http://www.sprachcaffe.com/polski/kursy_angielskiego/anglia.htm (przykładowa nauka angielskiego w Anglii)

  • Społeczność doskonaląca się

Samodzielna nauka wymaga włożenia wiele trudu w opanowanie języka. Chcąc się wspomóc wiedzą innych warto jest dołączyć do społeczności osób uczących się angielskiego na podobnym poziomie co my sami. Korzystając z ich poleceń i doświadczeń możemy oszczędzić sobie trudności. Często grupy tego rodzaju pozwalają ze sobą współzawodniczyć, co pozytywnie wpływa na wyniki w  nauce i motywację, porównywać się jak i ćwiczyć wspólnie konwersacje, poszukiwać wiedzy.

  • Odpowiednie warunki nauki – czas i przestrzeń

Zapewniając sobie odpowiednie warunki, takie w których czujemy się komfortowo a nasz mózg jest wydajny możemy uczyć się nie nudząc się i nie odczuwając zmęczenia. Jeżeli preferujemy naukę rankiem, warto jets zorganizować lekcje angielskiego tak, by odbywały się one o poranku, jeżeli natomiast nie dysponujemy zbyt dużą ilością czasu warto jest wkomponować lekcje w grafik dnia wykorzystując możliwości nauki online, elastyczność zajęć przez Skype, czy z aplikacją mobilną. Kluczowa jest systematyczność, stąd też nawet najmniejsze dawki wiedzy codziennie przybliża nas do celu znacznie szybciej niż intensywna nauka tuż przed egzaminem, kiedy przyswajana wiedza jest nietrwała i powierzchowna.

Więcej na  https://preply.com/pl/Sosnowiec/korepetycje-z-angielskiego (przykładowa nauka angielskiego na Śląsku)

  • Harmonijny rozwój umiejętności

Ucząc się mówić, nie można zapominać o rozwoju rozumienia ze słuchu i czytania ze zrozumieniem, jak również znajomości pisowni. Tylko harmonijny rozwój każdej kompetencji pozwoli opanować język skutecznie.

  • Nauka i rozrywka w jednym, bez stresu i presji

Łącząc naukę z rozrywką nie czujemy ciężaru nauki. W niebanalny i często niekonwencjonalny sposób poprzez gry komputerowe, quizy, czy zabawy możemy nauczyć się mnóstwa słówek, jak i wyrażeń angielskich. Bez stresu i presji czasu, we własnym tempie uczymy się efektywniej, warto mieć to na uwadze. Mogąc uczyć się poprzez spędzenie czasu w gronie znajomych anglojęzycznych, czy korzystając z okazji do poznania wielu nowych osób warto jest spróbować i tej metody nauki.

Autor: Preply.com, 2016, Polska