Szukaj ściąg i wypracowańCzy warto studiować we Wrocławiu?Wrocław – stolica Dolnego Śląska – to ważny ośrodek kulturalny i turystyczny na mapie Polski. Jest także bardzo ważnym ośrodkiem uniwersyteckim. Liczba tylko studentów dziennych, którzy zdecydowali się wybrać wrocławskie uczelnie przekracza 150 tysięcy.

Kilka słów o historii i zabytkach Wrocławia

Miasto ma ponad tysiąc letnią historię. Nic więc dziwnego, że we Wrocławiu jest mnóstwo interesujących zabytków z różnych okresów jego historii. Najstarszą częścią jest Ostrów Tumski, niegdyś samodzielna wyspa na rzece Odrze, dziś jest połączona z pozostałą częścią miasta kilkoma mostami. Do największych atrakcji turystycznych Wrocławia zaliczany jest Rynek, który w czasach średniowiecza spełniał rolę targowiska. Współcześnie pełni miejsce spotkań mieszkańców Wrocławia i turystów, którzy bardzo licznie odwiedzają miasto. Już z daleka uwagę turystów przyciąga Ratusz, w którego piwnicach od 1273 roku działa najstarszy w naszym kraju obiekt gastronomiczny – Piwnica Świdnicka. We Wrocławiu tworzy swoje powieści Marek Krajewski.
Akcja cyklu powieściowego o radcy kryminalnym Eberhardzie Mocku toczy się w przedwojennym Wrocławiu. Miłośnicy tego cyklu mają niepowtarzalna okazję podążyć śladami E. Mocka specjalnym szlakiem spacerowym, który wiedzie od ulicy Podwale, przez ulicę Świdnicką i Plac Teatralny.

Dlaczego warto studiować we Wrocławiu?

Wrocław to trzeci pod względem wielkości ośrodek uniwersytecki w Polsce. Działają tutaj nie tylko liczne uczelnie państwowe, ale także prywatne. Jedną z najważniejszych placówek, które dają szansę młodym ludziom nie tylko z Dolnego Śląska, ale z całego kraju możliwość zdobycia wyższego wykształcenia jest Uniwersytet Wrocławski. Uczelnia została założona w roku 1702, jako Leopoldina. W roku 1945 przekształcona została w polski uniwersytet. To nie tylko najstarsza, ale także największa wrocławska uczelnia. Na Uniwersytecie Wrocławskim na 10 wydziałach studiuje ponad 30 tysięcy studentów dziennych, zaocznych i wieczorowych. Uniwersytet ma bardzo bogatą bazę naukowo-dydaktyczną. Baza została zgrupowana w cztery kampusy. Najstarszy z nich zlokalizowany jest na Starym Mieście. Główny Gmach Uniwersytetu Wrocławskiego mieści się w budynku, którego budowę rozpoczęto w roku 1728. Jednym z obiektów mającym szczególne walory zabytkowe jest Aula Leopoldina. Studenci, którzy zdecydują się studiować na Uniwersytecie Wrocławskim mogą ubiegać się o przyznanie miejsca w jednym z sześciu domów studenckich. Największy z nich - „Dwudziestolatka” - dysponuje 802 miejscami. Wrocław jest także siedzibą Uniwersytetu Medycznego, na którym działa 4 wydziały. Inne publiczne uczelnie wyższe we Wrocławiu to:
Uniwersytet Przyrodniczy;
Politechnika Wrocławska;
Akademia Sztuk Pięknych;
Uniwersytet Ekonomiczny
Akademia Muzyczna;
Akademia Wychowania Fizycznego;
Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna.
W mieście działa także Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych.

Tak duża liczba uczelni publicznych sprawia, że Wrocław jest idealnym miejscem do studiowania. Pamiętajmy także, że ofertę uzupełniają także uczelnie prywatne.

Artykuł został przygotowany wraz z firmą KingsApartment apartamenty w centrum Wrocławia