roztwory
roztwory

roztwory

ROZTWORY I ICH CHARAKTERYSTYKA Roztworami nazywamy mieszaniny jednorodne pod względem fizycznym. Zawartość poszczególnych składników mieszaniny możemy wyrażać za pomocą stężenia procentowego lub za pomocą stężenia molowego. Stężenie procentowe określa wagową bądź objętościową zawartość substancji w 100 częściach wagowych lub objętościowych roztworu. Stężenie molowe określa liczbę moli danego związku znajdującą się w 1 dm3 (...)

wybitni chemicy
wybitni chemicy

wybitni chemicy

Sir Humphry Bartholomew Davy (czyt. dejwi) urodził się w grudniu roku 1778 w miasteczku Penzance w Kornwalii (Wielka Brytania). Początkowe lata jego życia nie wskazywały na to, że zostanie kiedyś wybitnym naukowcem i światłym człowiekiem. Ukończył szkołę podstawową, w której z trudem uczył się greki i łaciny. Po ukończeniu szkoły (...)

 
związki nieorganiczne
związki nieorganiczne

związki nieorganiczne

Do związków nieorganicznych należą te substancje, które nie wierają węgla. Wyjątek stanowiątlenki węgla, węglany, cyjanki, w gliki i inne sole. Związki nieorganiczne można podzielić na: * tlenki, * wodorki, Ą * wodorotlenki, * kwasy, * sole, * inne związki, które nie tworzą odrębnej grupy ze względu na brak cech wspólnych. - Tlenki i ich podział Niemal wszystkie pierwiastki w reakcji z tlenem tworzą tlenki. Nie otrzymano (...)