Język polski

Ogniem i mieczem - Recenzja

Ogniem i mieczem - Recenzja Miliony Polaków czekały z niecierpliwością na premierę tej rodzimej superprodukcji. Nie będę ukrywał, że ja również. Dlatego postanowiłem wybrać się do kina i zobaczyć na własne oczy, co też tym razem zrobił Jerzy Hoffman. Żeby pochopnie nie wyrabiać sobie zdania, celowo omijałem wszelkie recenzje i komentarze (...)

Język polski

DO JAKICH PRZEMYŚLEŃ NA TEMAT TRUDNYCH PROBLEMÓW MORALNYCH SKŁONIŁA CIĘ LEKTURA WYBRANYCH UTWORÓW

„Każdy z nas jest tylko sumą swoich czynów, jesteśmy tym, czym się sami czynimy”. Słowa Alberta Camusa, współczesnego, choć nieżyjącego już pisarza, utwierdzają mnie w przekonaniu, że moralność jest osobistą sprawą każdego z nas. Tylko my jesteśmy odpowiedzialni za wybory, jakie dokonujemy. Swoim postępowaniem tworzymy własny wizerunek. Mimo to zdarzają (...)

Język polski

cytaty

OJCZYZNA, POLACY,DOM Każdy z nas jest Odysem, co wraca do swej Itaki „Szczęścia w domu nie zaznał, Bo go nie było w ojczyźnie.” „Jam niebo za młodu Umiał poświęcić dla sprawy narodu.” Ja i ojczyzna to jedno” Konrad Wallenrod „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba Podnoszą z ziemi przez uszanowanie Dla darów Nieba... Tęskno mi, Panie” Norwid- „Moja piosenka II” „Polak (...)

Język polski

Twoje rozważania o wybranych bohaterach literackich XIX w. idących własną drogą

„Żyć życiem innym niż większość”. Twoje rozważania o wybranych bohaterach literackich XIX w. idących własną drogą Wiek XIX to czasy buntu młodych wobec ide-ologii starego pokolenia, przeciw schematom i konwenan-som. Czasy burzliwe, pełne emocji, namiętności, czasy, w których pojedynek czy samobójstwo z miłości lub rozcza-rowania światem nie było niczym niezwykłym. Nowe (...)

Język polski

Literatura staropolska – przymus nudnej lektury, czy źródło wiedzy o człowieku, narodzie, państwie

Literatura staropolska obejmuje swoim zakre-sem pierwsze dzieła pisane w naszym ojczystym języku, aż po te z końca XVIII wieku. Oprócz prądów w literaturze trzymających się hasła "sztuka dla sztuki" istniały zawsze gatunki spełniające bardziej utylitarne funkcje. Sztuka nie może być wyobcowana, oderwana od rzeczywistości, sztuka bez człowieka i nie dla (...)

 
Język polski

gramatyka

1. Komunikacja językowa Język- sposób komunikacji , naturalny system znaków stworzony do celów porozumiewaw- czych danej społeczności Ludzie porozumiewają się za pomocą znaków: - znaki drogowe - znaki świetlne - znaki ruchowe - znaki językowe (wyrazy) Żeby człowiek mógł porozumieć się z drugim człowiekiem musi istnieć system porozumiewania (...)

Język polski

Charakterystyka Skawińskiego - "Latarnik"

Skawiński to główny bohater noweli H.Sienkiewicza pt."Latarnik". To postać tajemnicza a zarazem bardzo ciekawa i interesująca. Jego niezłomność jest niesamowicie imponująca. Wędrówki po "bezdrożach świata" czyniły tę właśnie cechę jego charakteru coraz silniejszą. Ale to nie jedyna pozytywna cecha jego usposobienia. Skawiński to Polak z pochodzenia, jednak dawno nie odwiedzał ukochanej (...)

Język polski

Powieść otwartych perspektyw - "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego

Powieść Stefana Żeromskiego miała się stać obrazem Polski współczesnej, diagnozą zaniepokojenia polityczno-społeczną sytuacją odrodzonego państwa. Problematyka "Przedwiośnia" krystalizuje się wokół losów głównego bohatera Cezarego Baryki. Na jego społeczną i narodową świadomość decydujący wpływ wywarły wydarzenia Rewolucji Październikowej obserwowane z perspektywy rosyjskiej (Baku) oraz romantyczno - nostalgiczna wizja Polski "Szklanych domów" (...)

Język polski

Z polską książką do Europy – czyli które książki poleciłbyś czytelnikowi z Europy.

„I wdarłem się na skałę pięknej Kalijopy, Gdzie dotychczas nie było znaku polskiej stopy ” Ta wypowiedź Kochanowskiego ujmuje najpełniej i najtrafniej rolę polskiej poezji i literatury w rozwoju kultury europejskiej i światowej. Tak mogliby powiedzieć o sobie wybitni twórcy, których dorobek został uznany i nobilitowany Literacką Nagrodą Nobla. Należą do nich (...)

Język polski

"Zmienia się skóra świata (...) rozpoczyna się nowa epoka - epoka uścisku z teraźniejszością" (Peiper). Twoje przemyślenia na temat nowej literatury i sztuki dwudziestolecia międzywojennego.

Właściwie główny nurt, jaki przejawiał się w nowej sztuce dwudziestolecia międzywojennego, mogę streścić krótko: poszukiwanie i bunt. Twórcy szukali nowości w sztuce. Trzeba im było nowych środków wyrazu, nowych form, nowych pomysłów, ba nawet nowych rzeczywistości, gdyż wszystko to, co istniało w realnym świecie lub było wytworem sztuki wcześniejszych epok, (...)