Motywy literackie

Motywy literackie - motyw samotności, samotność

Jedno z najpowszechniejszych źródeł cierpienia to samotność. Od czasu do czasu jest ona udziałem każdego z nas, ale niektórzy doświadczają jej przez całe życie. Samotność to bolesna świadomość, że brak nam znaczących kontaktów z innymi ludźmi. Pociąga ona za sobą wrażenie wewnętrznej pustki połączonej ze smutkiem, zniechęceniem, poczuciem oddzielenia, niepokojem, (...)

Motywy literackie

Motywy literackie - motyw buntu

Bunt jest wpisany w naturę czł.To jedna z tych rzeczy,które jesteśmy skołonni robić dla samej przekory,dla samej przyjemności mówienia,nie zanegowania,protestu.Czł.,jako jednostka świadoma,buntuje się przeciw wszystkiemu.Ale największą niezgodę powodują w nim jego własne ograniczenia.Dopiero potem przychodzi bunt spowod.niezgodą na świat,na to,co on ma do zaoferowania.Bunt bierze się z potrzeby udoskonalenia-siebie i (...)

Motywy literackie

Motywy literackie - motyw wartości, idei

„Pytasz,co w moim życiu z wszystkich rzeczą główną”(Jan Lechoń) Pytanie takie stawiało już wielu i wielu próbowało na nie odpowiedzieć.Każdego z nas intryguje przecież problem wartości moralnych,gdyć nie jest to temat zastrzeżony jedynie dla filozofów.Bez wątpienia jednak,to właśnie filozofowie trapieni byli od wieków dylematami:skąd się wzięły dobro i zło,co to jest (...)

Motywy literackie

Motywy literackie - motyw pieniądza, pieniędzy

Pierwowzorem pieniądza były przedmioty wartościowe, ale zanim doszło do ich powszechnego uznania jako miernika wartości, istniał handel wymienny. Prawdopodobnie w momencie, kiedy człowiek zaczął specjalizować się w wykonywanych zadaniach, np. rolnictwie czy myślistwie i pojawiła się swego rodzaju „nadprodukcja”, czyli wyprodukował więcej niż sam lub z rodziną mógł skonsumować, zaczął doceniać (...)

Motywy literackie

BÓG

Tysiące lat temu Bóg stworzył człowieka na Swoje podobieństwo. Był on prawie doskonały... Prawie, bo nie potrafił się przeciwstawić pokusom. W Raju Ewa zerwała jabłko z zakazanego drzewa i tak człowiek poznał, co to grzech, gniew Boski, wstyd... Ludzie nigdy nie byli, nie są i nie będą idealni. W przestrzeganiu (...)

 
Motywy literackie

Motywy literackie - motyw młodości. młodość

W życiu każdego człowieka można wyróżnić trzy etapy: dzieciństwo, młodość i dorastanie, starość. Moim zdaniem najważniejszy z tych okresów związany jest z procesem dojrzewania. Wtedy młodzi ludzie kształtują własną hierarchię wartości i światopogląd. Na przestrzeni wieków wizerunek młodych ludzi kształtował się pod wpływem zmian historycznych i cywilizacyjnych. Młodość okres w (...)

Motywy literackie

Motywy literackie - motyw cierpienia

Każdy z nas codziennie doświadcza jakiegoś cierpienia. Do wielu z nich jesteśmy tak przyzwyczajeni, że nawet ich nie zauważamy. Z innymi nauczyliśmy się jakoś radzić lub też jakoś je znosić.Nie rozumiemy go,jego istoty i źródeł,chociaż często go doświadczamy.Zbigniew Herbert napisał:”należy zgodzić się/pochylić łagodnie głowę/nie załamywać rąk/posługiwać się cierpieniem/w miarę łagodnie/jak (...)

Motywy literackie

Motywy literackie - motyw przemijania

Kiedy umiera bliska nam osoba, czujemy wewnętrzną pustkę, samotność i tęsknotę. Uświadamiamy sobie, że pewien okres w naszym życiu się zakończył, że coś z nas uleciało, że bezpowrotnie coś straciliśmy. W takich momentach samotnie wyruszamy w świat wspomnień. Zamyśleni, tępo wpatrujemy się w jakiś przedmiot i oddajemy się nurtowi refleksji. (...)

Motywy literackie

Motywy literackie - motyw kariery

Już od zarania dziejów obserwować możemy żądzę władzy i bogactwa wśród ludzi różnych klas oraz różnych pokoleń. Namiętność ta pchała i pcha ludzi po szczeblach kariery ku wyżynom społecznym. Jest to oczywiście niemoralny czynnik wynoszący ludzi na szczyty kariery. Zdarza się, że karierę osiągają ludzie mądrzy, którzy poprzez własną prace (...)

Motywy literackie

Motyw Holokaustu (Holokaust, Wojna)

Wojna... Cóż dla nas, młodych, znaczy to słowo? A jednak ci, którzy przeżyli ten koszmar wiedzą, że II wojna światowa była najstraszniejszym wydarzeniem XX wieku. Choć od jej wybuchu upłynęły już 54 lata, żyje jeszcze wśród nas pokolenie ludzi, którzy ją przeżyli. Ale po nim wyrosły już co najmniej dwa, (...)