Motywy literackie

Motyw Ikara

Duży wpływ na interpretację i transpozycję tego mitu wywarł obraz flamandzkiego malarza Petera Breuegel'a pt. "Upadek Ikara", który przedstawia interpretację mitu bowiem tonący Ikar ukazany jest na drugim planie obrazu, zupełnie niewidoczny, na wodzie widać trochę piór i wystającą z wody stopę. Jedynie podpis - tytuł wyjaśnia, że malarz chciał (...)

Motywy literackie

Anioły w Starym Testamencie

Samo kreślenia “anioł” pochodzi od greckiego słowa angelos, łacińskiego angelus, będących odpowiednikiem hebrajskiego male’ak. To słowo pochodzenia hebrajskiego oznaczało pierwotnie czynność posyłania kogoś, a z czasem konkretną istotę posłaną (posłańca, posła, zwiastuna, nuncjusza). Chodzi tutaj o istotę duchową, w hierarchii bytów zajmującą miejsce między Bogiem a ludźmi. Nazwa anioł oznacza nie (...)

Motywy literackie

Śmierć jako temat i motyw w literaturze dawnych wieków i w polskich utworach o drugiej wojnie światowej

Śmierć jako temat i motyw w literaturze dawnych wieków i w polskich utworach o drugiej wojnie światowej. Śmierć jako temat i motyw w literaturze i sztuce przewijała się poprzez wszystkie epoki literackie. Jej obraz i znaczenie ewoluowały razem z rozwojem szeroko rozumianej kultury i sztuki. Wraz ze zmianami kulturowymi szły zmiany (...)

Motywy literackie

Motyw wsi - wieś motywy literacki

Wieś... Czasem spokojna i wesoła, czasem targana straszliwymi niepokojami, płonąca ogniem buntu. Fascynująca inną, jakże bogatą i ciekawą kulturą. Okłamywana i biedna. Chciwa i okrutna. Różne oblicza ma polska wieś. Jakże często polscy twórcy stawali się obrońcami praw tych, którzy, jak to pięknie powiedziano kiedyś podczas kolejnej historycznej zawieruchy, żywią i (...)

Motywy literackie

Motywy literackie - władza

Władza... Wiele potrafimy dokonać, by ją zdobyć, a jednocześnie nieraz zdaje się ciężarem ponad ludzkie siły. Jest trudnym do udźwignięcia obowiązkiem, ale i oszałamiającym narkotykiem. Magia władzy potrafi owładnąć najsilniejszym człowiekiem i zniszczyć go. Władza daje moc, siłę, bogactwo. Dla słabego człowieka, tchórza, karierowicza zawsze będzie śmiertelną pułapką, silny i odważny (...)

 
Motywy literackie

MOTYW SAMOTNEJ DUSZY I UDRĘCZONEJ JEDNOSTKI W POEZJI MŁODEJ POLSKI

"Na Anioł Pański" (Kazimierz Przerwa-Tetmajer) - wiersz smutny, przygnębiający pesymizmem; refleksje nad przemijaniem życia ludzkiego - smutne, bezcelowe, beznadziejne. Symbolem życia ludzkiego i przemijania jest rzeka, reszta jest jego tłem; motyw osmętnicy i jej wędrówka (neologizm), oznaczający los ludzki, życie, które kończy się zawsze na cmentarzu; obraz duszy idącej przez (...)

Motywy literackie

motyw rodziny

Rodzina jest to podstawowa komórka spoleczna skladajaca sie z rodziców i dzieci. W ten sposób zyla zorganizowana ludzkosc od zarania dziejów. Podstawowa funkcja rodziny bylo i jest wychowanie mlodego pokolenia. Rodzice upominaja, troszcza sie o zdrowie, swoim postepowaniem daja przyklad dzieciom. Wsród róznych klas spolecznych istniejacych w kraju byly rózne (...)

Motywy literackie

Portret Żyda

W literaturze polskiej została utrwalona pamięć o Żydach od wieków zamieszkałych w Polsce, o ich odrębnej kulturze, języku, obyczajowości. Począwszy od początku wieku XIX pisarze zaznaczają ich obecność w polskim pejzażu społecznym, a syntetyczny wizerunek Żyda, w przeciwieństwie do publi-cystyki (...)

Motywy literackie

Wątek pielgrzyma (tułacza, emigranta, wygnańca, wędrowca). Konspekt szczegółowy.

1. WSTĘP - analiza motywu wędrówki w literaturze Wędrówka jest jednym z najczęstszych i najbardziej nośnych motywów pojawiających się w literaturze – jej archetypiczności i symboliczności nie sposób przecenić. W tekstach właściwie wszystkich epok traktowana jest na ogół w sposób dwojaki. Jest więc wędrówka po prostu podróżą, przestrzennym przemieszczaniem się , (...)

Motywy literackie

zdrada

Zdrada. Czyn potępiany, przynoszący hańbę temu, kto się go dopuścił. Człowiek, który zdradził, jest potępiony, wszyscy uczciwi i szlachetni się od niego odwrócą. Pozostanie mu straszliwa samotność lub towarzystwo takich samych jak on łajdaków. Najbardziej znaną w naszym kręgu kulturowym postacią zdrajcy jest Judasz, który sprzedał Jezusa za garść srebrników. Czyż (...)