Współczesność

RECENZJA KSIĄŻKI STEPHENA KINGA PT. „SKAZANI NA SHAWSHANK”

Więzienie to koszmar. Dla człowieka wolnego zdaje się być piekłem na ziemi. Zamknięty w czterech ścianach, za kratami, staje się niewolnikiem własnej niemocy. Nie może mówić o wszystkim, nie może ze wszystkimi rozmawiać. Jest otoczony przez dwa odmienne światy. Przez świat więźniów i świat strażników. Jest pomiędzy nimi jedna zasadnicza (...)

Współczesność

Poezja polska wobec września i okupacji.

1. Krzysztof Kamil Baczyński. - "Wybór" - obraz walki, ludzie dokonując wyboru walki biorą także na siebie ciężar moralny tej walki. Deklaracja postawy czynnej, poczucie patriotycznego obowiązku. Sam Baczyński nie był człowiekiem czynu, ale podnosi karabin, wie, że musi walczyć, tym samym marnując swoje życie. - "Z głową na karabinie" (...)

Współczesność

Zaklęcie - Czesław Miłosz (Jakie uniwersalne prawdy o ludzkim życiu głosi Czesław Miłosz w utw. „Zaklęcie” )

Jakie uniwersalne prawdy o ludzkim życiu głosi Czesław Miłosz w utworze „Zaklęcie” ? Utwór ten był napisany w czasach demokracji ludowej i Związku Radzieckiego. Są to czasy wielkich zmian i chaosu, gdzie panowało przede wszystkim wolnomyślicielstwo i racjonalizm oświeceniowy. Przełom w rozwoju oświaty i mentalności człowieka nabierały większą wartość. Świadczy to (...)

Współczesność

Nie mój - ten czas. Pisarze polscy wobec zagrożeń i niepokojów XX w.

Wiek XX przyniósł Polsce nowe warunki. Nasza ojczyzna odzyskała niepodległość, o którą walczono ponad sto lat. Wydawać by się mogło, że w tej nowej rzeczywistości Polacy znajdą swoje miejsce, będzie im łatwiej żyć. Niestety wolność nie okazała się sielanką. Po kilku latach wolności wybuchła II wojna światowa, która kojarzy (...)

Współczesność

Sarmata a człowiek XX wieku

W zasadzie porównywanie "Sarmaty", widzianego jako typowego obywatela XVI, XVII-wiecznej Polski, z tzw. "człowiekiem XX wieku" byłoby równoznaczne wykazywaniu oczywistych różnic, kontrastów widocznych pomiędzy ideologiami, poglądami dwóch odległych epok Taki tok rozumowania doprowadziłby autora pracy do wielu wniosków-truizmów, poprzedzonych wariacjami na przykład na temat diametralnej zmiany w podejściu do roli (...)

 
Współczesność

Funkcje mitu w utworach literackich wybranych epok nowożytnych.

Mit jest opowieścią, która wyraża i organizuje wierzenia danej społeczności, opowiada zwłaszcza o początkach istnienia świata, powstawaniu bogów, ludzi lub wyraża emocje. Kultura grecka posiada bardzo bogatą mitologię. Motywy, postawy, nawet pojęcia i wyrażenia pochodzące z mitów istnieją do dziś w literaturze i sztuce, a nawet w języku. Współczesny człowiek (...)

Współczesność

Różne poglądy pisarzy XX- lecia międzywojennego na cywilizację i kulturę. Uzasadnij.

Tuż po odzyskaniu niepodległości wśród pisarzy zapanował entuzjazm. Tematyka walki niepodległościowej ustąpiła życiu codziennemu, do jakiego niejako "zmuszeni" zostali Polacy. Jako pierwsza uczyniła to grupa "Skamander". Jej twórczość kreowała wizję świata żyjącego, ewoluującego, zaskakującego pięknem codzienności. Cywilizacja akceptowana była w całej rozciągłości, będąc przejawem witalizmu gatunku ludzkiego a także natchnieniem (...)

Współczesność

Porównaj dwa obrazy społeczeństw opisanych w powieściach I. Krasickiego i J. Swifta i oceń je z punktu widzenia człowieka współczesnego.

Porównaj dwa obrazy społeczeństw opisanych w powieściach I. Krasickiego i J. Swifta i oceń je z punktu widzenia człowieka współczesnego. Wykorzystaj fragmenty utworów. Różnica między obrazami społeczeństw opisanych w tych powieściach widoczna jest już po pierwszym przeczytaniu utworów. Dostrzegamy, bowiem jak drastycznie odmianna jest budowa, prawo i życie tych dwóch społeczności. W (...)

Współczesność

Dlaczego utwór pt. "Początek" stał się bestsellerem?

Książka Andrzeja Szczypiorskiego pt. "Początek" jest niewątpliwie powieścią o oryginalnej, atrakcyjnej kompozycji. Autor tak konstruuje układ wydarzeń charakteryzuje postacie, że czytelnik pozostaje zainteresowany dalszym rozwojem książki. Oryginalność tego utworu polega na specyficznym ukształtowaniu głównych elementów powieści (czas akcji, postacie, narrator) Wydaje (...)

Współczesność

Polska literatura współczesna

Za początek okresu współczesności, przyjmuje się zazwyczaj datę wybuchu II wojny światowej. Rok 39 był na tyle przełomowy, iż zmienił on całkowicie podejście twórców do literatury. Rok 39 zapisał się również jako początek czarnych dni dla kultury i nauki polskiej. Bowiem już od wybuchu wojny, obydwaj okupanci poczęli tępić polską (...)