Średniowiecze

DZIEJE TRISTANA I IZOLDY - BOHATEROWIE (CHARAKTERYSYKA)

Tristan – wychowanek króla Marka, jego serdeczny, oddany i najwierniejszy przyjaciel. Gotów jest za niego oddać życie. Tristan kocha króla jak ojca, tymczasem przewrotny los i czary (tajemniczy napój miłosny) każą mu widzieć w Marku rywala, męża swej ukochanej Izoldy. Jest to powodem głębokiego konfliktu wewnętrznego, jaki (...)

Średniowiecze

"O zachowaniu się przy stole" P. Słota.

Przecław Słota (Złota), burgrabia poznański (1398-1400) znany jest jako autor Wiersza o chlebowym stole (lub Wiersza o zachowaniu się przy stole). Utwór ten, powstały ok. 1400 roku, przetrwał w odpisie 1410-1420 r., został odkryty przez Aleksandra Brucknera i wydany w 'Ateneum' w 1891 roku. Jest to najstarszy wiersz świecki w (...)

Średniowiecze

Wizje życia ludzkiego (antropologia filozoficzna) w literaturze średniowiecznej

Krzyż i miecz - to znaczące symbole ideałów średniowiecznego człowieka; dwa ośrodki kształtujące kulturę duchową epoki - kościół i dwór - eksponowały różne wizje wartości życia ludzkiego. Pierwszy, poprzez nadanie egzystencji człowieka charakteru w pełni duchowego i religijnego, zmierzał ku idei ascezy, drugi - akcentując pojęcie honoru jako najwyższego dobra (...)

Średniowiecze

Święty i rycerz jako wzorce parenetyczne w literaturze średniowiecza

Celem literatury średniowiecza było pouczenie, wychowanie, tworzenie odpowiednich postaw moralnych, stąd częstym motywem jest afirmacja dobra i potępienie zła. Literatura średniowieczna utworzyła dwa wzorce parenetyczne - świętego i idealnego rycerza. Pierwszy z nich był kreowany w utworach hagiograficznych, tzn. żywotach świętych, np. św. Wojciecha, św. Stanisława, św. Kingi. "Legenda o (...)

Średniowiecze

Przedstaw i omów najstarsze zabytki piśmiennictwa polskiego

Język polski jest dość młody, zwłaszcza w piśmie (ok. 700 lat), ale nawet tak krótki czas zatarł wiele śladów polskiej literatury, ostało się tylko kilka bardzo sędziwych pism: Bogurodzica stanowi bardziej zapis języka, niż zabytek piśmiennictwa, gdyż jak się uważa, została spisana dopiero w kilkadziesiąt lat od powstania. W XIV i (...)

 
Średniowiecze

Kwiatki św. Franciszka z Asyżu - streszczenie

Rozdz. 21. O przeświętym cudzie, którego święty Franciszek dokonał nawróciwszy okrutnie dzikiego wilka z Gubbio W okolicach miasta Gubbio grasował wielki i okrutny wilk, który atakował nie tylko zwierzęta, ale i ludzi. Mieszkańcom miasta nie pomagała żadna broń. W końcu przestali wychodzić poza mury. Kiedy św. Franciszek przebywał (...)

Średniowiecze

Wzorce osobowe świętego i rycerza w średniowieczu.

Okres średniowiecza charakteryzuje się poglądem, zgodnie, z którym w centrum zainteresowania nauki, religii i sztuki, powinien znajdować się Bóg. Jemu należy podporządkować wszystkie sprawy ludzkie, całe życie człowieka. Pogląd taki zwany teocentryzmem, miał zasadniczy wpływ na kształtowanie wizji świata oraz ideowych wzorców osobowych epoki- religijnych i świeckich. Tak oto Kościół (...)

Średniowiecze

Topos śmierci w kulturze i sztuce średniowiecza

U schyłku średniowiecza tematyka śmierci znalazła się w centrum zainteresowania artystów i teologów. Zagadnienie śmierci w XIV i XV w. łączy się bezpośrednio z ideą ascezy i hasłami: "vanitas" oraz "memento mori". "Vanitas" pochodzi od zdania łacińskiego: "Vanitas vanitatis et omnia vanitas", co oznacza "Marność nad marnościami i wszystko marność". (...)

Średniowiecze

Roland - ocena postaci.

Roland to bohater "Pieśni o Rolandzie" oraz jednocześnie postać autentyczna; żył w XII w. Zginął w wąwozie Roncewall w walce z Saracenami w 778 r. Roland to ideał średniowiecznego rycerza: - walczy do końca bez względu na własne życie - posłuszny królowi, doskonale wypełnia jego polecenia - oddany Bogu i ojczyźnie - przekazuje obyczaj (...)

Średniowiecze

Nawiązania do Średniowiecza w literaturze polskiej późniejszych epok.

Nawiązania do Średniowiecza zaczynają się w Renesansie. Elementy renesansowe i redniowieczne łączy "Boska komedia" Dantego - wyraźne cechy redniowiecza: motyw wędrówki poza wiatem przez piekło, czyciec i raj. Poecie towarzyszy poeta Wergiliusz i ukochana Beatrycze. Typowe opisy piekła i raju. Typowa konstrukcja wznoszenia człowieka od grzechu do więtoci. Średniowiecze jako (...)