Geografia

Jakie są przyczyny występowania i istnienia pór roku w naszych szerokościach geograficznych?



Ruch obiegowy Ziemi jest bezpośrednią przyczyną istnienia pór roku. Ich powstanie zależne jest od różnych wysokości słońca, a przez to różnego ogrzewania Ziemi. Istotne znaczenie ma także czas ogrzewania powierzchni Ziemi, jako następstwo różnych długości dnia i nocy. Wszystkie te elementy są zależne od stałego nachylenia osi ziemskiej pod kątem 66 stopni i 33 minut do płaszczyzny, po której Ziemia krąży do około Słońca. Główną przyczyną jest kąt padania Słońca na równik i zwrotnik:

• 21 marca to dzień, w którym Słońce pada pod katem 90 stopni na równik. Oświetlone są. dwie półkule jednocześnie. Wówczas u nas jest wiosna.

• 22 czerwca kąt padania Słońca w naszych szerokościach jest około 60 stopni na zwrotnik Raka: Ogrzewana jest wówczas półkula północna. W Polsce jest to początek lata

• 23 września kąt padania Słońca na równik jest prosty. Oświetlone są wówczas dwie półkule. Jest to początek jesieni.

* 22 grudnia Słońce pada pod kątem 90 stopni na zwrotnik Koziorożca. W Polsce to początek zimy, gdyż promienie słoneczne padają w większej mierze na półkulę południową, a u nas jest najmniej stopni-14. Pory roku wynikają z temperatury i ilości opadów.