Dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele” jest jedną z bardziej znaczących wypowiedzi na temat społeczeństwa polskiego. Spotkanie z okazji ślubu poety Lucjana Rydla, występującego w utworze jako Pan Młody, z prostą wiejską dziewczyną – Jadwigą Mikołajczykówną, młodszą siostrą żony Gospodarza - Włodzimierza Tetmajera - gromadzi przedstawicieli dwóch światów reprezentowanych przez małżonków. Na wesele przybywają inteligenci z Krakowa (rodzina i przyjaciele Pana Młodego) i chłopi, czyli krewni i sąsiedzi Panny Młodej. Obydwie grupy trzymają się oddzielnie, a wszelkie próby nawiązania wzajemnego kontaktu są skazane na niepowodzenie.
Wyspiański ukazuje marazm ówczesnej inteligencji, która według autora powinna objąć w narodzie rolę przywódczą; ukazuje jej bierność wobec najistotniejszych problemów. Inteligenci nie patrzą na życie w sposób realny. Marzą o sprawach wielkich, lecz są to tylko marzenia: "Tak by nam się serce śmiało do ogromnych, wielkich rzeczy". Uciekają od codziennych udręk. Autor dramatu poddaje krytyce młodopolską „chłopomanię” i stylizacje na ludowość, są one jedynie zewnętrzną oznaką potrzeby pojednania obu grup. Pojednania na rzecz odzyskania niepodległości. Chłopi pielęgnują narodowe tradycje i zdają sobie sprawę ze swojej siły i możliwości. Ich realizm i zapał mógłby być gwarancją sukcesu, o ile zostałby właściwie wykorzystany. Jednakże do Bronowic przybyli goście z Krakowa w większości mający poczucie wyższości nad społecznością wiejską. Inteligenci, którzy zostali powołani do kierowania narodem, są skłonni do skupiania się na własnych sprawach, zamiast na sprawach narodu – są wobec nich bierni, niezdolni do działania. Największym problemem narodowym ujawniającym się w konfrontacji obu grup społecznych w "Weselu" jest brak porozumienia między ich przedstawicielami. Pokazują to dialogi prowadzone między nimi, np. Czepca z Dziennikarzem.Kiedy zaś dochodzi do zrywu narodowego, gdy chłopi czekają, aby inteligencja objęła dowództwo w walce przeciw zaborcom, grupa ta nie przejawia zainteresowania. Czepiec przychodzi do Gospodarza, by oznajmić mu, iż chłopi uzbrojeni w kosy czekają gotowi do walki, lecz ten, obudziwszy się w środku nocy, nie wie, o co chodzi. Jest zaskoczony. Nie pamięta wizyty Wernyhory, który przyjechał do niego wcześniej i dał rozkaz rozesłania wici. To symboliczne ukazanie braku świadomości narodowej wśród inteligencji mogłoby oskarżać tę grupę, że z jej właśnie winy nie doszło do walki. Wyspiański jednak o nie przystąpienie do buntu przeciwko wrogom oskarża także chłopów, którzy martwią się o swoją przyszłość materialną. Jasiek, który miał rozesłać wici, gubi Złoty Róg - symbol jedności narodu, podnosząc czapkę z pawimi piórami, stanowiącą symbol pewnej stabilności chłopskiego życia. Zrozpaczonemu Jaśkowi Chochoł powtarza szyderczo: "Miałeś chamie złoty róg". Tak więc Wyspiański obarcza winą za ówczesny stan ojczyzny obie grupy, których znaczenie w Galicji jest najważniejsze. Świadomość narodowa obu tych grup jest, zdaniem autora, niedojrzała.
Moim zdaniem szans na wygraną walkę nie było, a to przez zróżnicowanie warstw społeczeństwa. Inteligencja uznawała się za wyższych od chłopów, ale w rzeczywistości to oni powinni zadbać o to, żeby Polska odzyskała niepodległość. Wiadome było, że oni sami sobie nie poradzą, gdyż uznawali, że nie ma sensu to. Dlatego jedynym rozwiązaniem była wspólna walka chłopów i inteligentów po jednej stronie, co jednak nie było łatwe przy ich sporach między sobą.
POPULARNE
- Home
- Młoda Polska
- Polskie społeczeństwo w „Weselu” Wyspiańskiego – czy jest szansa na wygraną walkę?
Młoda Polska
Polskie społeczeństwo w „Weselu” Wyspiańskiego – czy jest szansa na wygraną walkę?
- by redakcja UCZNIAK.COM
- PRACA: PRZED SPRAWDZENIEM
- DOSTĘP: DARMOWY
- CZYTANE: 8957 razy
PRZEDMIOTY
Analiza wierszy
Antyk
Barok
Biografie
Biologia
Charakterystyki
Chemia
EGZAMIN GIMNAZJALNY
EGZAMIN MATURALNY
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
EGZAMINY ZAWODOWE
Ekologia
Ekonomia
Filozofia
Fizyka
Geografia
Historia
Informatyka
Język angielski
Język niemiecki
Język polski
Język rosyjski
Języki obce
Marketing
Matematyka
MATURA 2023
Mechanika
Motywy literackie
Młoda Polska
NEWSY
Oświecenie
Pozytywizm
Prawo
Przedsiębiorczość
Religia
Renesans
Romantyzm
Średniowiecze
Streszczenia
WOS
Współczesność
XX lecie