Peoripdyzacja:pocz.1863-powstanie styczniowe spowodowało istotne zmiany w świadomości społ..sztuce i lit.Koniec-nie jest gwałtowne przejście do Młodej Polski;w pewnym przybl.można uznać ost. Lata XIXw.
Pozytywizm-„pozytywizm”to zd.Comte’a-realny(zaprzeczający wszystkiemu,co cudowne), użyteczny(slużący konkretnym działaniom), pewny i ścisły,wzglądny(relatywny);skupia uwagę na jednostce w społ.
Założenia nurtu opierały się na zaufaniu do nauki, na metodzie empirycznej;niechęć do metafiz. oraz prawa ewolucjonizmu i postępu. Rzeczywistość w utworach poz. To prozaiczna codzienność przeciwstawiona poetyckim światom romantyków.
Praca u podstaw-na wysiłku int.i fiz.miala się zasadzić przebudowa pol.społ..Praca powinna przelamać konserwatywne bariery pomiędzy klasami.Celem było przebudzanie świadomości spol i próba wprowadzenia w tą świadomość przekonania, że mimo trudnej sytuacji polit.zmienia się świat,tworzy nowoczesna cywilizacja miejsko-przemysłowa.
Praca org.-propagowanie unowocześnionych form ekonowicznych w przemyśle, rolnictwie i Handlu.Zmiany zach.w tych dziedzinach powinny służyć umocnieniu pol.stanu posiadania. Podstawowym war. Było wejścia niższych warstw w zmienioną rzeczywistość.Służyć ma temu szeroki program edukacyjny i reedukacyjny.
Herbert Spencer (socjolog) – życie społ.opiera się na różnych formach wspóldzialalności dobrowolnej i dąży do stałego doskonalenia org.przemysłowej.Nauka przenosi z kierunków przyrodniczych do społ.ewolucjonizm.
John Stuart Mill –pewien stopień umysłowego rozwoju może być własnością każdego człowieka,żyjącego u kraju ucywilizowanym .
Karol Marks i Fryderyk Engels – burżuazja podobna jest do czarnoksiężnika,który nie może już opanować wywolanych przez siebie potęg podziemnych.Stwarz sobie świat na obraz i podobieństwo swoje.
Buckle – Nauka tworzy teorię postępu, sklania się też do cywilazacyjnym uogólnieniom.
Zmiany w języku- rodzi się potrzeba nazywaniea powst. nowych przedmiotów,kształtujących się międzyludzkich stosunków,układów,zależności.Język zmieża ku formom prostym,komunikatywnym i logicznym; zanikają formy wys.stylu, mowa codzienna staje się normą też dla języka prasy i lit.Pozytywizm stważa nowy,bliski potocznemu wzór lit.wypowiedzi.
Scjentyzm – jest rozwinięciem jeszcze oświeceniowego stosunku do nauki;szczególnie mocno wiąże się z empiryzmem Davida Hume’a i odejściem od metafiz.nurtów fil.Powstaje socjologia a potem psychologia;wzbogaca się wiedza hist.(Spencer i Buckle)
Agnostycyzm – (z gr.agnostos – nieznany) pogląd fil.negujący możliwoś poznania świata i praw nim rządzących. Poznawać można jedynie dostępne zmysłom zjawiska i ich związki;sprzyjał postawą areligijnym i obojętnym.
Utylitaryzm – zasady postępowania; głównym celem jest dążenie do „wszczepienia w umysły nierozelwalnego związku pomiędzy szczęsciem własnym i szczęściem ogólu”
Pozytywizm w Polsce – stosunkowo opóżniony do krajów europejskich i miał inne założenia co wynikało z sytuacji politycznej kraju.
Galicja – działaly 2 pol.uniwersytety( K-ów, L-ów ), w 1871 powst. Akademia Umiejętności,ważną rolę odgrywały pol.teatry.Większa niż w pozostałych zab.swoboda druku pozwalała na pojawienie się publikacj, których wydanie nie było możliwe pod zab.ros. czy pruskim.Warstwami dominującymi w zab.austriackim była rodowa arystokracja i bogate ziemiańastwo.Ich poglądy społ.cachował konserwatyzm,tradycjonalizm,lijalność wobec caratu i niechę do powstań oraz „ liberum conspirio”(wolność spislowania)Przyjęli oni nazwą stańczyków .W środowistku tym powst.jedna z najsłynniejszych szkół historycznych,tzw.szkoła krakowska skupiająca wybitnych uczonych,m.in.:J.Szujski,M.Bobrzyński,S.Smolka. Na początkulat 60 powst.skupiona wokół „Dziennika Literackiego” grupa młodych ludzi. W Galicji rozwinął się też ruch chłopski.
Zabór pruski – Bismarck wprowadził akcję „Kulturkampf”(walka o kulturę) ,której celem było podporządkowania Kościoła państwu niemieckiemu oraz zniszczenie wszystkiego co polskie;ograniczano dzialanie oświatowe i społeczne. Jednak żywe tu były tredycje pracy org.i u podstaw.W Poznaniu wychodziły czasopisma pol.tj.;Tygodnik wlkp.” I „Sobótka”
Zabór rosyjski – działalność gubernatora Józefa Hurki i kuratora A. Apuchtina berdzo ograniczała możliwości pracy oświatowej,naukowej i kulturalnej.Język urzędowy to rosyjski.Rusyfikacja obejmuje przede wszystkim szkoły i urzędy;prasa jest poddawane szczególnej cenzurze. Rozwija się tam szczególnie dzialaność popularyzatorsko-oświeceniowa:odczyty, kursy, wystawy,literatura.
Pokolenie „młodych”- pok.ur.między40a50rokiem,ludzie pochodzący z deklasowanej szlachty.”Młodzi” czyli pozytywiści,wystąpili przede wszystkim na łamach „Przeglądu Tygodniowego” z krytyką zachowawczego i tradycjonalistecznego obozu”starych”.Ten gwałtowny atak, prowadzony przede wszystkim przez A.Świętochowskiego( manifest „My i wy”) był związany z nowym programem spol.młodych i odrzuceniem przeszkód,które dostrzegano w kurczowym trzymaniu się przeżytków szlachty, tradycyjnego sp.życia i gospodarowania.Celem były też konsekwencje romantycznego sp.myślena .’Młodzi’ reprezentowali ideały postępowego, demokratycznego myślenia. Z niechęcią przyjmowali pózne koncepcje A.Comte’a , który swój system nauk ujął w niezwykłą formę „ Religii Ludzkich”.Dla „młodych” były to założenia metafiz. dlatego chętniej sięgali po ang.myślicieli,bliższych tradycjom empirycznym : Buckle’a( „Historia Cywilizacji”) , Mill’a .H.spencera.
Pokolanie „Starych” – skupieni głównie wokół „Biblioteko W-wskiej” i konserwatywnej prasy galicyjskiej („Czas”), reprezentowali tradycyjne , niechętne wszelkim „nowinkom” poglądy.
- Home
- Pozytywizm
- Pozytywizm - informacje na temat epoki
Pozytywizm
Pozytywizm - informacje na temat epoki
- by redakcja UCZNIAK.COM
- PRACA: PRZED SPRAWDZENIEM
- DOSTĘP: DARMOWY
- CZYTANE: 3842 razy
PRZEDMIOTY
Analiza wierszy
Antyk
Barok
Biografie
Biologia
Charakterystyki
Chemia
EGZAMIN GIMNAZJALNY
EGZAMIN MATURALNY
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
EGZAMINY ZAWODOWE
Ekologia
Ekonomia
Filozofia
Fizyka
Geografia
Historia
Informatyka
Język angielski
Język niemiecki
Język polski
Język rosyjski
Języki obce
Marketing
Matematyka
MATURA 2023
Mechanika
Motywy literackie
Młoda Polska
NEWSY
Oświecenie
Pozytywizm
Prawo
Przedsiębiorczość
Religia
Renesans
Romantyzm
Średniowiecze
Streszczenia
WOS
Współczesność
XX lecie