Biologia

Ewolucja zwierząt i ich układów (oddechowy, krwionośny ....)

Cała ogromna różnorodność form życia występujących na naszej planecie rozwinęła się podczas długiej historii Ziemi z jednego rodzaju lub kilku rodzajów prostych organizmów. Wszystkie żyjące dziś organizmy powstały z dawnych organizmów w procesie stopniowej dywergencji, opisanej po raz pierwszy przez Darwina jako proces dziedziczenia zmodyfikowanych cech, czyli (...)

Biologia

UKŁAD POKARMOWY CZŁOWIEKA

Gruczoły, których wydzieliny uchodzą do światła przewodu pokarmowego: ślinianki, wątroba, trzustka. Ślina zawiera a-amylazę – enzym hydrolizujący wiązania glikozydowe typu µ w cukrach. ŻOŁĄDEK Pepsyna – enzym proteolitycznym (rozkładający białka) – endopeptydaza; wydzielana w postaci proenzymu uaktywnianego w niskim pH. Podpuszczka – występuje tylko u młodych ssaków (pH 6 (...)

Biologia

Słuch i równowaga

W uchu znajdują się 2 narządy zmysłów: Słuchu: ucho zewn, środkowe, ślimak ucha wewn Równowagi: przewody półkoliste, łagiewka i woreczek Receptory w przewodach półkolistych pobudzane są przez przyspieszenie kątowe Receptory łagiewki pobudzane są przez przyspieszenie liniowe w kierunku poziomym Receptory woreczka pobudzane są przez przyspieszenie liniowe w kierunku pionowym Receptory- komórki zmysłowe włoskowate, jest ich 6 (...)

Biologia

Choroby układu krążenia.

Enzym nicieni szansą dla pacjentów z chorobami krążenia: Warszawa (PAP) - Enzym nicieni, który zamienia kwasy tłuszczowe sprzyjające miażdżycy w kwasy korzystne dla pracy naczyń krwionośnych, pomoże chronić osoby z chorobami krążenia przed komplikacjami po operacji - donosi serwis "EurekAlert". Robak nicień (Caenorhabditis elegans) odznacza sie właściwością, która może przynieść niezwykłe (...)

Biologia

Oddychanie

Drogi oddechowe. GÓRNE jama nosowa, gardło, krtań. DOLNE tchawica, 2 oskrzela, oskrzeliki. Narząd wymiany gazowej: dwa płuca umieszczone w klatce piersiowej prawe(3 płaty) lewe(2 płaty)z wzgl. na położenie serca. WYMIANA GAZOWA O2 przenika na zasadzie dyfuzji (z powietrza wypełniającego pęcherzyki płucne do krwi, która transportuje tlen do wszystkich komórek (...)

 
Biologia

Wpływ alkoholu na zdrowie człowieka

WPŁYW ALKOHOLU NA ZDROWIE CZŁOWIEKA Początek alkoholizmu jest trudny do uchwycenia. Bowiem granica pomiędzy piciem towarzyskim a chorobowym jest bardzo płynna. Zależy to od wielu czynników i każdy człowiek inaczej reaguje na alkohol. Stąd są osoby, które przez wiele lat nie odczuwają fizycznie skutków picia. Można wyróżnić kilka faz przebiegu (...)

Biologia

CZYNNIKI I PRODUKTY FOTOSYNTEZY

Cel: charakterystyka wybranych produktów fotosyntezy oraz oznaczanie intensywności tego procesu. 1.Oznaczanie intensywności fotosyntezy metodą komorową. Do oznaczania intensywności foosynezy tkanek roslinnych in vivo stosuje się między innymi metodę polegającą na pomiarze ubytku CO2 w określonej komorze. W ćwiczeniu przyjęto założenie, że intensyność fotooddychania rośliny jest w danej temperaturze, w przybliżeniu, równa intensywności (...)

Biologia

Wszystko o oku uchu

QKO Budowa Gałka oczna, osadzona w oczodole, jest trójwarstwowa: 1.Warstwa zewnętrzna- błona włóknista - rogówki (przezroczysta część błony włóknistej gałki) – okrywającej przednią 1/5 powierzchni gałki ocznej, ochraniającej oko przed urazami mechanicznymi i ulegającej regeneracji; - twardówki –(nieprzezroczysta część błony włóknistej gałki) –osłaniającej 4/5 pozostałej (poza rogówką) powierzchni gałki. 2.Warstwa środkowa-błona naczyniowa - tęczówki (przednia część błony (...)

Biologia

Wszystko o genetyce

Genetyka to nauka o dziedziczności i zmienności cech oraz o molekularnych podstawach tych zjawisk. Prekursorem genetyki był Grzegorz Mendel – zakonnik, który przeprowadzał doświadczenia na kwiatach i nasionach grochu. Dziś genetyka rozwija się w błyskawicznym tempie. Niestety z wielu przyczyn doświadczenia i eksperymenty genetyczne budzą wiele kontrowersji. Część uważa, że (...)

Biologia

Rola witamin, enzymów i hormonów w regulacji procesów życiowych organizacji człowieka.- konspekt

Ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka odgrywają witaminy, enzymy, jak i hormony. Witaminy są to egzogenne związki chemiczne. Natomiast hormony należą do endogennych związków organicznych, które po przez koordynację funkcjonowania narządów, zapewniają homeostazę organizmów. Enzymy to związki, które katalizują wiele reakcji zachodzących w organizmie człowieka. Wszystkie wymienione przeze mnie (...)