Biologia

Choroby weneryczne.

Do chorób przenoszonych drogą płciową zalicza się kiłę, rzeżączkę, wrzód weneryczny, nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, ziarnicę weneryczną pachwin, ziarniak weneryczny i zespół nabytego upośledzenia odporności (AIDS). Oprócz chorób przenoszonych typowo drogą płciową, zwanych od niedawna chorobami wenerycznymi, drogą tą można przenosić również inne choroby zakaźne i pasożytnicze. Należą do nich: (...)

Biologia

Wirusy.

1. Wirusy są to twory nie mające budowy komórkowej i nie zdolne do przemiany materii. W stanie wolnym (poza komórkami żywiciela) nie wykazują żadnych objawów życia. Nie oddychają, nie odżywiają się, nie rozmnażają się. 2. Ze względu na rodzaj atakowanych komórek wyróżniamy: a) wirusy roślinne b) wirusy zwierzęce (w tym ludzkie) c) wirusy bakteryjne 3. (...)

Biologia

Czynniki ewolucji.

Zmienność genetyczna, rekombinacyjna jest czynnikiem sprawczym ewolucji: a) w genomie organizmu oliploidalnego (dzecka) każdy gen jest reprezentowany przez dwa allele : ojcowski i matczyny, i jeśli one są identyczne, to osobniki pochodne względem tego genu są homozygotyczne, jeśli różne - to osobniki - potomstwo są heterozygotyczne. - Jeśli allele są jednakowe (...)

Biologia

Tłuszcze

Rozróżniamy tłuszcze ciekłe i stałe. W skład tłuszczów ciekłych ( tran, oleje roślinne) wchodzą głównie glicerydy wyższych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Głównymi składnikami tłuszczów stałych ( takich jak łój, sadło) są glicerydy wyższych nasyconych kwasów tłuszczowych. W reakcji uwodorowienia następuje zmiana stanu skupienia tłuszczów z ciekłych na stałe. Reakcja ta została (...)

Biologia

cukrzyca

LECZENIE CUKRZYCY Najważniejszym elementem leczenia cukrzycy II typu powinna być odpowiednia dieta. Stwierdzono, że weganie (nie spożywający żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego włącznie z nabiałem) w ogóle nie chorują na cukrzycę, a wegetarianie bardzo rzadko zapadają na tę chorobę. Dlatego w przypadku diabetyków szczególnie wskazane jest przejście na dietę wegetariańską, a jeszcze (...)

 
Biologia

Znaczenie wirusów w przyrodzie i w życiu człowieka

Znaczenie w przyrodzie i w życiu człowieka. Znaczenie wirusów dla człowieka ma przede wszystkim charakter negatywny, gdyż w wielu przypadkach są one czynnikiem chorobotwórczym, wywołującym różne, czasem bardzo groźne schorzenia u człowieka, roślin i zwierząt. Dlatego wiele wysiłków człowieka skierowanych jest na zwalczanie tych chorób lub zapobieganie im. Niestety, zwalczanie (...)

Biologia

Etapy rozwoju świata roślinnego.

Era eofityczna obejmowała czas od powstania życia na Ziemi aż po około 415 milionów lat temu. Odznaczała się się panowaniem glonów, obok których występowały bakterie, sinice, grzyby (wodne). Dlatego nazwana została także erą glonów. Kolejną erę stanowiła era paleofityczna, której czas trwania rozpoczął się 415, a zakończył 220 milionów lat temu. (...)

Biologia

Biogeneza - pochodzenie życia

Rosyjski uczony w 1926 roku - Oparin opracował swoją teorię. Nie została ona odrzucona, ani potwierdzona. Wiele współczesnych badań potwierdza niektóre założenia tej teorii ewolucji. Mówi się, że powstawanie życia na ziemi dokonywało się powoli, z materii martwej i nie było dziełem przypadku, ani celowym procesem. Ewolucję przedstawia się jako (...)

Biologia

Genetyka w życiu człowieka

Genetyka jest pojęciem stosunkowo nowym i obcym zwykłemu człowiekowi, ma ona jednak bardzo duże znaczenie w wielu dziedzinach życia: - rolnictwie - hodowli - medycynie. W rolnictwie:  zwiększanie plonów,  zwiększanie przeżywalności roślin,  tworzenie roślin wybujałych (poliploidów),  tworzenie nowych odmian odpornych na szkodliwe warunki środowiska,  hodowanie roślin w kierunku pożądanym (...)

Biologia

korzeń

Korzeń, zwykle podziemny organ rośliny, służący do jej umocowania w podłożu i pobierania z niego wody i substancji mineralnych, nigdy nie wykształcający liści. Korzenie jednej rośliny tworzą tzw. system korzeniowy. W systemie palowym, występującym u roślin nagozalążkowych i dwuliściennych, rozwijający się z korzenia zarodkowego korzeń główny, rośnie przez całe życie rośliny, (...)