Geografia

Scharakteryzuj trzęsienia Ziemi (podaj przyczyny, główne rejony i skutki)

Trzęsienia Ziemi są to drgania skorupy ziemskiej, ich przyczyną jest rozchodzenie się fal sprężystych z głębszych sfer Ziemi. Rocznie jest rejestrowanych około 8-10 tysięcy trzęsień Ziemi, lecz niewiele z tej liczby jest odczuwalna przez człowieka. Miejsce, w którym tworzą się fale sejsmiczne, jest nazywane ogniskiem lub hipocentrum. Natomiast miejsce na (...)

Geografia

Scharakteryzuj budowę wnętrza Ziemi.

Dzięki badaniom rozchodzenia się fal sejsmicznych w rożnych ośrodkach, można określić budowę wnętrza Ziemi. Zewnętrzną warstwę tworzy skorupa ziemska, która składa się z dwóch warstw. Dolną tworzą bazalty składające się z krzemianów i bogate w magnez, dlatego czasem używa się nazwy sima. Górna warstwa jest zbudowana głównie ź granitów bogatych w (...)

Geografia

Scharakteryzuj rozmieszczenie gleb na Ziemi i ocen ich przydatność dla rolnictwa.

Gleba jest to zewnętrzna powłoka litosfery. Na nią składają się cząsteczki mineralne i organiczne oraz powietrze i wilgoć glebowa. Gleby są rozmieszczone strefowo i asterfowo. Rozmieszczenie gleb na kuli Ziemskiej: • tundrowe - tworzą się w klimacie subpolarnym, są płytkie i słabo wykształcone ze względu na wieczną zmarzlinę. Uprawia się na nich (...)

Geografia

Omów zjawiska krasowe.

  Zjawiska krasowe to proces rozpuszczania skał przez wodę zawierającą dwutlenek węgla. Dotyczy to skał węglanowych: wapieni, dolomitów, gipsów, soli. Są to skały węglanowe głównie gipsowe. W masywach poddanych procesom kresowania wyróżnia się formy powierzchniowe i podziemne. W wyniku rozpuszczania działalności wód powierzchniowych powstają: • żłobki i żeberka krasowe są to żeberka pooddzielane (...)

Geografia

Omów wpływ na klimat prądów morskich - ciepłego i zimnego.

Prądy morskie są to jakby ogromne rzeki płynące w powierzchniowych wodach mórz i oceanów. Powstają one dzięki występowaniu stałych wiatrów oraz sile Coriolisa, a w mniejszym stopniu dzięki różnicom gęstości wody związanym z różnicą temperatury i zasolenia. Prądy morskie ciepłe - temperatura wody jest wyższa niż temperatura wód otaczających. Prądy morskie (...)

 
Geografia

Gdzie występuje sawanna a gdzie step? Czym różnią się one?

Sawanna występuje głównie w klimatach podrównikowych, na obszarach otrzymujących średnio rocznie od 200 do 1500 mm opadów i o zmiennej długości pory suchej. Sawannę tworzą przede wszystkim różne gatunki traw i roślin zielonych oraz mniej liczne gatunki drzew i krzewów rosnących pojedynczo albo grupami lub tworzących zagajniki. W porze deszczowej (...)

Geografia

Scharakteryzuj rzeźbotwórczą działalność lodowców.

Lodowiec - masa lodu powstała na lądzie, znajdująca się w stałym ruchu. Lodowce powstają tam, gdzie ukształtowanie terenu umożliwia gromadzenie się dużych ilości śniegu i spadzi, które w skutek niskich temperatur powietrza nie zostają stopione w cieplejszym okresie. Lodowiec górski występuje we wszystkich sterach klimatycznych i składa się z dwóch (...)

Geografia

Omów czynniki wpływające na wietrzenie skat Wymień rodzaje wietrzenia

Wietrzenie jest to proces niszczenia skal. Wietrzenie fizyczne - podstawowym czynnikiem decydującym o wietrzeniu mechanicznym jest oddziaływanie promieni słonecznych i związane z tym temperatury, zamarzanie wody oraz działalność organizmów żywych. Gdy następuje rozkład skal bez zmiany jej składu mineralnego wówczas mamy do czynienia z wietrzeniem fizycznym. Prowadzi ono do powstania pokryw (...)

Geografia

Omów, na czym polega obieg wody w przyrodzie. Jakie jest znaczenie tego procesu w gospodarce człowieka?

  Hydrosfera jest to wodna powłoka Ziemi. Zaliczamy do niej wody w morzach i oceanach, jeziorach, rzekach. Ocenia się, że na Ziemi znajduje się około 1339,8 milionów km3 wody. Na obieg wody wpływa promieniowanie słoneczne i siłą ciężkości. Krążenie wody w przyrodzie jest nazwane cyklem hydrologicznym i obejmuje parowania z powierzchni (...)

Geografia

Omów procesy glebo twórcze

Gleba jest to zewnętrzna powłoka litosfery. Na nią składają się cząsteczki mineralne i organiczne oraz powietrze i wilgoć glebowa. Proces glebo twórczy zmienia skały w glebę. Odbywa się to w trzech etapach: • wietrzenie skał (kruszenie) • wkroczenie fauny i flory • ukształtowanie powierzchni Proces stopniowej zmiany zwietrzeliny skał lub luźnej skały w glebę nazywany (...)