Historia

Scharakteryzuj i przedstaw cechy totalitaryzmu.

Totalitaryzm jest systemem politycznym, w którym państwo przejmuje władzę nad obywatelem. Zmusza do rezygnacji z indywidualnych przekonań i dążeń. Solidarność społeczna, zanik jednostkowego interesu. Władzę sprawuje przywódca partii, jego decyzje są niepodważalne. Gospodarka nastawiona głównie na potrzeby armii. Przykłady państw totalitarnych: Niemcy z Hitlerem na czele, gdzie funkcjonowała zasada „Jedna (...)

Historia

Walka sanacji z opozycją w latach 1926- 1938

Centrolew powstał po podpisaniu deklaracji współpracy PPS, PSL „Wyzwolenie”, Stronnictwa Chłopskiego, PSL „Piast”, Narodowej Partii Robotniczej, Chrześcijańskiej Demokracji. Była to konsolidacja opozycji- miała ok. 40% posłów. Wobec ograniczania demokracji i parlamentaryzmu partie Centrolewu ogłosiły konieczność walki o demokracje. W sierpniu 1930 sejm rozwiązano. Pięć partii Centrolewu zawiązało koalicję w przeddzień (...)

Historia

Potop szwedzki.

Wywołując w 1655r kolejną wojnę, król szwedzki Karol X Gustaw korzystał z osłabienia Rzeczypospolitej, spowodowanego konfliktami kozackimi i wojną z Moskwą. Zamierzał dokonać aneksji nadbałtyckich prowincji polskich i litewskich. Przypisuje mu się też zamiar podboju państwa polsko-litewskich, a nawet projekt pokonania Rosji. Sukcesy Szwedów spowodowały, że do wojny włączyły się (...)

Historia

Starożytny Egipt.

Pierwsi ludzie- Egipt położony w pół- wsch. Afryce w dolinie rzeki Nil, posiadał naturalne granice od poł. Katarakta Nilu, od pół. Morze Śródziemne, od wsch. Morze Czerwone, od zach. Pustynia, co sprawiło, że kultura Egiptu mogła rozwijać się w świecie w miarę zamkniętym i dlatego jest bardzo hermetyczna. Bogactwa naturalne- złoto, (...)

Historia

Targowica i II rozbiór Polski.

II rozbiór Polski 1793 r. przeciwnicy konstytucji 3 Maja pod opieką Katarzyny II związali konfederację w Petersburgu, którą oficjalnie ogłosili w Targowicy. Głównym jej celem miało być obalenie postanowień Konstytucji 3 Maja. Na czele konfederacji stanęli; Szczęsny Potocki, Ksawery Branicki, Seweryn Rzewuski. Konfederacji zwrócili się o pomoc do carycy, która (...)

 
Historia

Powstania śląskie ich geneza, przebieg i skutki.

Powstania śląskie to trzykrotne wystąpienia zbrojne polskiej ludności Górnego Śląska począwszy od 1919 roku a zakończywszy na 1921 roku. Powstania miały na celu przyłączenie ziem górnośląskich do państwa polskiego. 1 powstanie śląskie wybuchło w sierpniu 1919 roku, upadło bardzo krwawo stłumione przez niemców. Decyzją traktatu wersalskiego było przeprowadzenie plebiscytu, wobec (...)

Historia

Zjednoczenie Włoch.

Wiosna Ludów we Włoszech- w Austrii wybucha rewolucja (powoduje wystąpienia Włochów przeciw austriackiemu panowaniu), wzmaga dążenia zjednoczeniowe- koniec marca1848r. Władca Piemontu Karol Albert zostaje uznany za przywódcę Włochów w walce z Austrią. Lipiec 1848r pod Custozą wojska włoskie ponoszą klęskę zadaną przez armię austriacką pod wodzą Josepha Radetzkego. W marcu (...)

Historia

Powstanie Kościuszkowskie 1794 r.

Inicjatywa insurekcji wyszła z kręgów patriotycznej emigracji przebywającej w Saksonii od końca rosyjsko-polskiej wojny 1792r. Gdy II rozbiór okazał się faktem, działacze ci zwrócili się w stronę Francji, licząc na jej bezpośrednią pomoc oraz na skłonienie przez nią Szwecji i Turcji do wystąpień. Reakcje Francji zmieniały się w zależności od (...)

Historia

Kultura starożytnej Grecji.

Religia- politeistyczna, bogowie nie są wszechmocni, główni bogowie to: Zeus-bóg nieba i błyskawic, najważniejszy z bogów. Hera- żona Zeusa Hades- bóg wnętrza ziemi i świata zmarłych Posejdon- bóg morza Afrodyta- bogini miłości Atena- bogini mądrości Ares- bóg wojny okrutnej Dionizos- bóg ekstazy Apollo-bóg światła i poezji Demeter- bogini żyznej ziemi Artemida- bogini dzikiej przyrody i łowów Hermes- bóg pasterzy, kupców i podróżnych Nike- (...)

Historia

III rozbiór Polski.

III rozbiór Polski 1795 r. większość działaczy po przystąpieniu króla Stnisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej udał się na emigrację, gdzie przygotowywali się do powstania. Jego wybuch przyspieszyła decyzja rosyjska o zmniejszeniu stanu armii polskiej do50%. Powstanie wybuchło w marcu 1794 r. a na jego czele stanął Tadeusz Kościuszko. Celem (...)