Język polski

Pan Tadeusz, "Nad Niemnem", "Noce i dnie" - historia polskiego domu

. Wstęp 1.Jan Kochanowski pierwszym twórcą w którego twórczości spotykamy zagadnienie domu i rodziny: "Na dom w Czarnolesie", "Treny", pieśń "Wsi spokojna,wsi wesoła...".Przedstawienie powinności gospodarza i pozostały członków rodziny. 2."Dom zawsze powinien ustępować krajowi" - ważne spostrzeżenie dla sprawy rodziny i domu w późniejszych okresach literackich - "Powrót posła" J.U. (...)

Język polski

Ballady Leśmiana, a tradycja romantyczna gatunku

Ballada polska postała w romantyzmie (przyczynił się do tego Mickiewicz głównie) Gatunek synkretyczny, łączy w sobie prozę, poezję i dramat; fabuła zwykle oparta na wydarzeniach fantastycznych, np. "Romantyczność" (rzadziej historycznych - "Lilie"), nasycona elementami tajemniczości i zagadkowości; zwykle przedstawia jedno, wyraźnie zarysowane wydarzenie; narrator subiektywny, świat pokazany jest przez pryzmat (...)

Język polski

Rozprawka: Jestem Dedalem czy Ikarem ???

Moją postawę życiową mogę porównać z postawą Ikara, który podjął ryzyko, by zobaczyć wiecej i przeżyć cos nowego. Podobnie jak on jestem typem marzyciela. Aby cos przyjąć do wiadomosci, muszę to zrozumiec i przekonac sie, że to na pewno jest prawda. Z regóły nie przyjmuję ,,dobrych rad '' i podobnie (...)

Język polski

Motyw Matki Polki w literaturze polskiej

Dygresja początkowa wcale nie potrzebna. Jak wiadomo dzieci nie biorą się z powietrza, każdy z nas ma osobę, która nas wydała na świat. Naturalnym odruchem każdej matki po porodzie (a nawet przed) staje się troska o dobre i wygodne życie własnego dziecka. Czasem bywa tak, że sytuacja nie pozwala aby (...)

Język polski

"Świętoszek" Moliera

Chciałbym na początek przybliżyć postać samego autora. Molier to imię, jakiego używał Jan Baptiste Paquelin. Urodził się on w roku 1622. Znany jest na całym świecie jako najwybitniejszy komediopisarz francuski. Molier pochodził z mieszczańskiej rodziny. Otrzymał staranne wykształcenie, odbył studia prawnicze. Karierę jurysty zarzucił jednak na rzecz teatru. Wraz z (...)

 
Język polski

LITERACKIE OBRAZY RODZINY W TWÓRCZOśCI POLSKICH PISARZY; ICH FUNKCJA

Rodzina jest to podstawowa komórka społeczna składająca się z rodziców i dzieci. W ten sposób żyła zorganizowana ludzkość od zarania dziejów. Podstawową funkcją rodziny było i jest wychowanie młodego pokolenia. Rodzice upominają, troszczą się o zdrowie, swoim postępowaniem dają przykład dzieciom. Wśród różnych klas społecznych istniejących w kraju były różne (...)

Język polski

Czy rzeczywiscie tacy jak Michas utoneli w ,,morzu zapomnienia'' ???

W utworze Jarosława Iwaszkiewicza ,,Ikar'' przedstawiony jest obraz ludzi zyjących w swoim własnym swiecie, ludzi niezaóważających tragedii, cierpień ale takze radosci innych. Autor jest przerażony tym, że w chwili gdy Michaś zostaje porwany wokoło zycie toczy sie dalej, tak jakby sie nic nie stało. Ubolewa nad egoizmem tłumu, gdyz wszyscy (...)

Język polski

Motywy śmierci w historii literatury polskiej od antyku po współczesność.

Śmierć - czym jest? To pytanie zadaje sobie człowiek od chwili, gdy zaczął być świadomym bytem. I ciągle nie uzyskuje na nie satysfakcjonującej odpowiedzi, poza oczywistym stwierdzeniem - śmierć to jedyna rzecz której możemy być pewni. Śmierci żaden się nie wywierci, powiada ludowe przysłowie. Sofokles w Elektrze ujął to bardziej (...)

Język polski

Motywq miłości w literaturze

Pytanie o naturę miłości należy do najstarszych, jakie stawia przed sobą człowiek. Najpewniej po raz pierwszy zadano je, gdy pierwotne instynkty za-częły ulegać sublimacji i istota ludzka odczuwała już coś więcej niż tylko głód, strach czy pożądanie. Już w starożytności doceniano potęgę tego niezwykłego uczucia. Wergiliusz pisał: Miłość wszystko zwycięża (...)

Język polski

Zniewolenie formą w "Ferdydurke" Gombrowicza.

"Ferdydurke" jest młodzieńczą powieścią Witolda Gombrowicza, która wprowadziła go na szerokie literackie wody. Stała się ona przedmiotem ostrych dyskusji, sporów, rozlicznych nieporozumień krytyki. Powieść można interpretować w płaszczyźnie kulturowej, bądź egzystencjalnej. W tym drugim aspekcie jest to powieść o tragicznym rozdarciu człowieka. Z jednej strony jest on określany przez własną (...)