Język polski

Związki frazeologiczne i kryteria ich podziału

Według Stanisława Skorupki Frazeologia - dział gramatyki określający strukturę składniową połączeń wyrazów. Ale przede wszystkim stara się określić stopień łączliwości tych wyrazów. Jednym słowem frazeologia zajmuje się badaniem stałych lub zbliżonych do stabilizacji związków wyrazowych. Większość wyrazów charakteryzuje się łączliwością ograniczoną. Łączność ograniczona zakłada pewien wybór elementów zespalających dany wyraz (...)

Język polski

Genetix,a Archeo...

Czs poświęcony oa obejrzenie filmu "Sexmisja" nie jeste czasem straconym. Filmu tego nie pokazjują już w kinach ale czasem puszczają go w telewizji lokalnej. Komedia ta wywołuje wiele emocji i śmiechu u widzów. Film ten możemy nazyać kultowym, poniważ wiele dialogów przeszło do mowy potocznej np. "Kobieta mnie bije" lub (...)

Język polski

Piosenka o porcelanie

PIOSENKA O PORCELANIE Różowe moje spodeczki, Kwieciste filiżanki, Leżące na brzegu rzeczki Tam kędy przeszły tanki. Wietrzyk nad wami polata, Puchy z pierzyny roni, Na czarny ślad opada Złamanej cień jabłoni. Ziemia, gdzie spojrzysz, zasłana Bryzgami kruchej piany. Niczego mi proszę pana Tak nie żal jak porcelany. Zaledwie wstanie jutrzenka Ponad widnokrąg płaski Słychać gdzie ziemia stęka Maleńkich spodeczków trzaski. Sny majstrów drogocenne, Pióra zamarzłych łabędzi Idą w ruczaje (...)

Język polski

Dziennik ucznia Klerykowskiego Gimnzajum na podstawie Syzyfowych Prac

Za oknem nadal śnieg, straszna zawierucha. Dzisiaj było tak zimno, że aż kości przeszywało do bólu. Po prostu strasznie! Nic się nie chce w taka pogodę. Gdyby było cieplej to i chętniej by się książki czytało i chętniej by się do szkoły poszło. Chociaż promyk słońca rozświetliłby te strasznie stare (...)

Język polski

Niektórzy uważają, że w XXIw. tradycyjna książka zaniknie. Jeśli nie zgadzasz się z tym poglądem, przedstaw swoje argumenty omawiając wybrane lektury.

Czy nasze społeczeństwo podąża do analfabetyzmu? Nie sądzę. Co prawda coraz więcej osób przyznaje się tylko do lektury codziennych gazet, jednakże wciąż są ludzie, którzy wola usiąść wygodnie w fotelu, i popijając powolutku herbatę zagłębić się w interesującą książkę. Należę do osób, które nie lubią ograniczania wyobraźni, co zapewnia mi telewizja (...)

 
Język polski

Porównanie czterech epok - średniowiecze, renesans, barok i oświecenie.

Renesans i Oświecenie są bliskimi sobie epokami w historii literatury. Są jednak zupełnie różne od Średniowiecza i Baroku, które z kolei są podobne do siebie. Podobieństwa i różnice w światopoglądzie poszczególnych epok są wynikiem występowania po sobie na przemian prądów romantycznych i kla-sycznych zgodnie z sinusoidą Krzyżanowskiego. Pomimo tych cyklicznych (...)

Język polski

Szymborska

WISŁAWA SZYMBORSKA POGRZEB „tak nagle, kto by się tego spodziewał” „nerwy i papierosy, ostrzegałem go” „jako tako, dziękuję” „rozpakuj te kwiatki” „brat też poszedł na serce, to pewnie rodzinne” „z tą brodą to bym pana nigdy nie poznała” „sam sobie winien, zawsze się w coś mieszał” „miał przemawiać ten nowy, jakoś go nie widzę” „Kazek w Warszawie, Tadek za granicą” „ty (...)

Język polski

Recenzja książki pt. „Mikołajek w szkole PRL”.

Książka pt. „Mikołajek w szkole PRL” napisana przez Miłosza Kowalskiego to kontynuacja francuskiej seria przygód wspomnianego wcześniej chłopca. Autor tekstu oraz autor ilustracji posłużyli się panującą w Polsce sytuacją w latach osiemdziesiątych. Warto wspomnieć, że rysunki zamieszczone w książeczce wykonał dziesięcioletni chłopiec o imieniu Masław. Tytułowy bohater Mikołajek uczęszcza do szkoły (...)

Język polski

Recenzja książki pt. Mały książe

W życiu każdego z nas znajduje się wiele wartości. Są nimi miedzy innymi miłość i przyjaźń. Nie każdy z nas zna ich prawdziwe znaczenie i nie każdy cieszy się z ich odczuwania. Być może wielu z nas zadaje sobie pytanie: Czym jest miłość, przyjaźń?, Czy to, co czuje jest właściwym (...)

Język polski

Motyw dziecka w literaturze - rozprawka

I. Literatura to bezkresny ocean, a dziecko w nim to najważniejszy temat. II. 1. Nowele. 2. Powieść psychologiczna „Ten obcy”. 3. „Ania z zielonego wzgórza” - osierocone dzieci. 4. Szczęśliwy chłopak - „Szatan z siódmej klasy”. (...)