Język polski

"Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można złamać, ale nie pokonać" - rozprawka z elementami charakterystyki na podstawie "Starego człowieka i morze"

Jest wielu ludzi na świecie. Od milionów lat staramy się dojść do perfekcji. Jednak czy w świecie wymagającym tak wiele doskonałość jest możliwa? Każdy człowiek jest inny. Mimowolnie przystosowujemy się do środowiska. Siła psychiczna zostaje na nas wymuszana przez otoczenie. Czy istnieją osoby tak silne, by przetrwać wszystko? Pierwszym argumentem (...)

Język polski

Bohater literacki w sytuacji wyboru. Przedstaw problem na wybranych przykładach.

Wybór, jest to decyzja opowiedzenia się za określoną wartością moralną lub systemem etycznym, występuje ona najczęściej w sytuacjach konfliktowych. Każdy człowiek wielokrotnie w swym życiu znajduje się w sytuacji wyboru. Czasem jest to wybór trudny, niezwykle ważny, decydujący o naszej postawie życiowej, a także odpowiedzialności moralnej za własne czyny. Wielokrotnie musimy (...)

Język polski

Wartości godne ocaleniaw twórczości Prusa

Anna Sobczyk Jakie wartości moralne godne ocalenia zawarł B. Prus w swoich dziełach? Plan I. Literatura podmiotu: Prus B.  Lalka , Wrocław , 1997  Emancypantki, Warszawa, 1986  Kamizelka Pisma wybrane ,[w:] tegoż Warszawa 1984  Katarynka ,[w:] tegoż Warszawa 1984  Powracająca fala,[w:] tegoż Warszawa 1984  Anielka ,[w:] tegoż Warszawa 1984  Antek,[w:] tegoż Warszawa 1984 II. Literatura przedmiotu:  Pieścikowski E. Nad twórczością Bolesława Prusa (...)

Język polski

Sprawozdanie z wycieczki

We wtorek 15 stycznia 2005 roku w naszej szkole odbyła się olimpiada matematyczna. W tym czasie nasza wychowawczyni, pani Szczurowska zabrała nas na wycieczkę na krakowski Rynku Głównego. O godzinie 9:00 spotkaliśmy się pod szkołą. Następnie wsiedliśmy w autobus i pojechaliśmy w okolice Rynku Głównego. Pod kościołem Św. Wojciecha nie było (...)

Język polski

TRIUMF CZY KLĘSKA? PROBLEMY JEDNOSTEK UWIKŁANYCH W KONFLIKTY SWOJEJ EPOKI ( NA WYBRANYCH PRZYKŁADACH BOHATERÓW LITERADZKICH

Literatura jest instrumentem reagującym na wszystkie wydarzenia i nastroje panujące w społeczeństwie. Twórcy analizują, krytykują, bądź pochwalają to, co obserwują wokół siebie. Artyści starają się także wysunąć propozycję zmian, które mogłyby ulepszyć, unowocześnić świat tak, by każdy odnalazł w nim swoje szczęście. Patrząc z dzisiejszej perspektywy, można zauważyć, że kreacja (...)

 
Język polski

Agresja - wyraz słabości czy dowód siły?

Agresja jest wewnętrznym stanem emocjonalno - motywacyjnym, cechującym się irytacją, złością i gniewem. Jej skutkiem jest chęć szkodzenia i niszczenia. Występuje u ludzi nie radzących sobie ze stresem. Agresja przejawia się w mediach i prasie. Coraz częściej spotykamy zorganizowane grupy przestępcze. Często wynika to z sytuacji społecznej, rodzinnej, albo osobistej. (...)

Język polski

Jakie programy telewizyjne lubisz?Podaj konkretne przykłady i zastanów się, co cie w nich pociaga.Czy są programy których zdecydowanie nie lubisz ogladać?Jeśli tak , to dlaczego?

Telewizja-pierwszy pokaz odbył sie w roku 1926 w Anglii. W dzisiejszych czasach telewizja jest uważana za jedną z największych potrzeb człowieka, niektórzy nazywają ja "oknem na świat".To małe niepozorne urządzenie pozwala nam na uzyskanie informacji na dowolne tematy w świecie. Współczesna telewizja oferuje nam ogromny zakres informacji na różne tematy np.: -przyroda -sport -rozrywka -dokumenty (...)

Język polski

"Panny z Wilka" - opowiadanie

"Panny z Wilka" - opowiadanie: skupianie wydarzeń w jednym miejscu czas - kilkanaście dni: kilkutygodniowy urlop głównego bohatera wydarzeń:Wiktora Rubena Wiktor Ruben - to projekcja osoby samego autora (bywał w młodości nauczycielem domowym, brał udział w wojnach, w momencie pisania ma 38 lat - przekroczenie granicy młodości). Bohater: 1. Administrator posiadłości towarzystwa ociemniałych, (...)

Język polski

matura ustna - polski - pytania

1. Wymień gatunki literackie występujące w biblii i omów dokładnie dwa z nich. W Biblii spotykamy niemal wszystkie gatunki literackie, znane z literatury pozabiblijnej: PRZYPOWIEŚĆ: Utwór narracyjny, w którym przedstawione postacie i wydarzenia nie są ważne ze względu na nie same, lecz jako przykłady uniwersalnych prawideł i zasad ogólnoludzkiej egzystencji. (...)

Język polski

ROLA LITERATURY W KSZTAŁTOWANIU UNIWERSALNYCH SYSTEMÓW WARTOŚCI

Literatura jest instrumentem reagującym na wszystkie wydarzenia i nastroje panujące w społeczeństwie. Posiada ona zdolność bezpośredniego i najbardziej osobistego docierania do wnętrza duchowego odbiorców. Twórcy analizują, krytykują bądź pochwalają to co obserwują wokół siebie. Artyści starają się także wysunąć propozycję zmian, które mogłyby ulepszyć, unowocześnić świat, tak by każdy odnalazł (...)