Motywy literackie

Motywy literackie: Przemiana

  Biblia Stary Testament Wiara Hioba została poddana próbie, która polegała na tym, że Bóg odebrał mu majątek, dzieci i zesłał nań trąd. Z bogatego i szanowanego męża Hiob przemienił się w chorego nędzarza siedzącego na gnoju. Mimo że wszystkie zewnętrzne "światowe" dobra zostały mu odebrane, jego ufność w sprawiedliwość boskich wyroków (...)

Motywy literackie

Motywy literackie - Wędrówka.

W tekstach właściwie wszystkich epok traktowana jest na ogół w sposób dwojaki. Jest, więc wędrówka po prostu podróżą, przestrzennym przemieszczaniem się, dzięki któremu bohater zdobywa doświadczenie, ucz się - ma wymiar konkretny, podróżniczo - edukacyjny. Bohater dąży w trakcie takiej podróży do celu. Ale można przypuszczać, że twórcom, którzy wykorzystywali (...)

Motywy literackie

Wojna

WOJNA „Wojna nie kończy się , ona odpoczywa” Urszula Kozioł; „Wojna nigdy nie kończy się dla tych co walczyli” Curzio Malaparte; „Wojna ojcem wszystkich rzeczy” Heraklit; „Wojna pożera najlepszych” Friedrich Schiller; „Wojna to zabijanie ciągle tego samego człowieka, aż się okaże, że tym człowiekiem jestem ja sam” Eugene O’Neill 1. Homer (...)

Motywy literackie

Władza i władca

Władza i władca Władza jest bardzo rozległym hasłem, dlatego tez tematy mogą być bardzo różnorodnie formułowane…ale pewne jest, że to zagadnienie pojawia się często, jest złożone i uniwersalne. A literatura nigdy nie była obojętna wobec tematu władzy. Wzory sformułowania tematu: 1. Władza i władca jako motyw literacki. Przedstaw jego funkcjonowanie w wybranych utworach literackich (...)

Motywy literackie

Ocena słuszności dokonywania swojego wybory bohaterów utworów Stefana Żeromskiego: Doktor Piotr, Tomasz Judym i Cezary Baryka.

Stefan Żeromski jest jednym z najwybitniejszych pisarzy minionej epoki. Był on najgłębiej związany z polską historią, kulturą i całym polskim losem. Podejmował najtrudniejsze problemy życia społecznego. Odsłaniał skomplikowany charakter walk narodowowyzwoleńczych i dociekał przyczyn ich klęski. Z przejmującą prawdą ukazywał przykłady krzywdy i nędzy podstawowych sił narodu tj. chłopstwa. Bohaterowie jego (...)

 
Motywy literackie

Motywy literackie: Polska i Polacy

"Legenda o Lechu, Czechu i Rusie" Wywodząc naród polski od Lecha, jednego z trzech braci, legenda ta włącza Polaków do rodziny ludów słowiańskich. Tłumaczy też pojawiającą się często nazwę Lechici. Wyjaśnia również pochodzenie godła (biały orzeł) i nazwy stolicy (Gniezno). M. Rej "Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem" Polska jest (...)

Motywy literackie

Motywy literackie - Przyjaźń.

Homer "Iliada" Patrokles, przyjaciel Achillesa, bezskutecznie namawia swego drucha, by ten wziął udział w wojnie z Trojanami. Odziany w zbroję Achillesa, Patrokles wyrusza do walki, a następnie ginie z ręki Hektora, który znieważa jego zwłoki (odziera je z szat i wydaje psom na pożarcie). Zrozpaczony Achilles mści się na Hektorze (...)

Motywy literackie

Władza

Przegląd chronologiczny Dylemat Kreona Starożytna tragedia Sofoklesa między innymi dotyczy zagadnienia władzy. Kreon ma swoje racje i choć przegrywa, to jego przegrana ma być przecież ponadczasowym pouczeniem dla władców tego świata. I jest! Jest – chociaż utwór liczy sobie już tysiące, nie steki, lat. Dylematy Kreona może przeżywać dziś „władca” różnych obszarów: (...)

Motywy literackie

Różne motywy literackie

Różne motywy, które poeci podają sobie przez wieki jakby z rąk do rąk” -  POLSKIE OBYCZAJE Przecław Słota „O zachowaniu się przy stole” – pareneza biesiadna . M. Rej „Krótka rozprawa między trzema osobami: Panem, Wójtem a Plebanem” – scenki obyczajowe: zbieranie dziesięciny przez księdza, odpust-panuje ogólny rozgardiasz, zamęt. „Żywot człowieka poczciwego” – (...)

Motywy literackie

Motyw ciała w literaturze - od starożytnosci do renesansu

Człowiek jest istotą cielesno-duchową. Dzięki zdolności mówienia, związanej z ludzkim ciałem, może się kontaktować z drugim człowiekiem. Przez ciało człowiek ujawnia swoja duszę i przekazuje coś z siebie innym. I tak np. przez cielesne gesty, jak uścisk dłoni, pocałunek, przychylne słowo, ujawnia się innym życzliwe nastawienie ducha, a pióro w ręce (...)