Romantyzm

"Fraszki" Jana Kochanowskiego

Fraszki są to drobne utwory okolicznościowe o charakterze żartobliwym, które poeta pisał niemal przez całe życie. Zbiór fraszek Kochanowskiego składa się z 3 ksiąg i obejmuje 300 dłuższych i krótszych utworów. Ponieważ fraszki powstawały przez wiele lat jako rezultat obserwacji życia na dworze króla, biskupów i magnatów, na sejmach i (...)

Romantyzm

Humor, błazeństwo i ironia jako leki w narodowych chorobach. Rozważania o literaturze staropolskiej.

Literatura staropolska zyskała sobie niezaprzeczalnie miano dydaktycznej i obywatelskiej. Wynika to z funkcji i roli pisania, jaką przyjęli twórcy tych epok. Można by to zamknąć myślą Kochanowskiego: „służymy poczciwej sławie, a jako kto może, niech ku pożytku dobra wspólnego pomoże”. Literatura polska od samego początku pełni funkcję dydaktyczną, służyła człowiekowi, narodowi, (...)

Romantyzm

Norwid - poeta myśli

Norwid był poetą drugiego pokolenia romantyków. Pisarz miał bardzo silne poczucie zarówno przynależności pokoleniowej jak i odrębności swojej generacji. Doświadczenia losów generacji własnej i poprzedniej, a także przekonanie o ich zmarnowaniu i przemyślenia na ten temat zaważyły na poglądach poety. Były one na tyle oryginalne, że aż niezrozumiałe dla współczesnych (...)

Romantyzm

Adam Mickiewicz - dzieła i motywy literackie w romantyzmie

  ODA DO MŁODOŚCI Utwór "Oda do młodości" Adam Mickiewicz napisał w 1820 roku. Utwór, przeznaczony dla młodzieży filomackiej, stał się manifestem programowym młodego pokolenia. Charakterystyczny dla ogólnego przesłania jest już sam tytuł. Mickiewicz, decydując się na ten gatunek literacki, nawiązuje do tradycji starożytnej liryki greckiej (bo tam właśnie sięgają korzenie ody (...)

Romantyzm

Funkcjonowanie pejzażu w balladach i Sonetach krymskich

Ballady mają często źródła ludowe, dlatego też potykany w nich pejzaż jest obrazem krajobrazu wiejskiego. Częstym miejscem akcji jest las, jezioro lub droga. Ponieważ akcja ballady dzieje się na niewielkim obszarze przestrzeni pejzaż jest, więc kameralny, nie ma tam np. stepów, ogromnych puszczy. Pejzaż w balladach ma też za zadanie (...)

 
Romantyzm

Adam Mickiewicz "Dziady" cz. II, IV, I

Historia "Dziadów kowieńsko-wileńskich" sięga 1823 r. kiedy też została wydana "Grażyny" w II tomie "Po-ezyj". Całość poprzedza wiersz "Upiór" Według opowieści tych, "którzy bliżej cmentarza mieszkali" (w.13), corocznie, nocą "na nie-dzielę czwartą" (w.17) ukazywał się upiór. Samobójca, "z piersią skrwawioną" (w.19) żali się na los, który każe mu "Ujrzeć ją (...)

Romantyzm

Korzenie romantyzmu

Na początku chciałbym przedstawić znaczenie słowa romantyzm oraz skąd ono pochodzi. Romantyzm – nazwa ta wywodzi się z języka francuskiego od słowa „romantisme”, która pochodzi od łacińskiego „romanticus”, co oznacza niezwykły lub „romanus” – czyli romański. Romantyzm ma swe korzenie już w II połowie XVIII wieku, co nazywamy preromantyzmem. Jest (...)

Romantyzm

Humanizm i demokratyzm w wierszu

Wiele postaci doby romantyzmu stało się dla Norwida inspiracją. Były dla jego twórczości symbolem, bohaterami utworów (Szopen, Bem). Tu postać związana jest z historią USA. John Brown - działacz społeczny, który walczył o zniesienie niewolnictwa murzynów. Niewolnictwo uderza w ludzką godność, wszystkich, jego obecność to hańba dla tych, którzy się (...)

Romantyzm

Streszczenie Pana Tadeusza

Księga I. Gospodarstwo Księga ta rozpoczyna się inwokacją: "Litwo, Ojczyzno moja...". Tadeusz po długiej nieobecności przybywa do rodzinnego domu. Kieruje się do swego dawnego pokoju, ale ze zdziwieniem stwierdza, że komnata ta jest przez kogoś zamieszkiwana. Przez okno panicz dostrzega młodą dziewczynę, która podlewa w ogródku kwiaty. Po chwili panienka wchodzi (...)

Romantyzm

Bohater Literacki w balladach i sonetach Mickiewicza

Bohater literacki w balladach Adama Mickiewicza występuje w kilku postaciach. Może być człowiekiem (np. Powrót taty), rośliną (np. Pierwiosnek), istotą metafizyczną (np. duch, zjawa jak w balladzie "To Lubię"). Często też może przyjmować postać jakiejś nimfy, istoty mieszkającej w wodzie (w balladzie "Rybka"). Bohater,może identyfikować się z narratorem ("To lubię"), (...)