Barok

Bóg i człowiek w poezji baroku na podstawie poezji Mikołaja Sępa Szarzynskiego.

Pozycja Kościoła katolickiego, zachwiana w czasach renesansu, w baroku uległa wzmocnieniu dzięki działaniom kontreformacji. Wzrost wpływu religii na życie codzienne i kulturalne przejawił się w poezji nawrotem do średniowiecznego zainteresowania życiem wiecznym i wzajemnymi relacjami Boga i człowieka. Charakterystyczna dla początków baroku tzw.: "poezja metafizyczna", w przeciwieństwie do twórczości pisarzy (...)

Barok

Pamiętniki Jana Chryzostoma Paska

Jan Chryzostom Pasek urodził się około roku 1636 koło Rawy Mazowieckiej, zmarł ok. 1701r. Pochodził z drobnej szlachty, najprawdopodobniej uczył się w kolegium jezuickim. Jako dziewiętnastoletni młodzieniec zaciągnął się do wojska, brał udział w kampanii przeciwko Szwedom, jego oddział dowodzony przez Czarneckiego został wysłany do Danii na pomoc. Po pobycie (...)

 
Barok

Polska i Polacy w utworach Wacława Potockiego.

Dorobek literacki Wacława Potockiego zaliczany jest do nurtu poezji sarmackiej, a jego twórczość zyskała miano obywatelskiego sumienia narodu. Tytuł zbioru "Moralia albo rzeczy do obyczajów, nauk i przestróg" ukazuje, że był to twórca przejęty poczuciem odpowiedzialności pisarskiej. Morały i pouczenia, które głosił można następująco pogrupować: Postulaty patriotyczne w utworach: "Nierządem (...)

Barok

Literatura inspirowana malarstwem barokowym, malarstwo baroku inspirowane literaturą.

Barok to epoka, w której ludzie znudzeni są już klasycznym pięknem, nauką, rozsądnym rozumieniem świata. Wracają zabobony, alchemia, nietolerancja. Ludzie zaczynają balować, stroić się, otaczać się bogactwem i przepychem. Bardzo popularne stają się bale maskowe, gdyż pod maską można schować skutecznie nie tylko swój wiek, ale i niecne uczynki. Taka (...)