Renesans

Co to jest renesansowy humanizm i reformacja? Odwołaj się do literatury odrodzenia

- Humanizm oznacza prąd poszukujący i rozwijający tradycję starożytnej wiedzy o człowieku zawartej w filozofii i literaturze, polega na szerokim wykształceniu i wyćwiczeniu w sztukach pięknych; wymaga od człowieka zdolności twórczych i sprawności umysłowej; Studia obejmowały różne dziedziny ludzkiej aktywność: sztukę, literaturę, filozofię. Retoryce i gramatyce przypisywano rolę nadrzędną nad (...)

Renesans

Człowiek renesansu i jego sprawy.

“ŻYWOT CZŁOWIEKA POCZCIWEGO” MIKOŁAJ REJ Jest to utwór parenetyczny czyli propagujący pewien typ osobowości, który ma być wzorem cnót dla czytelników współczesnych autorowi. W tym przypadku ideałem jest szlachcic, właściciel dóbr ziemskich, wiodący prawy i spokojny tryb życia. Rej podaje wiele pouczeń jak wychowywać młodego człowieka. Autor kładzie nacisk na wiek (...)

Renesans

Obrońcy chłopa w literaturze renesansowej .

Rej w „Krótkiej rozprawie...\", pokazując chorobę Rzeczypospolitej, wszystkie winy za taki stan zrzuca na szlachtę, duchowieństwo i władzę. Jedynymi niewinnymi, a zarazem najbardziej poszkodowanymi są chłopi, na których spada cały ciężar nieodpowiedzialności innych stanów. Rej pokazuje, że przy okazji nie są chronieni żadnymi prawami, a to co jest nie (...)

 
Renesans

Twórczość Jana Kochanowskiego wykładem trzech podstawowych działów filozofii: ontologii, epistemologii i etyki.

Odrodzenie jako epoka odcinająca się od mrocznego średniowiecza przyniosło bogactwo nowych prądów umysłowych i religijnych. Rewolucja nie ominęła też filozofii i jej głównych działów. Inaczej spojrzano na człowieka i jego stosunek do Boga, w inny sposób tłumaczono sobie sens bytu. Ludzie nie chcieli już bezkrytycznie wierzyć w biblijne prawdy i (...)

Renesans

Refleksje o życiu w twórczości Jana Kochanowskiego.

- w różnych utworach są różne punkty widzenia życia, zależy to od stanu ducha autora - Pieśni: czerpać radość z każdego dnia (starożytność), stoicki pogląd na wyroki losu, życie; rozum jako środek utrzymania równowagi pokusy-tragiczny los; równowaga psychiki wymusza nie zaspokajanie własnej dumy kosztem innych ludzi; równowaga też z kontemplacji (...)