Streszczenia

Wesele - Stanisław Wyspiański (streszczenie)

WESELE - STANISŁAW WYSPIAŃSKI   DEKORACJA Jest noc listopadowa, akcja utworu rozgrywa się w świetlicy. Przez boczne drzwi słychać odgłosy hucznego weseliska. Biesiadnicy tańczą w rytm polskej muzyki. Na Sali jest kolorowo, barwnie. W głębnej ścianie świetlicy znajdują się drzwi do alkierzyka – pomieszczenia pełniącego rolę sypialni dla gospodarzy i ich dzieci. W (...)

Streszczenia

Kamienie na szaniec - streszczenie szczegółowe

Słoneczne dni Chłopaki z drużyny Buków pracowali nad rozwojem umysłowym jak i osobowościowym. Alek pragnął być opanowany.( założenie opatrunku chłopowi).Był również doskonałym narciarzem, był wielkim fanem kina. Zawsze przyciągał grupy chłopców do siebie, przykładem tego był Klub Pięciu. Lubił Jacka Londona oraz przygody. Rudy natomiast ściągał do przyziemnego życia( został kucharzem, (...)

Streszczenia

Biblia - Przypowieści - streszczenia

Przypowieści Bardzo ważne miejsce w Nowym Testamencie zajmują przypowieści. Są to przytaczane przez Chrystusa różne opowieści, w których oprócz sensu wynikającego z samej fabuły doszukać się można znaczeń o wiele głębszych. Tak więc przypowieść jest zestawieniem dwóch rzeczywistości, jest konstrukcją dwupoziomową. Na pierwszym poziomie jej znaczenie wyznacza sam tekst. Można więc (...)

Streszczenia

Księga Hioba - Biblia (streszczenie)

Księga Hioba Składa się ona z części pisanych prozą oraz poematu. Nie odrzuca się historyczności głównego bohatera poematu - Hioba. Autor księgi żył prawdopodobnie po niewoli babilońskiej (ok. V w. przed narodzeniem Chrystusa). Na wstępie ukazana jest zamożność Hioba, która w mentalności żydowskiej była znakiem błogosławieństwa bożego oraz jego cnoty, tj. (...)

Streszczenia

Biblia - Księga Rodzaju (streszczenie)

Księga rodzaju Jest to biblijny opis stworzenia świata. Wynika z niego, że świat stworzył jeden Bóg, jest to więc wyraz monoteizmu, czyli przekonania, że istnieje tylko jeden jedyny Bóg (w odróżnieniu od na przykład mitologii greckiej, która jest politeistyczna, czyli ukazuje wielu bogów). Bóg stworzył świat według Księgi Rodzaju w siedem dni: a) (...)

 
Streszczenia

Kamienie na szaniec - streszczenie

Utwór A. Kamińskiego jest to `Opowieść o wspaniałych ideałach braterstwa i służby o ludziach ,którzy potrafią pięknie żyć i pięknie umierać`. Postaram się uwiarygodnić te słowa i uzasadnić w mojej rozprawce. Jako pierwszy przytoczę argument o niezwykłej więzi jaka łączyła Zośkę, Alka i Rudego. Ich przyjaźń narodziła się jeszcze w czasach (...)

Streszczenia

Tomek w krainie kangurów - streszczenie

Tomek w krainie kangurów - Alfred Szklarski Rozdział I Zemsta Jeden z czerwcowych dni roku szkolnego. Uczniowie IV klasy warszawskiego gimnazjum oczekują lekcji geografii z profesorem Krasacewem. Przede wszystkim obawia się Jurek Tymowski, którego ojca podejrzewają o organizowanie tajnych schadzek Polaków spiskujących przeciw carskiej Rosji. Krasacew rozpoczyna ostre pytanie. Wywołuje do odpowiedzi (...)

Streszczenia

Księga Koheleta - Biblia (streszczenie)

Księga Koheleta Kohelet to inaczej mędrzec przemawiający na zebraniu. Księga ta powstała około III w. p.n.e. Autor zastanawia się tu nad sensem bycia, nad istotą ludzkiej egzystencji. Dochodzi do wniosku, że wszystko co otacza człowieka na ziemi jest niczym, jest zwykłą marnością. Stąd przesłanie Księgi: "A wszystko to marność i pogoń (...)

Streszczenia

Pieśń nad pieśniami (streszczenie)

Pieśń nad pieśniami Księga ta powstała prawdopodobnie w ostatnich latach niewoli babilońskiej, w której przebywał naród izraelski, tj. na przeł. V i IV w. przed Chrystusem. Sam tytuł znaczy tyle, co "pieśń najdoskonalsza". Jest to pieśń w najpełniejszym tego słowa znaczeniu. Wśród egzegetów znajduje ona wiele interpretacji, ponieważ na pozór nie (...)

Streszczenia

Lilie - Adam Mickiewicz (streszczenie)

  Na pierwsze miejsce wysuwa się problematyka moralna i etyczna. Żona czeka na męża powracającego wraz z dwoma braćmi z długiej wyprawy wojennej. Mąż, chcąc szybciej spotkać się z żoną, wyprzedza braci i pierwszy przybywa w pobliże swego domostwa. Jednak pani obawia się kary za wiarołomstwo - w czasie nieobecności męża (...)