Więzienie to koszmar. Dla człowieka wolnego zdaje się być piekłem na ziemi. Zamknięty w czterech ścianach, za kratami, staje się niewolnikiem własnej niemocy. Nie może mówić o wszystkim, nie może ze wszystkimi rozmawiać. Jest otoczony przez dwa odmienne światy. Przez świat więźniów i świat strażników. Jest pomiędzy nimi jedna zasadnicza różnica, która sprawia, że pomimo tego, że są one tak ze sobą związane, to tak naprawdę są od siebie tak odległe. Tą różnicą jest posiadanie wolności, czysto fizycznej wolności.
O takich dwóch rzeczywistościach opowiada książka Stephena Kinga, pt. „Skazani na Shawshank”. Główny bohater – Andy Dufresne jest bankierem. Wiedzie spokojne i bezstresowe życie, ma żonę. Pewnego dnia ktoś zabija ją i jej kochanka. Policja prowadzi śledztwo. Wszystkie podejrzenia padają na Dufresna. Zostaje aresztowany, a następnie skazany przez sąd na karę dożywotniego więzienia za podwójne morderstwo. Z dnia na dzień jego życie wywraca się do góry nogami.
Więzienna rzeczywistość jest brutalna. Zderzenie z nią jest tym bardziej bolesne, jeżeli za kratki trafia człowiek, który przez całe swoje dotychczasowe życie nie popełnił najmniejszego wykroczenia. Teraz musi odsiadywać wyrok tak jak najgorszy bandyta, recydywista. Na domiar złego w Shawshank żądzą sadystyczni strażnicy, a dyrektor więzienia to hipokryta i oszust. Andy nie godzi się z tym wszystkim, ale poddaje się rytmowi dnia. Poznaje reguły i przyzwyczaja się do nich. Jednak istnieje jeszcze jedna rzecz, która być może najbardziej pomaga Andy’iemu przetrwać ten koszmarny okres. Bohater przez cały czas przygotowuje misterny plan zemsty, który zaskoczy nawet jego najbliższych współwięźniów.
Książka najbardziej znana dzięki powieści „Skazani na Shawshank” zawiera również trzy inne niemniej ciekawe opowiadania: „Zdolny uczeń”, „Ciało” i „Metoda oddychania”. Na jej podstawie Frank Darabont nakręcił film pod tym samym tytułem, nominowany do Oskara aż w siedmiu kategoriach.
Stephen King należy do tego grona pisarzy, o których śmiało można powiedzieć, że lubią straszyć czytelników. Jest jednym z najlepszych i najpopularniejszych pisarzy na świecie. Tomem opowiadań „Skazani na Shawshank” King wspiął się na wyżyny swoich umiejętności. Udowodnił, że potrafi pisać nie tylko horrory, ale i rzeczy ambitniejsze, dotykające dramatów zwykłych, szarych ludzi.
- Home
- Współczesność
- RECENZJA KSIĄŻKI STEPHENA KINGA PT. „SKAZANI NA SHAWSHANK”
Współczesność
RECENZJA KSIĄŻKI STEPHENA KINGA PT. „SKAZANI NA SHAWSHANK”
- by redakcja UCZNIAK.COM
- PRACA: PRZED SPRAWDZENIEM
- DOSTĘP: DARMOWY
- CZYTANE: 3655 razy
PRZEDMIOTY
Analiza wierszy
Antyk
Barok
Biografie
Biologia
Charakterystyki
Chemia
EGZAMIN GIMNAZJALNY
EGZAMIN MATURALNY
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
EGZAMINY ZAWODOWE
Ekologia
Ekonomia
Filozofia
Fizyka
Geografia
Historia
Informatyka
Język angielski
Język niemiecki
Język polski
Język rosyjski
Języki obce
Marketing
Matematyka
MATURA 2023
Mechanika
Motywy literackie
Młoda Polska
NEWSY
Oświecenie
Pozytywizm
Prawo
Przedsiębiorczość
Religia
Renesans
Romantyzm
Średniowiecze
Streszczenia
WOS
Współczesność
XX lecie