Szukaj ściąg i wypracowańSylwetki najpopularniejszych świętych XX wiekuDwudzieste stulecie zrodziło tyranów jakich świat do tej pory nie znał. Ale w tym samym stuleciu żyli też ludzie, których można nazwać światłem nieba na ziemi. Poznajmy sylwetki wielkich świętych dwudziestego wieku.

Jan XXIII

Angelo Giuseppe Roncalli przyszedł na świat 15-go listopada 1881 roku w Sotto Il Monte. Ten otwarty człowiek  już jako dziecko rozpoczął studiowanie teologii zostając ostatecznie  doktorem teologii. 12-go stycznia 1953-go roku otrzymał od Piusa XII kapelusz kardynalski. To otworzyło mu ścieżkę do zostania papieżem podczas konklawe 18-go października 1958 roku. Angelo przyjął imię Jan XXIII i rozpoczął naprawdę przełomowy pontyfikat. W czasie jego trwania został zwołany Sobór Watykański II, który otworzył Kościół Powszechny naprzeciw potrzebom współczesności, między innymi zastąpił w liturgii i muzyce liturgicznej język łaciński językami narodowymi. Jan XXIII trzeci zmarł 3-go czerwca 1963 roku w Watykanie, w wieku 82 lat. Kanonizowany 27-go kwietnia 2014 roku.

Ojciec Pio

Francesco Forgione narodził się 15-go maja 1887 roku w Pietrelcinie. Ten spokojny człowiek już w dzieciństwie doznawał bliskiej więzi z Bogiem i prześladowania przez szatana, co tylko zachęciło go do wstąpienia do Zakonu Braci Kapucynów. Ojciec Pio, bo tak nazywał się w zakonie, doznawał wizji i stygmatów w miejscach ukrzyżowania Jezusa Chrystusa, czyli na rękach i nogach. Ponadto posiadał wiele nadprzyrodzonych darów, między innymi czytania w sercach. Za jego życia i po jego śmierci, dokonywały się liczne cuda przez wstawiennictwo Ojca Pio. Ojciec Pio zmarł 23-go września w San Giovanni Rotondo, w wieku 81 lat. Kanonizowany 16-go czerwca 2002 roku.

Jan Paweł I

Albino Luciani narodził się 17-go października 1912 roku w Forno di Canale. Nieśmiały, prosty, ale przede wszystkim uśmiechnięty człowiek od najmłodszych lat poświęcił się nauce teologii, najpierw w Niższym Seminarium Duchownym w Feltre, następnie w Wyższym Seminarium w Belluno, aż wreszcie na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie otrzymał tytuł doktora teologii. Jako biskup zasłynął ze swoich niezwykłych zdolności, co ujawniał zwłaszcza w czasie swoich przemówień i w swoich zapiskach. Kardynałem został 15-go grudnia 1969 roku za sprawą Pawła VI. 26-go sierpnia 1978 roku wygrał konklawe i choć bardzo nie chciał zostać papieżem, przyjął wolę kolegium i rozpoczął pontyfikat jako Jan Paweł I. Okrzyknięto go Uśmiechniętym Papieżem i niemal natychmiast zaczęto go uwielbiać. 33 dni później, w nocy 28-go września 1978 roku, Jan Paweł I zmarł w Watykanie, w wieku 66 lat. Doprowadziło to do spekulacji na temat morderstwa, bo papież postanowił uporządkować sprawy Banku Watykańskiego powiązanego z włoską mafią, aczkolwiek jako oficjalną przyczynę podano atak serca. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.

Matka Teresa

Agens Bonxha Bojaxhiu urodziła się 26-go sierpnia 1910 roku w Skopje. Ten mały wzrostem, ale wielki sercem człowiek szybko wstąpił do zakonu chcąc nawracać i pomagać ludziom. Jako siostra zakonna słynęła ze swojego zapału do pomagania potrzebującym, w których odnajdywała osobę umęczonego Jezusa Chrystusa. 7-go października 1950 roku otrzymała zgodę na założenie swojego zakonu Misjonarek Miłości i od tej pory przylgnęła do niej etykieta Matki Teresy. 10-go grudnia 1979 roku za swoją działalność w Indiach i na świecie otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Matka Teresa zmarła 5-go września 1997 roku w Kalkucie, w wieku 87 lat. Kanonizowana 4-go września 2016 roku.

Jan Paweł II

Karol Józef Wojtyła urodził się 18-go maja 1920 roku w Wadowicach. Ten pełen werwy człowiek chciał zostać aktorem, jednak powołanie do życia w Jezusie Chrystusie okazało się silniejsze i po skończonej filologii postanowił skończyć teologię z filozofią. Kapelusz kardynalski otrzymał od Pawła VI 26-go czerwca 1967 roku. Na konklawe 26-go sierpnia 1978 roku nie został wybrany papieżem, ale na konklawe 16-go października 1978 roku już tak, rozpoczynając jeden z najdłuższych pontyfikatów pod imieniem Jan Paweł II. Pielgrzymował w bliskie i dalekie zakątki świata niosąc Dobrą Nowinę, spotykał się z przywódcami państw i wyznań dając przykład prawdziwego szacunki i miłości. Jan Paweł II zmarł 2-go kwietnia 2005 roku w Watykanie, w wieku 85 lat. Kanonizowany 27-go kwietnia 2014 roku.

 Przedmioty związane ze świętymi znajdziesz na: holyart.pl.