Prawo

Top 5 języków obcych wartych nauki w 2016



Zastanawiając się nad tym jakiego języka warto rozpocząć naukę w 2016 roku nie warto kierować się modą a realnymi korzyściami jakie płyną ze znajomości danego języka. Często trend skłaniający do nauki danego języka wynika z faktycznych potrzeb rynku i perspektyw, jednak równie często jest to wyłącznie kreacja marketingowa. Zatem jakich języków warto jest się uczyć?

Na pierwszym miejscu znajduje się język angielski, który od wielu już lat wiedzie prym wśród języków obcych. Jego umacniająca się pozycja wynika głównie z rosnącej roli internetu w naszym życiu, globalizacji i uznania angielskiego za język uniwersalny w komunikacji tak w aspekcie użytkowym jak i naukowym, biznesowym.

Top 5 języków obcych wartych nauki w 2016 wg.Preply:

1

Język angielski to pewna inwestycja tak w kontekście kariery zawodowej jak i życia poza zawodowego. Niezależnie od tego w jakiej branży pracujemy, do jakich krajów podróżujemy jak i skąd mamy znajomych cudzoziemców możemy liczyć na angielski. Dzięki znajomości angielskiego możemy czuć się pewniej i swobodniej komunikując tak w sieci jak i poza internetem. Nauka języka angielskiego jest stosunkowo prosta, gdyż nie tylko język należy do łatwych ale i dostępność różnorodnych technik i pomocy dydaktycznych sprzyja nauce. Co więcej popularność angielskiego sprawia, iż nauka jego wpisana jest w podstawę programową szkoły podstawowej, tym samym zdolność mówienia w języku angielskim została zrównana z nabyciem umiejętności pisania i czytania.


2

Na polskim rynku edukacji językowej drugie miejsce pod względem popularności, atrakcyjności i korzyści płynących z opanowania zajmuje język niemiecki. Wspólna granica biegnąca na zachodzie kraju od Bałtyku aż po południowe krańce Polski sprawia, iż Niemcy są poważnym partnerem w biznesie, współpracy naukowej, kulturalnej, jak tez powszechnym kierunkiem wyjazdów zagranicznych czy to za pracą, czy też turystycznych. Duża ekspansja niemieckich przedsiębiorstw na polskim rynku stworzyła ogromne zapotrzebowanie na specjalistów pracowników wszystkich branż ze znajomością niemieckiego. Tym samym niemiecki warto jest znać co najmniej w stopniu komunikatywnym. Jego znajomość podnosi naszą lokatę na rynku pracy i daje szansę na wyższe zarobki, zwłaszcza kiedy towarzyszy mu znajomość angielskiego. Jest to popularne połączenie. Języka niemieckiego wiele osób uczy się jako kolejnego z języków obcych, zwłaszcza na zachodzie kraju. Praktycznie każda szanująca się szkoła językowa oferuje pełną gamę kursów niemieckiego tak dla dzieci, młodzieży jak i dla dorosłych. W sieci nie brakuje materiałów do pobrania, aplikacji do nauki języka niemieckiego. Jeśli jeszcze nie znasz niemieckiego warto sięgnąć po tę wiedzę, gdyż może się przydać. Biorąc pod uwagę fakt, iż poza Niemcami w języki niemieckim mówią także Austriacy dając dość pokaźną liczbę stu milionów osób na kontynencie europejskim jest to spory rynek zbytu. Warto również podkreślić, iż niemiecki ceniony jest w Europie na tyle, iż większość komunikatów na lotniskach, dworcach czy w hotelach, muzeach i obiektach usługowych, w tym menu restauracyjne tłumaczone jest na język niemiecki jako jeden z trzech języków obcych. Widać to również po portalach internetowych, które zwykle poza wersją językową angielską maja także wersję niemieckojęzyczną - dodają specjaliści do niemieckiego z Preply, gdzie korepetycji z języka niemieckiego w Warszawie jak i innych miastach Polski to świetna szansa na podszkolenie języka obcego.


3

Trzecią pozycję wśród języków wartych nauki i uwagi jest język hiszpański. W Polsce popularny głównie jako dodatek, język obcych uczony w ramach hobby, tymczasem może przynieść wymierne korzyści zawodowe. Znajomość każdego z języków obcych rozszerza możliwości zdobywania wiedzy jak i podejmowania pracy zawodowej nie tylko w Polsce, ale na rynkach zagranicznych. Rosnące zainteresowanie praca zdalna stwarza możliwości pracy online z Polski w hiszpańskojęzycznym środowisku. Jako, iż język hiszpański ma niezwykłą popularność poza Europą warto jest zainwestować w jego poznanie. Zyskując umiejętności swobodnej komunikacji w języku hiszpańskiej można nawiązać rozliczne kontakty biznesowe i towarzyskie z wieloma firmami, osobami z całego świata, również Ameryki Środkowej i Południowej gdzie hiszpański jest powszechny. W Polsce hiszpański jest niedoceniany, jednak ma swoja ogromną moc.


4

Pod kątem korzyści biznesowych godnym zainteresowania jest język chiński a ściślej mówiąc mandaryński. Niestety nie jest to łatwy do nauki język, a dostęp do nauczania chińskiego także jest ograniczony. Jednak korzyści jakie wiążą się z chińskim są bardzo obiecujące i zachęcające. Coraz więcej pracodawców z całego świata poszukuje pracowników znających mandaryński. W ostatnich latach to najczęściej poszukiwany język na rynku pracy. Naukę ułatwia internet i możliwość nauki zdalnej jak również wyjazdy zagraniczne. Bezwzględnie jest to język z przyszłością. Aktualnie niewielu Europejczyków włada chińskim biegle lub co najmniej komunikatywnie. Wzmożony import z Chin, współpraca gospodarcza z państwem środka sprawia, że chiński jest potrzebny w negocjacjach, jak i wymianie technologii, wiedzy itd.


5

Kolejnym z top 5 języków wartych nauki jest język rosyjski. Powody nauki rosyjskiego są bardzo podobne do niemieckiego. Bliskość rynków wschodnich oraz wspólna granica polsko-rosyjska, wspólne interesy, współpraca gospodarcza stwarzają niszę, w której atutem jest znajomość rosyjskiego. To spore uproszczenie, gdyż na rynku potrzebni są zarówno pracownicy z językiem ukraińskim jak i znający białoruski, czy gruziński, jednak mówiąc po rosyjsku zwykle jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom pracodawcy funkcjonującego na rynkach wschodnich. Eksport towarów i usług z Polski do Rosji ma imponujące rozmiary mimo napiętych stosunków z Rosją i rozmaitych sankcji jakie są nakładane na mocarstwo. Era rosyjskiego wydaje się być mało przyszłościowa, coraz częściej zastępowany jest rosyjski angielskim, niemniej jego znajomość pozwala na doskonalenie i szybsze opanowanie chociażby ukraińskiego, który jako nietypowy, rzadki i mało spotykany może być nie lada atutem.

Podkreślić należy fakt, iż top 5 języków wartych podjęcia trudu nauki różni się w zależności od tego kim jesteśmy, co zamierzamy w perspektywie lat przyszłych, jakie są nasze oczekiwania wobec życia, na ile jesteśmy mobilni jak również od regionu gdzie mieszkamy. W Polsce edukacja językowa ma się całkiem dobrze, Polacy są chętni do nauki języków i to w większych ilościach niżeli tylko jeden, w dodatku angielski. Na zachodzie kraju przydatnym jest zdecydowanie znajomość niemieckiego, na wschodzi rosyjskiego lub pokrewnego, natomiast północne, południowe krańce kraju są dość niejednorodne. Mimo dość długiej granicy czeskiej język czeski nie jest tak popularny jak niemiecki, również słowacki nie przynosi korzyści. Zmienne trendy w nauce języków raczej wskazują na tendencję do nauki języków niszowych. Im więcej języków znamy i bardziej niespotykanych tym większego asa w rękawie posiadamy. Warto mieć na uwadze, iż dla wielu okoliczności, pracodawców nie liczy się biegła znajomość języka a komunikatywna wystarczy. Coraz częściej warto kierować się ilością języków i ich zróżnicowaniem niżeli doskonałością we władaniu nimi. Kolejny rok to kolejna doskonała okazja do nauki nowego języka obcego.