Szukaj ściąg i wypracowańW poszukiwaniu nowości edukacyjnychZmiany w systemie edukacji, wprowadzane systematycznie przez kolejne ekipy rządzące, objęły nie tylko znaczącą zmianę podstawy programowej, ale także obniżyły wiek dzieci rozpoczynających naukę w szkole podstawowej do sześciu lat oraz przyczyniły się do powstania gimnazjów, co odpowiednio skróciło ilość lat nauki spędzonych zarówno w szkole podstawowej, jak i średniej.

W ślad za wprowadzonymi zmianami próbują nadążyć wydawnictwa naukowe, tworząc podręczniki i całe serie pomocy naukowych, których zadaniem jest wspomaganie nauczycieli wdrażających nowe zagadnienia, a także zaoferowanie możliwości lepszego i łatwiejszego przyswojenia przekazywanego materiału, poprzez osadzenie go w szerszym kontekście kulturowo – społecznym. Kolejną, wartą pochwały tendencją, przy tworzeniu serii wydawniczych – i to na każdym etapie edukacji szkolnej, jest próba dostarczania materiałów, które z powodzeniem rozwijają nie tylko umiejętność pisania i czytania, ale kształtują dziecięcą dojrzałość społeczno – emocjonalną.

Na tropie Tropicieli

Niedawno na rynku ukazał się cykl Tropiciele, po który chętnie sięgają już wychowawcy starszych grup w przedszkolach. Seria książek i materiałów edukacyjnych jest bowiem kierowana do starszaków, przygotowując ich do łagodnego startu w życie ucznia, a kolejna część tej samej serii – dla uczniów klas I – III. Książki przeznaczone do edukacji przedszkolnej, to przede wszystkim solidne przygotowanie do nauki pisania i czytania oraz twórcze rozwiązania dotyczące zabaw ruchowych, wzmacniające funkcje wzrokowo – słuchowe, a także możliwości językowe dziecka. Do całości dołączone są również gotowe zadania na kartach, w wyprawkach i zeszycie usprawniając rozwój motoryczny i manualny przedszkolaków. Nie można również pominąć aspektu intelektualnego przygotowania do rozumienia świata. Proponowane przez Tropicieli wycieczki krajoznawcze, filmy, zachęta i instrukcje by samodzielnie stworzyć makietę, zabawy badawcze i karty porządkujące wiedzę, sprawiają, że dzieci odnajdują radość w samodzielnym działaniu i uczą się wyciągać wnioski. W cyklu znajdziemy również pierwszą część podręcznika Porozmawiajmy o emocjach i uczuciach , który stanowi dobry punkt wyjściowy do rozmów o problemach dzieci i dorosłych. Książka zawiera pomocne scenariusze rozmów, a także, co ważne, jest nieocenioną skarbnicą wskazówek dla rodziców. Całość cyklu edukacyjnego Tropiciele uzupełniona jest o Wielką Księgę Tropicieli – pierwszą dziecięcą encyklopedię, której zadaniem jest przygotować każdego starszaka do, rozpoczynającej się wkrótce, fascynującej przygody ze szkołą.

Tropiciele w szkolnych murach

Wkraczając w szkolne mury, maluchy wciąż mogą korzystać z usług Tropicieli, ponieważ na rynku dostępny jest także cykl do edukacji wczesnoszkolnej, pod tą samą nazwą. Nauczyciele dość chętnie wybierają tę serię, planując zajęcia nauczania zintegrowanego, tym bardziej, że została uznany za najlepszy cykl edukacyjny w Europie, w kategorii wiekowej od 6 do 9 lat. Ciekawe metody, różne poziomy trudności tekstów, ćwiczenia, które doskonalą wzrok i technikę czytania i bogaty program wychowawczy sprawiają, że nauka staje się przyjemnością i zabawą dla świeżo upieczonych uczniów, a także źródłem niekończącej się inspiracji dla ich wychowawców.

źródło obrazka: http://sklep.wsip.pl/