NEWSY

Zaburzenia lękowe u nastolatków – jak może pomóc psycholog młodzieży?



Jak psycholog młodzieży pomaga przezwyciężyć lęk?

Zaburzenia lękowe są coraz częściej diagnozowane. Sprzyja im współczesny styl życia oparty na zmianach, którym towarzyszy nieprzewidywalność. Nastolatki stają przed wieloma trudnymi wyborami, dysponując małą liczbą danych, które ułatwiłyby im podjęcie decyzji. Psycholog młodzieży w Empatio potrafi nawiązać z nimi relację, która jest wyjątkowa. Wielu młodych ludzi po raz pierwszy spotyka się z partnerskim podejściem i zrozumieniem swoich trudności. Konsultacje odbywają się w bezpiecznej i nieoceniającej atmosferze, co sprzyja otwartej i szczerej rozmowie.

Jak rozwój sztucznej inteligencji generuje lęk u młodych ludzi?

Młodzież znajduje się w niezwykle trudnym położeniu. Przychodzi jej wybrać zawód w czasach, gdy sztuczna inteligencja rozwija się bardzo dynamicznie. Trudno przewidzieć osobom dorosłym, w tym wykwalifikowanym specjalistom, jakie profesje znikną, a jakie okażą się potrzebne za 10 lat. Nic dziwnego, że nastolatkom ciężko zaplanować karierę zawodową i wybrać dalszy kierunek kształcenia. Wiele z nich podczas spotkań ze specjalistą podkreśla, że bardzo lubi malować, pisać czy tworzyć muzykę. Obawia się jednak, że ich talenty okażą się bezużyteczne w dobie, gdy AI generuje własne utwory.

Lęk przed odrzuceniem przez rówieśników

Na dodatek nastolatki czują się nieustannie oceniane. Ich rodzice, gdy dorastali, nie zastanawiali się, czy ich wizerunek w mediach społecznościowych jest odpowiedni, gdyż portale, takie jak TikTok czy Instagram, nie istniały. Dziś to właśnie one stanowią źródło odniesienia. Młodzież porównuje się z kolegami, biorąc pod uwagę swoje zasięgi i liczbę polubień. Młodzi ludzie rywalizują ze sobą, kręcąc rolki i krótkie filmiki. Nastolatki coraz częściej odczuwają lęk przed odrzuceniem. Boją się wykluczenia ze społeczności z powodu słabszego smartfona i mniejszej liczby followersów. Choć czasy się zmieniają, wciąż drzemie w nas atawistyczna potrzeba bycia częścią większej zbiorowości. Dawniej to grupa zapewniała poczucie bezpieczeństwa, bo zwiększała szanse na przetrwanie.

FOMO, czyli lęk przed tym, że coś nas ominie

Świat zmienia się bardzo dynamicznie. Zewsząd atakują nas newsy. Młodzież coraz częściej cierpi na FOMO, czyli lęk związany z tym, że coś ją ominie. Nastolatki pragną pozostać na bieżąco z tym, co dzieje się w życiu ich kolegów, więc nie rozstają się z telefonem komórkowym. Perspektywa utraty zasięgu, przeoczenia czegoś lub zepsucia się smartfona wzbudza w nich lęk.

Czym różni się lęk od strachu?

Nasz mózg nie odróżnia lęku od strachu. Choć oba terminy traktujemy jako synonimy, to w psychologii różnią się znaczeniem. Lęk stanowi odpowiedź na wyimaginowane zagrożenie. Strach pojawia się w odpowiedzi na realne niebezpieczeństwo. Dawniej każdy niepokojący bodziec był ważny. Jeśli go szybko dostrzegliśmy, mieliśmy szansę w porę zareagować i uciec przed zagrożeniem. Zwiększało to nasze szanse na przetrwanie. W toku ewolucji powstał mechanizm uciekaj albo walcz. Gdy pojawia się niebezpieczeństwo, podwzgórze wysyła sygnał do nadnerczy, aby uruchomiły syntezę adrenaliny, kortyzolu i noradrenaliny. W rezultacie wątroba uwalnia rezerwy glukozy, serce szybciej pompuje krew do mięśni szkieletowych, a my możemy biec, mając dużo sił w nogach.

Problem polega na tym, że zarówno osoba dorosła, jak i nastolatek dziś w podobny sposób reaguje na lęk. Gdy martwi się potencjalnymi problemami na rynku pracy itp., uruchamia dawny mechanizm ewolucyjny. Znajduje się pod wpływem hormonów stresu, które nam szkodzą, gdy oddziałują na organizm przez dłuższy czas.

Nieadaptacyjne przekonania a zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe często wynikają z nieadaptacyjnych przekonań. Jeśli zakładamy, że nasz talent niewiele znaczy w zetknięciu z AI, to uważamy, że nie mamy szans na pracę w wymarzonym zawodzie. Gdy poczucie swojej wartości uzależniamy od liczby followersów na Instagramie, to stajemy się zewnątrzsterowni. Wystarczy, że stracimy część obserwatorów w wyniku zmiany polityki serwisu społecznościowego, a już czujemy się niegodni przynależności do grupy rówieśniczej. Jeśli wierzymy, że zawsze musimy być na bieżąco z publikowanymi newsami, towarzyszy nam nieprzyjemne napięcie nerwowe.

Jak zwiększyć tolerancję niepewności?

W przezwyciężeniu lęku u młodzieży może pomóc nie tylko zmiana myślenia, ale też zwiększenie tolerancji niepewności. Nikt z nas nie lubi nieprzewidywalności. Chcielibyśmy sprawować większą kontrolę nad swoim życiem. Zyskać stabilny i pewny zawód, któremu nie zagraża AI. Znaleźć przepis na trwałe przyjaźnie i uznanie ze strony środowiska, w którym żyjemy. Cieszyć się dobrym zdrowiem, nieskazitelną cerą i gęstymi włosami. Nie mamy jednak wpływu na wiele rzeczy. To nie od nas zależy tempo rozwoju sztucznej inteligencji, możemy jedynie naciskać na kolejne rządy, aby uregulowały pewne kwestie. Nie zapewnimy sobie sympatii innych ludzi. Nie zawsze udaje nam się wyleczyć trądzik czy zaradzić nadmiernemu wypadaniu włosów.

Psycholog młodzieży pokazuje nastolatkom, jak w zdrowy sposób podejść do pewnych zagadnień i zwiększyć tolerancję niepewności. Specjalista wyjaśnia m.in., że sprawy dzielą się na zależne od nas i niezależne od nas. Zajmujemy się tylko tymi pierwszymi. Najwięcej trudności sprawia nam jednak ich rozróżnienie. Rozmowa z psychologiem pozwala zrozumieć młodemu człowiekowi, co może zrobić w danej sprawie, a co warto zaakceptować. Wielu nastolatkom sporą ulgę przynosi świadomość, że nie są w stanie przewidzieć, jaki zawód nie zniknie z rynku za kilka lat. Poza tym elastyczność psychologiczna czyni ich otwartymi na ewentualne przekwalifikowanie.

Psycholog młodzieży z Empatio potrafi nawiązać dobry kontakt z nastolatkami. Pozostaje otwarty na ich problemy i potrzeby. Z zainteresowaniem wsłuchuje się w wypowiedzi młodych ludzi i zadaje im pytania, które pomagają im odnaleźć najlepsze dla nich rozwiązanie. Ponadto wspiera ich poprzez rzetelną psychoedukację. Zrozumienie pewnych procesów zachodzących w mózgu pozwala podnieść jakość życia. Nastolatek podczas spotkań z psychologiem młodzieży dowiaduje się, że emocje to nie fakty. Silny lęk przed odrzuceniem nie oznacza, że rzeczywiście do niego dojdzie.

EMPATIO Magdalena Senderowska
Al. Architektów 10/3
ul. Kłodnicka 2, wejście H
Wrocław

Rejestracja telefoniczna: 535 989 536
https://psycholog-ms.pl/kontakt/