NEWSY

Czy warto iść na studia?



Od dawna słyszysz, że studia to dziś przeżytek. Że tylu ludzi z tytułem magistra siedzi dziś za ladą w sklepie, że nie warto. Po co się uczyć? Lepiej zdobyć zawód i doświadczenie, które zamiast 5 lat nauki da ci utrzymanie i fach w ręku. Jeśli marzysz o tym, by zacząć zarabiać jak najszybciej – proszę. Kiedy natomiast już od dawna wiedziałeś, że uczelnia to twoja przyszłość – nie rezygnuj z niej! W materiale pokarzemy ci, że wbrew obiegowej opinii warto podjąć dalszą naukę i wcale nie trzeba być na tym stratnym.

Choć badacze straszą cię statystykami, rosnącą stopą bezrobocia wśród absolwentów wyższych uczelni – nie martw się. Jeśli idziesz na studia z pasji, nie zginiesz! Ważne jednak byś wykorzystał te 5 lat maksymalnie i zdobył nie tylko cenną wiedzę poszerzającą twoje horyzonty, lecz również inne istotne znajomości i doświadczenie.

Baza kontaktów

Jeśli do tej pory wydawało ci się, że studia to wyłącznie nauka, chodzenie na wykłady, wycieczki po bibliotekach i zakuwanie do egzaminów – jesteś w błędzie! Studia to przede wszystkim wyjątkowy czas, który spędzasz w towarzystwie osób, których być może w innych okolicznościach byś nie spotkał. To okres nawiązywania najpiękniejszych przyjaźni, niejednokrotnie również miłości, które przetrwają całe życie. Myślisz, że to trywialne i małoistotne? Dziwisz się zatem, kiedy uświadomisz sobie, jak ważne było poznanie Antka Kowalskiego, koło którego przesiedziałeś cały rok wykładów z mikroekonomii. Tego samego Antka, który na ZPSB w Szczecinie (www.zpsb.pl) kserował twoje notatki. I tego w końcu Antka, który przypomniał sobie o tobie kilka lat po studiach, kiedy szukał managera do swojej firmy. Nie zapominaj więc, że studiując budujesz sobie bazę kontaktów, której nie masz możliwości stworzyć w szkole średniej czy pierwszej pracy. To jeden z ważniejszych aspektów, dla których warto iść na studia.

Studiowanie poszerza horyzonty

Oczywiście, najistotniejszym aspektem studiowania jest nauka. Chociaż wydaje ci się na tym etapie bardzo sprofilowana i ograniczona (wybierasz w końcu konkretny kierunek studiów), będąc już na studiach zmienisz o tym zdaniem. Będziesz wprawdzie poruszać się wyłącznie w swojej dziedzinie i nie będziesz musiał zaprzątać sobie głowy nielubianą matematyką, poszerzysz jednak swoje możliwości poznawcze i horyzonty. Spojrzysz też na pewne sprawy z innej perspektywy. Studiowanie pozwoli ci też poznać wykładowców i studentów o tych samych zainteresowaniach i znacznie większej wiedzy i doświadczeniu, dzięki czemu będziesz mieć możliwość skonfrontowania swoich poglądów z „żywym człowiekiem” a nie książką. Tematy te sprawią również, że będziesz ciekawszym człowiekiem, co na pewno docenią twoi przyszli pracodawcy podczas rozmowy rekrutacyjnej, na której nie będzie panowała cisza lecz intrygująca rozmowa na temat.