Historia

Wiosna Ludow w austrii i na wegrzech

Wiosna Ludów - to symboliczne określenie ruchów rewolucyjnych w Europie w latach 1848-1849. Ruchy rewolucyjne skierowane były przeciwko autorytarnej władzy. Miała ona różne przyczyny : ˇ walczono o zjednoczenie kraju (Włochy i Niemcy) ˇ walczono o ustrój republiki (Francja, częściowo Niemcy) ˇ walczono o konstytucje ( Niemcy, Prusy i monarchia Habsburska) ˇ dążono do wyzwolenia kraju spod (...)

Historia

POLITYKA ZAGRANICZNA ZYGMUNTA STAREGO. GENEZE HOŁDU PRUSKIEGO.

POLITYKA ZAGRANICZNA OSTATNICH JAGIELLONÓW Na przeł. XV i XVI przedstawiciele dynastii Jagiellonów zasiadali na 4 tronach Europy : Kraków, Wilno, Praga, Buda (węg.później Budapeszt) W tym czasie władcą Polski i Litwy był Aleksander Jagiellończyk(1501 - 1506), natomiast władcą Czech i Węgier był Wł.Jagiellończyk. W tym czasie możemy mówić o bloku (...)

Historia

Działania wojenne w latach 1943-1945. Klęska państw osi.

I. Działania aliantów zachodnich. Przełom w działaniach wojennych przeciwko państwom osi. Zacznę od przypomnienia jakie państwa należały do państw osi i które były ich sojusznikami. Były to: Niemcy, Włochy, Finlandia, Węgry, Rumunia, Bułgaria. Tereny wielu państw zajętych przez oś były pod jej wpływami a były to: Hiszpania, Francja, Norwegia, tereny (...)

Historia

Daty.

Data,opis 966 chrzest Polski 1000 zjazd w Gnie?nie 1025 Koronacja Bolesława Chrobrego 1054 rozłam ko?cioła; Schizma zachodnia 1074 Koronacja Bolesława ?miałego 1096 I Wyprawa Krzyżowa 1215 Wielka karta swobód 1226 sprowadzenie krzyżaków do Polski 1320 koronacja Wł. Łokietka 1347-1453 wojna stuletnia 1410 bitwa pod Grunwaldem 1414-1415 sobór w Konstancji 1456-1466 (...)

Historia

Co to znaczy być rycerzem?

Co to znaczy być rycerzem? Żeby w pełni zrozumieć, jakie znaczenie miał stan rycerski należy najpierw dowiedzieć się skšd wywodzi się ta wartswa społeczna, jakie miała przywileje, obowišzki, kodeks praw czy wreszcie kiedy i gdzie zaczęła się formować. Rycerstwo miało swój poczštek w Europie Zachodniej, około VIIIw. Przyczynš jego powstawania (...)

 
Historia

Starożytność-związki.

1.)Związek Peloponeski - związek Sparty z miastami obok niej Sparta zagrożona powstaniami helotów zawarła z sąsiednimi miastami peloponezu takimi jak:Tegea,Mantineja,Korynt,Sykion i Megara,traktaty w ciągu 6w,które miały na celu zabezpieczenie jej przed udzielaniem przez te miasta pomocy helotom.Ten pier- -wotny,dość luźny związek przekształcił się z końcem 6w , w silniejszy związek (...)

Historia

Sztuka-rzeźby.

Jeżdziec Rampin-6w Arystokratyczna Atenka-6w Bogini trzymająca jabłko-6w Spartanka,zwyciężczyni biegu-5w Posąg Posejdona-5w Dyskobol-5w-Myron Doryforos-5w-Poliklet Posąg Artemidy-4w Posąg Demostenesa-384-322r Wenus z Milo-2w-nieznany autor Nike z Samotraki-2w Chłopiec z gęsią-2w Atena Partenos-Fidiasz-niezachowana Naczynia Scena w warsztacie szewskim-515-500r Odlewanie posągów z brązu-5w Czara (tematyka sportowa)-5w Płytka terakotowa Dionizos i Demeter-470-460r Ahilles i Ajaks w (...)

Historia

Napoleon Bonaparte

Napoleon Bonaparte 15 sierpnia 1769 r. w mieście Ajaccio na Korsyce Letycja Bonaparte, dziewiętnastoletnia żona pewnego miejscowego szlachcica zajmującego się praktyką adwokacką, urodziła dziecko. W ten sposób powiększyła się rodzina Carla Bonaparte, niezamożnego korsykańskiego adwokata. Nazwano go Napoleon. Ojciec postanowił wychować chłopca na modłę francuską (nie korsykańską) i gdy ten (...)

Historia

Zasady przy podejmowaniu decyzji i postanowienia w sprawie polskiej w czasie kongresu wiedeńskiego .

W okresie poprzedzającym romantyzm trwała bez pardonowa walka pomiędzy stronnictwami, klasykami a romantykami. Po upadku Napoleona zwycięskie państwa postanowiły przywrócić w Europie równowagę polityczną . W tym celu we wrzeżniu 1814 roku zjechali do Wiednia dyplomaci europejscy na czele z carem Rosji Aleksandrem 1 i królem Prus Fryderykiem Wilhelmem 3 (...)

Historia

Wojna obronna we wrzesniu 1939 roku ocena postawy Polaków i jej przebiegu.

Pierwszego wrze?nia 1939 roku wojska niemieckie wkroczyły na nasze ziemie rozpoczynajšc tym atakiem II wojnę ?wiatowš. Polski siły zbrojne liczšce około 1 miliona żołnierzy starały się powstrzymać agresora niemieckiego w sile około 1,8 miliona żołnierzy. Pierwszy przykład bohaterskiej walki i obrony dała załoga Westerplatte, składajšca się z niespełna 200 żołnierzy (...)